додому ПОЛІТИКА Зміни рівня впливовості політичних сил та їх електоральний потенціал

Зміни рівня впливовості політичних сил та їх електоральний потенціал

402

Київ, 19 березня 2016 року (За матеріалами часопису «Український політичний монітор», Вип.2(3), лютий 2016).

Коли мова йде про вплив політичних партій, то завжди має місце дуалізм цього поняття. З одного боку, питання до експертів ставиться таким чином, щоб мінімізумати можливість невірного трактування та вести розмову саме про зміну впливовості. З іншого — категорія «вплив» вміщує багато аспектів і не останньою складовою є підтримка серед населення. Якщо розглянути спрощену модель впливовості, то можна отримати два основних фактори: рівень підтримки та можливість досягнення цілей. Це є аналогом потенційної та кінетичної енергії, але в політичному середовищі. Підтримка громадськості, немов потенційна енергія, може бути конвертована в інструменти впливу на прийняття рішень. Іншими словами, стає енергією кінетичною.

В лютому партія «Батьківщина» продемонструвала найбільше зростання серед конкурентів. Здобути такий показник допомогла криза в парламенті — де-факто крах більшості. І початком розпаду став вихід із коаліції саме «Батьківщини», який відбувся одразу після проваленого голосування за відставку Уряду. Критична й влучна риторика лідерки партії призвела до збільшення вподобань серед невдоволених діючою владою верств населення. Публічна діяльність Юлії Тимошенко створила й інші іміджеві переваги: «…почала системні тематичні кампанії, підіймаючи тему тарифів, заявила про необхідність внесення змін до Конституції, зайняла конструктивну антикорупційну позицію», — наголосив один зі співбесідників. Іншим фактом є вдалі перемовини з паном Наливайченком під час візиту в США, результатом яких стало рішення про об’єднання. Про що й було повідомлено на прес-конференції в першій половині місяця. Серед локальних здобутків виділяється формування більшості в Житомирській обласній раді, де завдяки очільнику — представнику партії — вдалося знайти спільну мову з Опозиційним блоком та РПЛ. Також експертами була відмічена активна робота на Черкащині. З негативних тенденцій можна виділити внутрішньопартійні проблеми у Закарпатті та подальше програвання БПП у Києві та області. Кажучи про Київщину, один із фахівців наголосив: «Батьківщина не стала консолідуючим центром у регіоні і втрачає свій вплив і на депутатів, і на громаду». Втім, позитивні здобутки сильно переважають, а отже індекс «Батьківщини» у лютому склав +15,3. Прогноз на найближчі три місяці теж є позитивним — +13,3. Варто зазначити, що обидва показники є значно більшими, ніж партія демонструвала ще місяць тому.

