додому Економіка КОЛИ ПОЧНУТЬСЯ СОЦІАЛЬНІ БУНТИ В УКРАЇНІ?

КОЛИ ПОЧНУТЬСЯ СОЦІАЛЬНІ БУНТИ В УКРАЇНІ?

294

“Слуги” продовжують випробовувати терпіння українців різного роду соціальними експериментами. На тижні стало відомо про зростання цін на газ, підвищення з серпня тарифу на електроенергію та про драконівські заходи боротьби з боржниками по комуналці. Дістанеться і ФОПам та середньому бізнесу – їх чекають масштабні перевірки Держпраці.

Звичайно, що таке вивертання кишень людям не подобається. В протестних спільнотах знову відбувається мобілізація. До акцій мають намір приєднатися різноманітні соціально вразливі групи, які раніше стояли осторонь від будь-яких громадських активностей. Помітна і стрімка радикалізація вимог протестуючих та декларування ними готовності до прямої дії.

ТАРИФНЕ СВАВІЛЛЯ

Як зазначає видання “ТodayUA”, попри очікування, що влітку газ повинен дешевшати, він дорожчає. Причина – у зростанні цін на європейських газових хабах, звідки Україна імпортує 30% обсягу газу, який споживає.

В кінці червня на українському ринку природного газу сталися дві знакові події. Перша –  одразу у декількох постачальників його вартість у місячних тарифах на липень перетнула психологічну позначку в 13 грн/м3. Друга – компанія «Твій газзбут», під брендом якої в регіонах працюють 20 постачальників, скасувала тарифний план «Твій газ на зиму», яким збиралась пом’якшувати для клієнтів коливання цін взимку.

У «Нафтогазі» розповідають історії про “російську змову” (що звичайно ж має місце): РФ штучно обмежує поставки газу з метою створення тиску для завершення будівництва газогону «Північний потік-2». Проте, чомусь “Нафтогаз” мовчить про власні обіцянки не збільшувати ціни на газ для домогосподарств, а зменшувати їх.

Уряд Шмигаля ще зовсім нещодавно стверджував, що не контролює ситуацію на ринку газу і зможе замортизувати сезонні коливання цін на світових ринках, збільшивши власний видобуток. І де той видобуток? Монетизувався і осів в кишенях олігархів, що сидять на газових схемах (Фірташ, Пінчук, Коломойський та ін)?

У “Нафтогазі” заспокоюють нас тим, що теплокомуненерго та ОСББ з власними котельнями «Нафтогаз» продаватиме ресурс по 7,42 грн за м3. Цю ціну зафіксували на весь рік. Але, як я писавнещодавно, в креативній обробці «Нафтогазу» домовленості щодо газових угод для тепловиків набули нових значень, і цифра в 7,4 грн за куб. м. є суто умовною. Насправді тепловики платять більше, і в “Нафтогазі” про це знають, але продовжують брехати людям.

Вчора Кабмін заявив, що відкладає підвищення цін на електроенергію для населення до 1 серпня. Звичайно, це було подано як чергову #перемогу прем’єра Дениса Шмигаля. Проте, цим рішенням остаточно визначається підвищення ціни для побутових споживачів. 

Раніше уряд ухилявся від прямої відповіді, чи буде він підвищувати тариф. А деякі спікери від влади розповідали нам, що жодних підвищень не буде. Тепер маємо зростання на 36,6%. Дякуємо!

ВІДІБРАТИ ОСТАННЄ

З 1 липня в Україні почне діяти система, яка списуватиме кошти із рахунку навіть без попереднього звернення судового виконавця до керівництва банку. Хоча із метою погашення боргу суд може забирати щомісяця лише 20% доходу громадянина.

Як зазначають ЗМІ, якщо на картці боржника зовсім немає коштів, або ж він завбачливо зняв їх із рахунку, виконавча служба буде вилучати особисте майно. Винесуть ліжко, телевізор, теплий одяг тощо. Користувачі мереж пишуть, що були випадки, коли відбирали навіть старий одяг чи заіржавілі каструлі. 

