додому Топ Новини ЗЕЛЕНЕ ТАРИФНЕ СВАВІЛЛЯ

ЗЕЛЕНЕ ТАРИФНЕ СВАВІЛЛЯ

218

Схоже на те, що “Слуги” остаточно втратили інстинкт самозбереження. Підняття тарифів “Нафтогазом” та останні рішення НКРЕКП свідчать, що “зелені” вирішили влаштувати експеримент над витривалістю ураїнців – коли ж у цих лохів урветься терпець? А він може урватися в найбільш не підходящий для Зеленського час…

ІГРИ “НАФТОГАЗУ”

У четвер, 17 червня, ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» (ГК «Нафтогаз України»), яка обслуговує близько мільйона побутових споживачів, підвищила місячну ціну на газ у червні до 11,94 грн за 1 куб. м, тоді як річний фіксований тариф становить 7,96 грн за 1 куб. м., тобто – підвищино ціну на газ для населення на 50%!

У самомій компанії досить оригінально відповіли на закиди в завищені тарифу. “Ми підвищуємо на 50% тариф через високу ціною газу на європейських ринках – понад 270 дол. за 1000 куб. м. Вона є однією з найвищих за останні 4-5 років і на початку червня продовжувала зростати. Водночас у “Нафтогазі” заявили, що висока ціна “Місячного” підтверджує ефективність річного тарифного плану “Фіксований”, покликаного “захистити клієнтів від цінових коливань на ринку”. 

А в липні компанія має намір представити нову пропозицію – сезонний тарифний план з можливістю оплати рівними частинами. “У клієнтів газопостачальної компанії, які підключили тарифний план “Річний” у минулому році, умови не змінюються, як і ціна на газ, яка зафіксована умовами укладеного договору та строком до його завершення”, – запевнили в групі.

Про це ж саме пише в Facebook директор з інтегрованих комунікацій у “Групі Нафтогаз” Максим Білявський. Він пояснив, що місячний тариф, який виріс у червні до майже 12 грн за куб, був розрахований, “враховуючи поточну ситуацію на ринку ЄС”. Таким чином, “місячна ціна є індикативною і підтверджує ефективність річного тарифного плану “Фіксований”, ціль якого – захистити побутових споживачів від цінових коливань на ринку”.

Ау, шановні! Хіба підвищення тарифу – це не порушення обіцянки монобільшості «Слуг народу» про граничний рівень ціни на газ у 7 гривень? 

Юлія Тимошенко вам на пальцях пояснили, де відбувається шахрайство. Партія “Батьківщина” публічно вимагає скасування цього рішення, звіту НКРЕКП, а також ухвалення законопроєкта «Батьківщини» про ціни на газ, який дозволить пустити на потреби населення дешевий газ власного видобутку. За офіційними повідомленнями, собівартість газу українського видобутку складає трохи більше 2 гривень, а це в 6 разів менше того, що стягують з людей.

І не потрібно тут розповідати про “популізм”. Популізм був у Зеленського та “Слуг”, які обійцяли знижувати тарифи на газ для населення в 2019 році. Популізмом було малювати картинки зростання та розширення компанії при повній бездіяльності правління НАК “Нафтогазу” щодо нарощуванню власного видобутку газу в 2016 – 2020 рр. Цей популізм вже призвів до того, що Україні нічого пред’явити російському “Північному потоку – 2”. Ось тут справжній популізм! А у розрахунках Тимошенко –реалізм та захист соціалки. 

ТЕПЛОВИЙ УДАР

Як зазначає віце-президент асоціації “Укртеплокомуненерго” Сергій Дунайло, системна криза теплової галузі загострилась в травні поточного року на тлі впровадження ринку газу, який ледь не призвів до банкрутства усіх компаній українських теплокомуненерго (ТКЕ). Він вважає, що ті ринкові моделі, які запропонував НАК “Нафтогаз України”, насправді не мають нічого спільного з ринком. 

Це зовсім не про здорові конкурентні ринкові відносини, це — про цінову маніпуляцію і зловживання монопольним становищем. А також про зростання на 40% тарифів на тепло і знищення теплової інфраструктури в Україні.

Мова йде про те, що після першої спроби Кабміном скасувати з 1 травня цього року дію покладання спеціальних обов’язків (ПСО) при закупівлі газу, в один день 120 міст та селищ України втратили можливість забезпечувати понад 5 млн своїх мешканців, включно із закладами охорони здоров’я, гарячою водою. Відтак, урядом в режимі ручного управління було ухвалено рішення про подовження дії ПСО до 20-го травня.

З 20-го травня рішенням уряду дія газового ПСО для тепловиків остаточно припинилася, а разом із цим повністю зникла і гаряча вода у Вінниці, Луцьку, Тернополі, Кременчуці та інших містах нашої країни. Причини скрізь однакові — держава усунулася від регулювання взаємин між газопостачальниками та тепловиками, а газовий монополіст в особі НАК “Нафтогаз України”, під гаслами запровадження “ринку газу”, в ультимативній формі нав’язав своє бачення нової моделі подальших взаємин.

Відмовитись від запропонованих НАКом умов закупівлі газу тепловики не можуть, бо мають 50 млрд грн накопичених раніше боргів ТКЕ. І байдуже, що утворилися ці борги через несвоєчасний перегляд НКРЕКП тарифів на послуги теплоенергетиків, через винахідливість самого НАК “Нафтогаз України” із його гнучкою системою штрафів і пені.