Час. 1

«Самопоміч», навпаки, дещо знизила свою динаміку у порівнянні з січнем, але все одно місяць пройшов позитивно — індекс склав +9,2. Як і «Батьківщина», «Самопоміч» здебільшого набрала бали за рахунок подій у ВРУ, тобто завдяки загальнонаціональним тенденціям. Допомогла публічна позиція щодо скандалу навколо Уряду та виходу «Самопомочі» із парламентської коаліції. Також позитивно вплинуло підписання Закону про перевибори міського голови у Кривому Розі. Експерти схвально оцінили активізацію на Житомирщині, у першу чергу за рахунок здобутих раніше посад та початку введення електронного врядування в Полтаві. З негативних тенденцій спеціалісти зазначають зміну партійного керівництва у Хмельницькому та неоднозначність із висуванням кандидата на пост криворізького міського голови: «Фактично вони зробили спробу перезавантаження в регіоні, але зміною кандидата себе дискредитували». Попереду у «Самопомочі» вибори мера Кривого Рога, результати яких неодмінно відобразяться на майбутніх показниках партії. Зрештою, експерти оптимістичні в оцінках перспектив партії та очікують зростання її впливовості в найближчі місяці: прогноз складає +9,9, що вище як за показник лютого, так і за прогноз в минулому випуску. БПП «Солідарність» на противагу вище згаданим партіям активно трансформував і витрачав електоральну підтримку заради утримання існуючого Уряду. Події в парламенті негативно відобразились на іміджі БПП, і таку думку висловила значна група експертів. Тим не менш, за підсумками лютого «Солідарність» продовжила збільшувати свій вплив, в тому числі за рахунок регіональної кон’юнктури. БПП активно впливав на політику місцевого рівня завдяки створеним та сформованим у лютому більшостям у місцевих радах. Експерти з різних регіонів вказували на активне використання адміністративних ресурсів президентською партією, зокрема в Черкаській та Закарпатській областях. В Полтаві БПП утворив більшість у міськраді, що, з одного боку, збільшило вплив, а з іншого викликало критичні зауваження експертів через єднання з ідеологічним опонентом — «Опозиційним блоком». Наявність різноспрямованих факторів спричинила уповільнення темпів зростання впливу у порівнянні з січнем на 9,7 пунктів до позначки +8,2. На думку експертів, негативні тенденції з часом переважатимуть, що призведе до зниження впливу партії протягом наступних трьох місяців — прогноз складає –5,1.

Час. 2

У січневому випуску УПМ ми відзначили активну роботу «Свободи» у місцевих радах (+10,9). За результатами лютого вплив продовжує зростати, але вже меншими темпами. Зростання забезпечили активна робота в традиційних для партії регіонах і створення позитивного інформаційного фону, на кшталт блокування російських фур. Втім, як підкреслив один з експертів, така діяльність може вказувати на відсутність структурних змін у роботі та продовження кризових тенденцій в середині партії, про які згадувалось в попередньому випуску УПМ. Отже, за підсумками останнього зимового місяця індекс «Свободи» склав +6,5. Прогноз не змінився у порівнянні з попереднім випуском і залишився на позначці +7,5.

Оцінюючи діяльність «Опозиційного блоку» наприкінці зими, експерти згадували невдале голосування за відставку Уряду, призначення перевиборів у Кривому Розі і скандали у Сєвєродонецьку та Дніпропетровську. У Дніпрі частина депутатів «Опоблоку» сформувала більшість разом зі своїми політичними опонентами, за що їх було виключено з партії. На Луганщині осередком було ініційовано процес усунення міського голови. Експерти вказали на зниження впливу в Одеській області за рахунок збільшення активності партії «Довіряй ділам». Крім того, в якості позитивних чинників були зазначені наявність лідерів думок в осередках, оновлення облич та поява нових спікерів у партії. Загалом «Опозиційний блок» продемонстрував слабке зростання — +1,7 пунктів у лютому. Щодо прогнозу на найближчі три місяці, то тут експерти надають більш позитивних оцінок, основою для яких є зростання опозиційних настроїв: +4,1.

Продовжує свою роботу «Рух за очищення». Незважаючи на те, що фактично це не партія, що це об’єднання немає прямих важелів впливу і що самі члени руху публічно не підтверджують тезу про створення партії на основі цього проекту. Співрозмовники також вказували на зниження активності: протягом останнього місяця «Рух за очищення“ менше згадувався в медіа-просторі, корегуванню піддався графік «всеукраїнського туру» антикорупційного форуму. Це може свідчити про проведення додаткових консультацій та перемовин з можливими союзниками. До числа таких деякі експерти відносять не лише невеликі партії на кшталт «Сили людей» і «Демократичного альянсу», а й «Самопоміч». Співпраця цих політичних сил із Саакашвілі викликана тим, що поява потужного проекту зі схожими гаслами та електоральною спрямованістю може значно послабити позиції перших. Іншою причиною зниження активності «Руху за очищення» може бути зменшення актуальності питання перевиборів, відповідно — відсутність необхідності форсувати підготовку.

