додому ПОЛІТИКА Україна в умовах терористичних загроз: експертне обговорення

Україна в умовах терористичних загроз: експертне обговорення

1285

Київ, 22 грудня 2015 року (ПолітКом, Людмила ДОЛГОНОВСЬКА). Тероризм є одним з найбільших викликів усьому цивілізованому людству, про що заявляють сьогодні світові лідери з трибун міжнародних організацій, попереджають профільні державні інститути та громадські об’єднання, постійно говорять ЗМІ. Після анексії Криму та з виникненням збройного конфлікту на Донбасі Україна опинилася в епіцентрі гібридної війни з такими її атрибутами, як участь на стороні бойовиків кадрових російських військових, діяльність диверсійно-розвідувальних груп на території України, масована пропаганда, використання православної церкви Московського патріархату з метою поширення ідеології т.зв. «русского мира» тощо. Попри вражаючу подібність форм і методів здійснення терористичної діяльності з боку Ісламської держави та путінської Росії Україні поки що не вдалося вписати цю війну в контекст міжнародної боротьби з тероризмом. Над цим важливим завданням, консолідуючи зусилля представників влади, громадянського суспільства та ЗМІ, систематично працюють провідні українські політичні експерти. 

Так, 21 грудня 2015 року в Національному інформаційному агентстві «Укрінформ» відбувся міжнародний круглий стіл «Трансформація українського суспільства в умовах терористичних загроз: між ілюзіями минулого та реальністю майбутнього». Організаторами заходу виступили Громадська ініціатива «Бурштиновий шлях» у партнерстві з Аналітичним центром «Політика», Центром суспільних досліджень «Український меридіан» та Центром військово-політичних досліджень.

На необхідності міжнародного визнання ідеології «русского мира» як злочинної, ксенофобської та людиноненависницької наголосив у вступному слові співкоординатор ГІ «Бурштиновий шлях», директор ЦСД «Український меридіан» Дмитро ЛЕВУСЬ. Він також зазначив, що важливо вивчати документи, на яких ґрунтується ідеологія «русского мира», та вносити ці знання у загальноєвропейський і загальносвітовий дискурс. При цьому експерт зауважив, що «немає тотожності між російської культурою та «русским миром». Дмитро Левусь як модератор круглого столу означив також дві інші важливі теми для обговорення – це сирійська криза (з фактичною інтернаціоналізацією цього конфлікту після втручання РФ) та можливе протистояння у мусульманському світі, з огляду на заяву муфтія духовного управління мусульман Росії Талгата Таджуддіна про те, що Халіфатом насправді є «Святая Русь».

Моніторинг і визначення рівня терористичних загроз в Україні є стратегічним завданням на шляху до створення ефективної системи національної безпеки. На висвітленні цього питання детально зупинився народний депутат України, керівник громадської організації «Центр військово-політичних досліджень», координатор групи «Інформаційний спротив» Дмитро ТИМЧУК.

Глава проекту «Стоптерор» Семен КАБАКАЄВ на основі аналізу антитерористичної політики США запропонував такі рекомендації для України:

  1. внести правки до антитерористичного законодавства та змінити систему правосуддя;
  2. посилити діяльність правоохоронних органів і спецслужб, наділити оперативних працівників більшими повноваженнями;
  3.  посилити роботу антитерористичного відділу СБУ;
  4. створити Національний антитерористичний центр, до якого увійдуть представники громадськості, політики і спецслужб;
  5. залучати ЗМІ та громадськість до протидії тероризму;
  6. розширити обмін досвідом із зарубіжними партнерами.

«Тема боротьби з тероризмом є надзвичайно важливою не тільки в Україні, а й в усьому світі, тому що за допомогою тероризму певні організації і окремі громадяни намагаються зміни існуючий політичний уклад країн, примусити виконувати свої вимоги. Україна чи не вперше за свою новітню історію зіткнулася з тим, що на нашій території починають діяти диверсійно-розвідувальні групи, відбуваються підриви закладених фугасів для того, щоб дестабілізувати обстановку, щоб показати, що влада неспроможна виконати головне своє завдання – захищати своїх громадян, забезпечити їм мирний спосіб життя. І тому є таке прислів’я, що у Бога немає інших рук, крім наших. Так само можна продовжити – і у Диявола нема інших рук, окрім злочинних», – зазначив у своїй доповіді народний депутат України Андрій ТЕТЕРУК. Він також відзначив ефективну роботу таких ресурсів, як Центр досліджень ознак злочинів проти національної безпеки України, миру, безпеки людства і міжнародного правопорядку «Миротворець» (https://psb4ukr.org/) та проекту InformNapalm (https://informnapalm.org/ua/).  Андрій Тетерук висловив переконання, що Російська Федерація буде відповідати за те, що вона вже зробила, і доказової бази буде достатньо, щоб і найвищих посадових осіб, і виконавців злочинних наказів засуджували у міжнародному суді за злочини проти людства.

