додому Соціум Створення «Національної дружини»: реакція експертів

Створення «Національної дружини»: реакція експертів

41

Володимир МУЛЯРЧУК, експерт Центру досліджень проблем громадянського суспільства

У неділю, 28 січня у Києві пройшло урочисте складання присяги активістів організації «Національні дружини». Дійство розпочалось на Майдані Незалежності, звідки близько 600 «дружинників» урочистим маршем пройшли до фортеці Косий Капонір. Як пише сайт полку «Азов», «ця ініціатива Азовського руху всього за рік довела свою ефективність в боротьбі проти нелегальних алкоточок, наркопритонів, незаконних гральних закладів та інших інструментів морального геноциду українців».

Під час заходу до «дружинників» звернувся лідер «Національного корпусу» Андрій Білецький. За його словами, до лав Нацдружин приєднуються небайдужі та активні люди, «котрі діють із впевненістю в тому, що наша Нація є непереможна. Немає сумнівів в тому, що лави Нацдружин будуть рости та поповнюватися новими молодими патріотами з кожним місяцем все швидше».

Одним із засновників організації є Ігор Михайленко, який раніше був командиром полку «Азов».  Він запевняє, що «ні Аваков, ні Порошенко, ні інша владна структура для нас не являються хоча б мінімальною авторитетною державною особою. Бо це влада, яка прогавила такий шанс. У 2014 році було таке піднесення українського народу. І з 2014 року по 2018 рік прогавили все, що можна було: економіку, силовий сегмент, інтелектуальний сегмент». На сайті «Національної дружини» написано, що «це організація, метою якої є забезпечення порядку на вулицях українських міст. Особовий склад організації – це колишні учасники бойових дій, патріотична молодь та небайдужі громадяни, що поділяють наше прагнення покращити безпекову ситуацію». На тому ж сайті можна вступити до організації. Для цього потрібно заповнити анкету. Серед питань на які треба відповісти є: «Чи маєте ви легальну зброю?», «Чи являєтеся ви учасником АТО?» та інші. На сторінки «дружини» у соціальних мережах зазначається, що вони діють вже у 18 областях.

Представники «Азову» запевняють, що «дружини» будуть застосовувати силу лише в рамках закону та для допомоги поліції, а в МВС запевняють, що не дозволять жодних парамілітарних утворень. Втім, як пише ВВС, деякі правозахисники вважають, що «подібні організації дуже нагадують тоталітарні рухи та спрямовані на те, «щоб вказувати людям, як їм поводитися». А у соціальних мережах активно поширювалось відео  конфлікту між «дружинниками» та поліцейськими, який відбувся у Кременчуці в грудні минулого року. Тоді «дружинники» пікетували будівництво, яке на їхню думку є незаконним, один з активістів був затриманий правоохоронцями і почалась сутичка.

Лідер «Національного корпусу» Андрій Білецький

За словами речника «Національного корпусу» Романа Чернишева, «Національні дружини» юридично є окремою організацією, але належить до «азовського руху». Чернишев теж переконує, що «Національні дружини» підтримуватимуть порядок й допомагатимуть правоохоронним органам, де у них не доходять руки». Він підкреслив, що сама організація існує вже рік і діє у різних регіонах.  Можливість використання «дружин» у політичних цілях, зокрема в інтересах міністра внутрішніх справ А. Авакова Чернишев заперечує. Він переконує, що «Президент і всі міністри так чи інакше є представниками однієї команди – нинішньої влади… А ми є анти-системними. Прив’язувати якісь політичні вподобання – це конспірологія, яку дуже люблять журналісти. Жодних доказів цьому немає».

Як пояснюється на сторінці «Національної дружини» у «Facebook», «всі бійці «Національних дружин» мають уніформу та шеврони, які потрібно заслужити. Ми купуємо все це на членські внески наших бійців. Інших витрат ми не маємо і тому не потребуємо ніяких олігархічних спонсорів». Крім того, вони зазначають, що частина їхніх бійців є учасниками бойових дій на Сході у 2014-15 роках. Також на їхній сторінці написано: «Ми беремо на себе відповідальність за те, щоб ані внутрішні вороги на кшталт сепаратистських свиней, ані антисоціальні елементи (наркобариги, алкані тощо) не сміли погрожувати простим українським громадянам. Ми не пацифісти – ми відверто кажемо, що той, хто порушить закон і буде зазіхати на безпеку людей, буде мат справу з залізним кулаком авангарду Українського Націоналізму!».

Позиція влади

Голова МВС Арсен Аваков у вівторок заявив, що не допустить діяльності парамілітарних утворень і підкреслив, що «є лише одна монополія на застосування сили – державна: Національна гвардія, Національна поліція, ЗСУ. Всі інші парамілітарні утворення, які намагаються себе позиціонувати на вулицях міст, не є законними». Радник міністра внутрішніх справ Іван Варченко запевняє, що реєстрація суспільних організацій, які допомагають правоохоронним органам передбачена законодавством України. Згідно з його інформацією в Україні діють сотні подібних дружин, які створюються зборами громадян і діють відповідно до закону «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» від 2000 року. Але радник Авакова Зорян Шкіряк ставиться з пересторогою до таких речей, «і в першу чергу вона полягає в тому, щоб Народні дружини, не дай Бог, не були використані для тих чи інших провокацій. Якщо це на благо, то, звичайно, тільки «за». Але, на жаль, сумна практика останніх років нам неодноразово показувала про те, що певні формування, в тому числі громадські, використовувалися далеко не для кращих речей».