Час. 3

На думку експертів, кризові явища в Уряді та парламенті, звинувачення в корупції найближчого оточення Президента та інші негативні тенденції створюють вакуум довіри навколо найвпливовіших партій. Саме за рахунок розчарованого електорату «Народного фронту», «Солідарності» та частково інших політичних сил, «Рух за очищення» продовжить зростати і набувати впливовості на національному рівні.

УКРОП продемонстрував сильне уповільнення в порівнянні з індексами січня. На загальнонаціональному рівні про партію чутно все менше, і так само менше про неї стали говорити експерти: «На виборах взяли голоси, але далі нічого не відбувається». Дезорганізація через затримання Геннадія Корбана, протистояння Президенту, орієнтованість на вибори – саме так спеціалісти згадували діяльність партії протягом лютого. Певне зростання відбулось здебільшого завдяки локальній перемозі в Дніпропетровську, де була сформована більшість у міській раді на базі УКРОПу і «Самопомочі» (+1,4 в лютому). У прогнозному періоді експерти теж не очікують значного зростання — +1 на найближчі три місяці.

Знизились оцінки РПЛ: позиція очільника партії щодо його присутності в коаліції не надала реальних переваг партії на сьогодні, але в подальшому це може змінити динаміку впливу у позитивному напрямку. До речі, експерти позитивно оцінили медійну підтримку партії, але зазначили її популістський характер та припущення стратегічних помилок. В регіональному розрізі партія мала як позитивні, так і негативні тенденції, що фактично нівелювали одне одного. Отже у лютому лише +0,7. Прогноз є дещо кращим, але теж не передбачає значного зростання — +1,7.

«Відродження» продовжило активно впливати на перебіг подій у Харківській області та збільшило свій вплив на Одещині, де через розлад більшості БПП у місцевих радах, депутати «Відродження» отримали реальні важелі впливу на прийняття рішень. Оцінка експертів — +2,4 пункти у лютому. Втім, у подальшому експерти не прогнозують змін впливу цієї партії.

Зниження впливовості продемонстрували «Наш край», «Народний контроль», «Громадська сила», «Аграрна партія» та «Демократичний альянс». Продовжує стрімке падіння «Народний фронт» — в лютому індекс склав –6,5, що на 0,3 пункти гірше січневого показника. Негативним є і прогноз: –6,1 проти –4,3 місяцем раніше. Загалом лютий запам’ятався парламентською кризою, і саме події у ВРУ згадувались експертами найчастіше. Ми бачимо, що ті політичні сили, які залишились невдоволеними лютневими подіями у парламенті, принаймні змогли отримати іміджеві переваги над конкурентами. Та чи зможуть вони максимально вигідно цим скористатись, покажуть наступні кілька місяців.

Chas 4

Експерти зазначили 21 партію, яка має теоретичні шанси потрапити до Верховної Ради України у разі проведення виборів народних депутатів. «Оперативна соціологія» вважає, що чим частіше експерти згадують ту чи іншу партію, тим більшим електоральним потенціалом вона володіє та, відповідно, має можливість отримати більшу кількість голосів виборців. Так, за підсумками політичних перипетій лютого, лідером залишився БПП «Солідарність». Порівнюючи з результатами січня, президентська партія закріпилась на вершині, додавши у свій актив ще 2 відсоткових пункти (в.п.). Шанси «Солідарності» виглядають найбільш перспективно за рахунок володіння адмінресурсом. Такий трамплін дозволить стрибнути вище інших політичних сил – максимальний ефект при мінімальних витратах.