А ще — через невиконання державою умов підписаного у лютому цього року Меморандуму між Асоціацією міст України та урядом, згідно з яким держава має компенсувати підприємствам ТКЕ надлишкову вартість газу, спожиту ТКЕ в минулому опалювальному сезоні. ТКЕ поки що не отримали обіцяну компенсацію.

Кажуть, що коли почали відключати тепло і гарячу воду в будинку батьків Зеленського в Кривому Розі, президент таки втрутився і кризу трохи пригасити. Після доручення президента Нафтогаз підготував угоди для тепловиків із вартістю газу у 7,4 грн за куб. м. Однак, як стверджує Сергій Дунайло, в креативній обробці НАК “Нафтогаз України” домовленості щодо газових угод для тепловиків набули нових значень і цифра в 7,4 грн за куб. м. є суто умовною.

Якщо Нафтогаз не перегляне правила свого “газового ринку” для ТКЕ, то матимемо ще й здорожчання тепла на 40%.

ЕЛЕКТРИЧНИЙ ШОК

Протягом тривалого часу політики й економісти в Україні стверджують, що чинний тариф на електроенергію для населення у розмірі 1,68 гривні за кіловат-годину (кВт.год) істотно занижений. Тож, мовляв, з 1 липня цього року його можуть підвищити.

НКРЕКП ще у квітні розробила три сценарії поетапного підвищення тарифів на електроенергію для домогосподарств до третього кварталу 2023 року. За третім сценарієм нинішній тариф на електроенергію (1,68 грн) справді проіснує лише до липня, а потім відбудеться його подорожчання на 30 відсотків, тобто до 2,22 грн. Відтак же поступово він зросте 2023-го до 3,48 грн.

13 квітня Верховна Рада не підтримала повернення до пільгового тарифу на електроенергію. Йшлося про тариф на рівні 0,9 грн за кВт год. Також Рада відмовилася поновити пільгові 100 кВт год, у межах яких застосовуватиметься зазначений тариф. За відповідну постанову №4590 “Про вжиття невідкладних заходів, спрямованих на повернення пільгового тарифу на електроенергію для населення за перші 100 кВт год” проголосували 174 нардепи. Під час виступу голова депутатського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус заявив, що комітет не підтримує цей проєкт.

Читай, на Банковій не дають “зеленге світло” “заморозці” тарифу. Навпаки, “зелені” відкривають шлях до різкого підвищення ціни електроенергії для побутових споживачів, бо це потрібно олігархам-монополістам.

Питання ж не лише в неплатежах та не у невідповідності тарифів собівартості едектроенергії. Мова також йде про шахрайські схеми з тарифом.

На своїй сторінці у Facebook перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко вказав, що “НКРЕКП встановила граничні ціни на електроенергію – так звані прайс-кепи – на рівні цін, що діяли останні 3 місяці до моменту запуску ринку. Це якийсь недолугий екскурс в історію, аби замилити очі і дати можливість трейдерам ще трохи заробити”.

Рішення про перегляд прайс-кепів Кучеренко назвав поверненням до практики використання формули “Роттердам+”, яка діяла до липня 2019 року. Однак це рішення, за його словами, жодним чином не позначиться на цінових махінаціях наближених до комісії трейдерів.

“5 років минуло з запровадження формули і знову ми по суті до неї прийшли – браво. Тут варто нагадати, що частина нинішніх членів НКРЕКП – в тому числі Тарасюк – в 2016 особисто ставили підписи під формулою “Роттердам+”. Так що нічого дивного тут немає. Дивно тільки, як в Офісі президента ще досі терплять махінації потужної пари “керманичей” української енергетики “герусів-тарасюків” і їх бізнес-партнерів трейдерів”, – наголосив нардеп.

Як зазначає видання “Сьогодні”, наприкінці травня Міністерство енергетики закликало НКРЕКП припинити схеми і махінації із цінами на ринку електроенергії, які призвели до мільярдних збитків “Енергоатому” та інших державних компаній. НКРЕКП визнала, що на ринку існують махінації із цінами лише 2 червня, однак відмовилася їх зупинити за вимогою Міненерго.

10 червня Міненерго повторно закликало НКРЕКУ припинити махінації, однак у відповідь голова комісії Валерій Тарасюк звинуватив держкомпанію “Енергоатом” у неефективності, а Міненерго у непрофесійності. 16 червня НКРЕКУ знову відмовилося виконувати рекомендації Міненерго, які були покликані зупинити махінації трейдерів із перепродажем електроенергії державних компаній.

За словами глава комітету з питань житлово-комунального господарства, благоустрою, екології і охорони навколишнього середовища Громадської ради при КМДА Олега Попенка, у влади є величезні борги по зеленій енергетиці і по держпідприємствам. Система старіє і їм в будь-якому випадку потрібно щось робити.

Зрозуміло, що всі ці витрати будуть перекладатися на споживачів. Я думаю, це станеться або з 1 липня, або з 1 серпня. Далі тягнути вже нерозумно. Якщо ви звернете увагу, то завжди тарифи піднімалися влітку, коли населення це найменше відчуває, а потім вже ближче до осені звикає і платить. 

ЕПІТАФІЯ

У пісумку, як говорить Олексій Кучеренко, маємо зростання сукупної платіжки за житлово-комунальні послуги на 35%:

– утримання та ремонт житла — 6,7%

– природний газ — 161%

– каналізація — 17,5%

– гаряча вода і опалення — 4,8%

– електроенергія 36,6%

При цьому, зростання тарифу не призвело до покращення послуг! У галузі стало більше схем та корупції.

Як ви гадаєте, коли в українців урветься терпець і ми візьмемося за бруківку та шини?

Віталій КУЛИК, проект ЕнергетикаUA

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я