Генеральний прокурор Юрій Луценко на брифінгу 2 лютого запропонував змінити закон про «народні дружини».  Луценко вважає, що будь-які воєнізовані чи парамілітарні формування є незаконними, якщо вони не є громадськими формуваннями охорони правопорядку. На його думку, потрібно змінити закон і «внести позицію про те, що будь-які громадські формування можуть залучатися до патрулювання вулиць або інших охоронних заходів виключно в нарядах за патрульною поліцію». Він додав, що «було б правильно запрошувати тих, хто відслужив в армії, певний час відпрацював у правоохоронних органах, до народних дружин. Всі решта, хто хоче застосувати силу на користь українській державі, мають знати, що в нас все ще є вакансії у Збройних силах України, Національній гвардії та інших формуваннях, які героїчно захищають Україну»

Реакція експертів

Представники громадянського суспільства та експертного середовища по різному відреагували на цю подію, але нерідко ця реакція була досить негативною. Частина експертів бачать у створенні «дружин» ризик дестабілізації та підігрування російській пропаганді. У російських пропагандистських ЗМІ недільний марш «Національної дружини» порівнюють зі «штурмовими загонами» нацистської Німеччини, і з радянськими «добровільними народними дружинами».

На думку політолога Олексія Якубіа поява національних дружин свідчить про те, що яскраво розрекламована нова поліція не впорюється зі своїми завданнями, а реформа поліції в цілому провалилася. Аналітик Микола Спірідонов вважає, що створення «дружини» може бути способом Авакова «передати привіт» самому президенту і «це останній аргумент Авакова, бо зараз знову активно обговорюють можливу відставку міністра».

Заступник голови партії УНА-УНСО Ігор Мазур впевнений, що такі громадські формування є «аргументом у руках Авакова». «Сьогоднішня презентація «Національних дружин» говорить про те, що боротьба за владу загострюється. Це не «Варта» Ківи, це – набагато серйозніше! Зброю іноді називають «аргумент». «Національні дружини» – це аргумент в руках Авакова. Це на сьогоднішній день, але завтра, відповідно до зміни ситуації в державі чи на фронті, все може змінитися!» – зазначив Мазур.

Директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко стверджує, що подібні парамілітарні структури, особливо, якщо вони пов’язані з політичними партіями, є загрозою для демократії. «Я категоричний противник громадських парамілітарних утворень. Вони можуть бути кроком до тоталітаризму. І неважливо, хто створює: «Національний корпус», «Правий сектор», «БПП»… Не можна цього робити, особливо під партійними прапорами» – переконаний експерт.

Директор «Інституту глобальних стратегій» Вадим Карасьов пояснює неоднозначні реакції в українських та закордонних медіа «неоднозначним статусом дружин». За його словами, в умовах збільшення фінансування та реформування Нацполіції подібна громадська структура виглядає як непотрібна. Тому, її справжня мета – не порядок на вулицях і не «пропаганда неонацизму», а «демонстрація сили певним політичним силам в Україні». Цілями такої демонстрації, зокрема є спроба підпорядкувати собі право-радикальні рухи та потіснити вуличну активність прихильників Саакашвілі. Крім того, аналітик пропонує способи протидії російській пропаганді, яка використовує «картинку» презентації «Національних дружин» у Києві. «Найкраща контрпропаганда – це хороша аналітика. Треба не ставитися до цього емоційно, роблячи висновки за «картинкою». Треба це сприймати не як радикалізацію, а навпаки, як намагання певних політичних сил дерадкалізувати вулицю, взявши націоналістичні рухи під певний контроль» – каже Карасьов.

Експерт з питань безпеки Сергій Шабовта прогнозує, що головним середовищем для поповнення «дружин» будуть не лише ветеранські організації, до яких записуються бійці, які пройшли АТО, «швидше навпаки, кадрових військових чи тих, хто воював там буде небагато. Набагато більше людей прийде з середовища футбольних фанів, ультрас, молодих людей, які хочуть уникнути виклику в армію під марою «служби» в парамілітарних формуваннях».

Директор неурядової організації «Freedom House» в Україні Метью Шааф вважає, що вже саме створення «Національних дружин» завдає шкоди демократії в Україні.  Шааф відзначив, що хоча конкретно про «Національні дружини» поки немає достатньо інформації, та риторика, яку сповідає ця організація, часто супроводжує групи, які діють насильницькими методами. Він додав, що насправді в Україні чимало груп та осіб, які заявляють, що будуть забезпечувати «український порядок». Експерт підкреслив, що все це не нове, як і заяви, що вони готові застосовувати силу. Не є чимось новим і те, що люди готові виходити на вулицю і діяти силовими методами, щоб захищати своє бачення «традиційних цінностей», чи інших розмитих слоганів. Представник «Freedom House» назвав реальною проблемою те, що подібним групам в Україні не доводиться нести відповідальність за використання сили.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я