Наростила свій електоральний потенціал і «Батьківщина», при чому більшими темпами — зростання склало 3,5 в.п. у порівнянні з попереднім місяцем. Партія Юлії Тимошенко певний час перебувала в тіні. Застосувавши тактику «дивної війни», поміркованої тихої політики, «Батьківщина» змогла накопичити вдосталь сил для майбутньої боротьби за міністерські портфелі чи навіть депутатські мандати. Вихід із коаліції став початком активної фази протистояння. Вслід за цим була оприлюднена стенограма засідання РНБО, яка спричинила певний резонанс. Навіть якщо остання дія була спрямована проти Юлії Тимошенко, то це не призвело до зниження її електоральних шансів. А медійна присутність лиш активізувала її прихильників. Також у зв’язці з пані Тимошенко неодноразово був згаданий Валентин Наливайченко та його громадська організація «Антикорупційна платформа». На думку експертів, «…Наливайченку не вистачить ні матеріальних, ні часових ресурсів для того, аби сформувати самодостатню політичну силу». Натомість, проект екс-голови Служби безпеки України підсилить партійну структуру Батьківщини: «Підсилить її своїм іміджем, своєю репутацією, своїм рухом та додатковим електоратом». Тож, від такого симбіозу виграє як Юлія Тимошенко, так і сам пан Наливайченко. Найбільш динамічно в лютому зріс «Опозиційний блок» — його шанс потрапити до ВРУ збільшився на 6 в.п., сягнувши позначки 61%. Таке збільшення базується на декількох факторах. По-перше, це критична риторика на тлі погіршення економічного становища, це залучення електорату, що є невдоволеним та розчарованим діями чинної влади, це апеляція до «ностальгічних» почуттів. По-друге, це вичікувальна позиція. Мала присутність в медіа-просторі дозволяє поступово зменшити рівень негативних асоціацій та не набути нових. Третім фактором є наявність вагомих лідерів громадської думки в низці областей, що посилюють позиції партії в регіонах.

«Радикальна партія Олега Ляшка» та «Самопоміч» також додали собі декілька пунктів. РПЛ це вдалося на фоні активних перемовин, щодо створення нової коаліції. А «Самопомочі» — навпаки, завдяки виходу з останньої у відповідь на невдале голосування за недовіру Уряду. Дещо позитивну динаміку продемонстрував і «Наш край» — зростання на 1,9 відсоткових пункти у порівнянні з попереднім місяцем — але його шанси залишилися на низький позначці в 9%.

До групи лідерів підтягується УКРОП. На думку експертів, «пожвавлення розмов довкола цієї партії викликане поверненням до України Ігоря Коломойського». «Прихильники УКРОПу вірять у те, що сильна рука Ігоря Валерійовича зможе підписати мирову з Банковою, і у партії відкриється друге дихання». До того ж, дехто зі спеціалістів вважає, що консолідація сил навколо Геннадія Корбана дозволяє партії залишатись на вустах: «Як правило, люди підтримують гнаних і голодних політв’язнів. Списувати УКРОП з рахунків ще зарано».

Трохи зменшилась імовірність потрапляння до парламенту партій «Відродження» та «Свобода». Якщо перша просто зникла з медійного простору, то «Свобода», на думку спеціалістів, «намагається піднімати на розгляд резонансні питання, і люди очікують розвитку подій. Але поки що виходить лише говоріння». До активу партії експерти записали блокування російських фур та активізацію роботи Олега Тягнибока у регіонах.

Показник «Народного фронту» вдвічі зменшився у порівнянні з січнем, і тепер його шанси геть мізерні — 3% за підсумками лютого. Така динаміка, на думку експертів, схожа на динаміку довіри до Прем’єр-міністра, і призупинити її здатна хіба що відставка пана Яценюка.

Повністю втратили шанси бути обраними до парламенту дві політичні сили: «Аграрна партія» та «За конкретні справи» — жоден експерт не назвав їх. Що ж стосується «Руху за очищення», то якби така партія існувала, її шанси потрапити до Верховної Ради становили б 41% — це майже вдвічі більше значення попереднього місяця. Турне містами України приносить свої плоди, а пан Саакашвілі мало-помалу акумулює свій електорат на антикорупційній ниві.

