додому Топ Новини БОЇ ЗА ЗЕМЛЮ. ПЕРШИЙ ЛІТНІЙ РАУНД

БОЇ ЗА ЗЕМЛЮ. ПЕРШИЙ ЛІТНІЙ РАУНД

138

Цей тиждень пройде під темою ринку землі та кампанії Юлії Тимошенко за всеукраїнський референдум проти розпродажу землі. Події розгортатимуться по-справжньому драматичні. На кону майбутнє українського народу.

Старт процедури

Сьогодні, у вівторок 1 червня, Юлія Тимошенко йде до Центрвиборчкому подавати документи для старту всеукраїнського референдуму проти продажу землі.

ЦВК має 10 днів на те, щоб винести рішення – дозволити чи не дозволити такий референдум. Центрвиборчком (оскільки він знаходиться під контролем Банкової) може не зареєструвати ініціативну групу з формальних причин – “кома не там стоїть”. 

До цього потрібно бути готовим. “Зелені” мають побачити, що просто “відфутболити” ініціативу з референдумом не пройде.

Нагадаю, що 22 травня під Києвом були проведенімасштабні збори і сформована ініціативна група у складі 11 тисяч українців, які й будуть збирати необхідні 3 мільйони підписів.

Я вже писав, що технологічно зібрати підписи справа цілком для ВО “Батьківщини” досяжна. Це чи не єдина партія з розгалудженою мережею парторганізацій та сильною внутрішньопартійною дисипліною.

Вдруге ЦВК може “застопити” процес підготовки до референдуму на етапі подання підписів. Власне, багато експертів вважають, що саме тоді у Тимошенко почнуться основні проблеми. 

Проте, потрібно зважати, що згідно результатів соціологічних опитувань – 79% українців проти продажу землі іноземцям, а 77% переконані, що це питання має обов‘язково вирішуватися на референдумі. Тому референдум – це тест на демократію та адекватність режиму Зеленського. 

Конституційні дебати

У четвер тема землі продовжиться у Конституційному суді – там заплановані усні слухання у справі щодо неконституційності закону про розпродаж землі, який ухвалив “зелені”. 

Зокрема, у поданні до Конституційного суду нардепи заявляють про порушення конституційної процедури розгляду і ухвалення закону про землю. “Процес розгляду та ухвалення закону про обіг сільгоспземель в частині його здійснення за встановленою процедурою та у визначений час не відповідає конституційним вимогам”.

Також депутати заявляють, що позачергове засідання Ради, на якому розглядали закон про землю, скликали на 30 березня, а сам закон в цілому ухвалили вже 31 березня 2020 року.

Нардепи посилаються на ст. 27 Регламенту, відповідно до якої головуючий на засіданні ВР має право продовжувати засідання лише на 15 хвилин поза визначений час.

Крім цього, депутати заявили, що під час розгляду правок до закону 30 березня у залі не було необхідної для прийняття рішень кількості нардепів (226).

У поданні депутати просять відкрити конституційне провадження та визнати низку положень закон про землю такими, що не відповідають статтям Конституції.

Також вони просять залучити  до розгляду справи свідків – нардепів В. Наливайченка, І. Кириленка, М. Цимбалюка, А. Пузійчука, В. Івченка.

Подання було внесено «Батьківщиною», і саме Юлія Тимошенко виступатиме в четвер у Конституційному суді. Це знову ж таки тест для Зеленського. Чи прийдуть його представники на слухання? Чи знову зірвуть?

Сама Тимошенко не надто вірить в успіх розгляду справи у КС. Ще під час круглого столу “Відкриття ринку землі: як земельна реформа вплине на українців” 22 квітня вона заявила, що “якщо ми зараз не можемо покладатися на Конституційний Суд, тому що його було навмисно розгромлено, щоб позбавити можливості ухвалити рішення про неконституційність закону про продаж землі без референдуму, то нам треба консолідуватися референдуму”, – заявила Тимошенко.

Парламентські баталії

Протягом пленарного тижня 1-4 червня 2021 року Верховна Рада України має намір розглянути 5 аграрних законопроектів. Про це свідчать дані розкладу засідань Верховної Ради України. 

Згідно розкладу, ВРУ планує розглянути такі законопроекти: №4568 — «Про матеріали і предмети, що контактують з харчовими продуктами» (перше читання); №4396 — «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ідентифікації та реєстрації тварин» (перше читання); №2289 — «Про внесення змін до статті 4 Закону України „Про пестициди та агрохімікати“ щодо ввезення пестицидів на митну територію України» (друге читання); №4515 — «Про внесення змін до Закону України „Про землеустрій“ щодо уніфікації деяких видів документації із землеустрою» (перше читання); №4592 — «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Гарантійного фонду виконання зобов’язань за складськими документами на зерно» (перше читання).

Очевидно, що “зелені” поспішають дотиснути всі земельні новації, оскільки на них тиснуть зовнішні управляючі.

В цьому контексті варто очікувати чергову спробу з боку опонентів продажу землі заблокувати законопроекти. У парламенті цю роботу “без надії сподіваючись” веде лише фракція ВО “Батьківщини”. 

У той же час селянам вже “промивають” мізки про те, що земля буде коштувати мінімум 1,5-2 тисячі доларів за один гектар. Землі, які будуть продаватися — це ріллі й сіножаті, пасовища для худоби й багаторічні насадження (ліси, сади).

Висновків поки не буде. Зарано.

Зазначу лише, що боротьба за землю має вийти за межі парламентських трибун та політичних кабінетів – лише тоді у референдуму буде шанс. 

В черговий раз, я кажу про необхідність широкого фронту – руху спротиву продажу землі із різних політичних сил, громадських організацій, фахових аграрних асоціацій, фермерів та селян. 

Не потрібно боятися вулиці та радикального протесту. 

Ініціатори референдуму мають донести головну ідею – нас хочуть позбавити спільної власності, вкрасти майбутнє у наших дітей!

Віталій КУЛИК, директор Центру досліджень проблем громадянського сспільства
 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я