Тероризм часто асоціюється з ісламський радикалізмом і, як наслідок, з мусульманським світом у цілому. Українські ж реалії переконливо спростували це твердження. Муфтій ДУМУ «УММА» Саід ІСМАГІЛОВ у своєму виступі зазначив, що тероризм не має національності, релігії, расової чи територіальної приналежності. «Довгий час медіа-ресурси України пов’язували феномен тероризму винятково з мусульманським світом і не звертали уваги на інші загрози з боку т.зв. «братнього народу» і його агентури. І, можливо, через це ми проґавили оцю загрозу, що виникла і завдала вже не міфічного, а справжнього удару країні», – додав Саід Ісмагілов. Він також зауважив, що викрадення і катування мусульман у Криму є прикладом тероризму, коли цілий народ, велику релігійну і національну спільноту, таким чином залякують. Інформація, що надходить до муфтія з різних куточків мусульманського світу, свідчить про зв’язок між терористичними анклавами на різних континентах і в різних країнах. Терористичні загрози стають інструментом великої політичної гри, вигоди від якої отримують одні й ті ж країни. «Нам потрібно уважно придивлятися до тих, хто є реальною загрозою для України. Бо хто з нас міг передбачити виникнення т.зв. «Руської православної армії», релігійною базою якої є християнство?.. Той, хто може зробити феномен Руської православної армії, той може зробити феномен дотичний нібито і до ісламу, і до будь-якої іншої релігії. Тобто, якщо хтось забажає вкласти в це гроші, зброю, закинути або знайти прибічників, то зможе це зробити», – резюмував муфтій ДУМУ «УММА» Саід Ісмагілов.

Діяльність Руської православної церкви, назвавши її джерелом терористичної небезпеки, на території України, у т.ч. і на окупованій частині, детально розкрив  голова товариства «Ерзянь Вал» Ростислав МАРТИНЮК. На необхідності об’єднання віруючих різних конфесій і релігій в умовах війни на Сході України наголосив військовий капелан з м. Слов’янськ Володимир СТРЕЛЬЦОВ. Він також акцентував на важливій ролі виховання дітей та молоді.

Від релігійної проблематики дискусія поступово перейшла у правову площину. Представник секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Іван МИХАЙЛОВ звернув увагу, на те, що Україна наближається до десятки країн-лідерів за рівнем терористичної загрози, сьогодні вона посідає 12 місце. Тому актуалізується питання захисту прав людини під час боротьби з тероризмом. «Назви Абу Грейб та Гуантанамо стали синонімами тортур, і це, на жаль,  не єдині історичні приклади нехтування правами людини, звинувачених у тероризмі», – наголосив Іван Михайлов.

Олександр ШАМАРА (Міжнародна асоціація кримінального права) підкреслив недосконалість українського антитерористичного законодавства, зокрема відсутність у ньому правозастосовних механізмів, у зв’язку з чим 90-95% підозрюваних у тероризмі просто відпускають. У законодавстві України відсутні такі поняття, як «сепаратизм»,  «ідеологія тероризму», натомість фінансування тероризму регулюється одразу 3 різними законами. Юридичні колізії є серйозною перешкодою в ефективній діяльності правоохоронних органів та системи правосуддя.

На посиленні методів боротьби з терористичними загрозами наголосив Олег БЄЛОКОЛОС (Майдан закордонних справ). Він, зокрема, зупинився на таких дискусійних з точки зору демократичності, однак виправданих в наявних умовах, заходах безпеки, як припинення діяльності радикальних релігійних та інших організацій, заборона ЗМІ з антиукраїнською пропагандою, позбавлення громадянства України осіб, які ведуть антиукраїнську діяльність чи пропаганду.

Підсумовуючи, хочу зазначити, що консолідація зусиль експертного середовища, влади, громадянського суспільства та ЗМІ навколо проблеми тероризму в Україні є надзвичайно важливою. Для того, щоб ми з вами спокійно відпускали дітей до школи, спускалися в метро, відвідували громадські місця, хтось має постійно наполегливо працювати у різних площинах – військовій, юридичній, аналітичній, духовній, освітній. І поки ці завдання не може ефективно виконувати держава, громадянське суспільство вкотре підставляє своє плече.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я