додому Культура МОЗАЇКИ СЕРАФИМІВ

МОЗАЇКИ СЕРАФИМІВ

95

Тепер християнські ікони прикриватимуть на час ісламської молитви. Богородицю з Немовлям і архангела Гавриїла закриють білими завісами.

Турецький уряд вирішив позбавити собор Святої Софії, об’єкт всесвітньої спадщини і колишній візантійський собор, статусу музею і перетворити його назад на мечеть. Я пам’ятаю, як уперше відвідала його майже десять років тому. Поруч із тепер уже закритими християнськими зображеннями, оточеними великими медальйонами з арабською каліграфією, можна побачити серафимів, на мій погляд, найпрекрасніших з усіх ангелів.

Вкриті пір’ям, вони дивляться на нас зверху вниз. Вони в силі. Їхній зріст п’ять або шість метрів, «у кожного з них по шість крил: двома закривав кожний обличчя своє, і двома закривав ноги свої, і двома літав» (Ісайя, 6:2). Здається, що в них немає тіла. Нелюдські містичні істоти з темно-синіми крилами, закріпленими на дорогоцінному сусальному золоті, вони населяють ніші між куполами і вікнами, стоячи під ними, навряд чи можна роздивитися їх цілком. Зблизька ж губишся в деталях.

Вони не повинні були бути «просвітленими», серафими. Ангели – жителі темряви. Навпаки, їх тьмяно висвітлювали скляні лампи, що мерехтіли, наче зірки біля їхніх ніг. Я з нетерпінням чекаю, коли серафими вирвуться з пахв собору Святої Софії і постануть перед нами в дощі золотої мозаїки.

Як прекрасна ця єдність: серафими з єврейських писань, християнська іконографія та ісламські медальйони. Усі вони поділяють один і той самий простір. Це місце, цей плавильний казан релігій і культур, ця візантійська пам’ятка, що органічно злилася з мінаретами, збудованими значно пізніше, доступна для всіх, є свідченням глибоко загальнолюдської мрії. Мрії, яку поділяємо ми всі.

Читати про те, що собор Святої Софії тепер показує «сліпі плями», здається болючим запереченням цього союзу. Це нагадує іконоборчу істерію, що спустошила північ Європи в XVI столітті, коли з картин здирали обличчя і обезголовлювали статуї. Цей образ є повною протилежністю тому культурному багатству, яке мені пощастило побачити десять років тому в Стамбулі.

Берлінде де Брейкере, бельгійська сучасна художниця, в галузі скульптури та інсталяції

Джерело тут

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я