БІЛЬШЕ ПОДАТКІВ ТА ПЕРЕВІРОК ДЛЯ БІЗНЕСУ

Мінекономіки заявило, що рівень тіньової економіки у 2020 року склав 30% від обсягу офіційного валового внутрішнього продукту (ВВП) України. Це на 3 в.п. більше за показник 2019 року (27%). «Ускладнення умов економічної діяльності, внаслідок запровадження протиепідемічних заходів в Україні та світі, спричинили природне бажання суб’єктів господарювання зменшити ризики втрати лімітованих ресурсів (на тлі суттєвого зростання збитків в економіці через тимчасові, але непрогнозовані у часі, обмеження ділової активності), що і призвело до зростання тінізації економіки», — йдеться в повідомлені.

Фактично уряд намагається перекласти відповідальність з нової влади, з себе, на “об’єктивні причини та короновірус”. 

По-перше, до збільшення рівня тінізації економіки призвели фіскальні інновації Данііла Гетьманцевапроти ФОПів, провал афери з акцизами тощо. 

По-друге, тінізація стане ще більшою в разі ухвалення законопроекту №5600, який соросята та уряд “слуг” чомусь називають “антиолігархічним”. 

Як зазначає нардеп від партії “Батьківщина” Альона Шкрум, під цей законопроект уже закладені 4 державні програми Президента України. У тому числі підняття зарплати медикам та інші речі, які Президент вже підписав (!), і на які Мінфіну поставили завдання терміново знайти гроші. При цьому в Бюджетній декларації МінФін пише про «стимулювання розвитку малого та середньо бізнесу», а насправді – Мінфін вирішив зробити навпаки і оподаткувати все, що ще не оподатковано. І почати: із малого й середнього бізнесу, малих і середніх фермерів. Забрати гроші із місцевих бюджетів від акцизу. Дати податковій неадекватні нові важелі впливу й повноваження щодо посилення адміністрування податків.

Шкрум говорить, що деякі нововведення законопроекту №5600 замість того, щоб виводити ринок з тіні та давати гроші в бюджет, – потенційно можуть ще більше загнати ринок у тінь. Замість того, щоб стимулювати бізнес і економіку, форсувати вихід із кризи, – навпаки «зажмуть» її ще більше податковим навантаженням і далі зменшать кількість повітря в бізнес-кліматі країни.«Ми вас не душимо, ми просто поступово обмежуємо вам кількість повітря». 

Яскравим прикладом такого “обмеження кількості повітря” для бізнесу є рішення Мінекономіки спільно з ДФС та Держпрацею з 1 липня розпочати інспекції в компаніях, з метою виявлення роботодавців, які використовують незадекларовану працю. Нагадаю, що трудовим законодавством передбачені штрафи за такі порушення для роботодавців: від 60 тис. до 180 тис. грн за кожного співробітника.

Тож скільки середніх компаній та невеликих виробництв будуть вимушені закритися через рандомний наїзд Держпраці? Скільки остаточно піде в тінь?

БІФУРКАЦІЯ

Аналіз контенту груп та пабліків протестних спільнот кампаній (“Тарифний геноцид”, “SaveФОП”, “Малий бізнес в Києві”, “Газовий зашморг” тощо) свідчить про якісне зростання кількості публікацій з чітко вираженою позицією застосовувати пряму дію для захисту своїх прав. 

Результати дослідження протестного середовища, яке здійснював Центр досліджень проблем громадянського суспільства протягом квітня – червня 2021 року, вказують на появу нових кластерів протесту в соціальних групах, які до того не брали участь в громадській активності та толерування ними силових дій.

Як відомо термін “біфуркація” означає зміну якісної поведінки динамічної системи за малої зміни її параметрів. Так ось, ця якісна зміна поведінки аморфної протестної маси: від “протесту на дивані” до “протесту коктейля Молотова”, може відбутися восеницього року. Що стане тригером – поки не зрозуміло.

Запобігти цьому влада ще може. Як варіант –створенням технократичної коаліції в парламенті та формуванням Уряду, із залученням людей з досвідом управління та стратегічним баченням ситуації. Але замість Уряду з великої літери, Банкова восени призначить на чолі Кабміну чергового фаворити Зеленського. Наприклад, того ж Олексія Любченка. А в уряді збережуть квоти олігархів. 

Скоріше за все переформатування уряду співпаде з першою хвилею “ідеального шторму”, друга хвиля може змести і сам режим.  

Віталій КУЛИК, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я