Chas 5

В проекції цієї партії, на думку експертів, будуть перебувати «Сила людей» та «Демальянс», які продовжать проводити консультації з приводу майбутньої взаємодії. У цьому місяці до списку партій вперше потрапило цілих шість нових назв. І хоч їхні шанси мало відрізняються від нуля, а саме не перевищують 3%, втім, це підтверджує зменшення консолідації політичного середовища. Варто згадати «Громадянську позицію», яка продемонструвала в лютому доволі активне зростання — +3,3 в.п. Такий темп може бути порівняний з динамікою, наприклад, РПЛ або «Батьківщини». Це може свідчити про активізацію діяльності політичної сили. З іншого боку, зростання може бути обумовлено також і результатами досліджень, які були опубліковані у минулому місяці.

На думку «Оперативної соціології», оприлюднення рейтингів викликає відповідну реакцію штабів кандидатів і партій. А ці дії змінюють існуючу конфігурацію у політичній сфері. У квантовій механіці такий процес називається декогеренцією, тобто неможливістю спостерігати за системою, вимірювати її властивості без взаємодії з нею. Отже, будь-яке спостереження неминуче веде до впливу на систему.

Як вже було сказано на початку розділу, ми вважаємо, що частота згадувань партії експертами корелює з її здатністю отримати голоси виборців. Розподілимо всю кількість голосів «потенційних виборців» між партіями пропорційно до їхніх індексів. За результатами обчислень 7 партій отримають частку «потенційних голосів», що перевищує 5%. Іншими словами, до парламенту зможуть пройти: БПП, «Батьківщина», «Самопоміч», «Опозиційний блок», РПЛ, «Свобода» та УКРОП. Варто зазначити, що на ці 7 партій — третину від усіх згаданих експертами — припадає 91% голосів «потенційних виборців». Цей показник є дещо меншим за показник попереднього місяця, коли на ці ж партії припадало 92%, та складали вони більшу частку від загального переліку — 7 з 18 — не надто вагомий, але ще один аргумент на користь деконсолідації політичного поля в лютому.

Продовжуючи логічний ланцюжок, розрахуємо кількість «гіпотетичних мандатів», що отримують партії (за існуючою пропорційною системою). Лідерами за цим показником є БПП і «Батьківщина» — вони можуть претендувати на 46 і 42 «гіпотетичних мандати» відповідно. Але ці показники є гіршими за січневі, так само як і в ВО «Свобода». Інші чотири партії, природньо, поліпшили свої позиції. Втім, всі ці зміни не є суттєвими — відмінність від значень попереднього місяця складає лише 1–3 «гіпотетичних мандати».

Історія була б неповною, якщо не змоделювати, до чого може призвести участь «Руху за очищення» пана Саакашвілі в виборчому процесі. Отже, якби партія була сформована в січні, вона б змогла отримати лише 4,7% «потенційних голосів» і не приймала б участі в розподілі «гіпотетичних мандатів». Але в лютому цей показник збільшився б до 8%, що дало змогу партії пана Саакашвілі претендувати на 20 «гіпотетичних депутатських крісел». Відповідно, зменшилось би представництво всіх інших партій за виключенням УКРОПУ, який би зберіг статус-кво на рівні січня.

Підсумовуючи результати моделювання, можна сказати, що всі перипетії останнього місяця зими не призвели до суттєвої зміни диспозиції в українському політикумі порівняно до попереднього місяця. Втім, якщо порівнювати з розподілом, що існує в ВРУ зараз, то ситуація виглядає діаметрально іншою: якби в лютому відбулися вибори до Верхної Ради України, це призвело б до істотної перестановки сил у парламенті. Та перестановка ця була б аж ніяк не на користь теперішніх лідерів — БПП і «Народного фронту». Останній би взагалі не зміг подолати 5%-ий бар’єр, а президентська партія зменшила б своє представництво у ВРУ майже в півтори рази.

 

Chas 6

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я