додому Економіка Стабільність гривні під питанням (коментарі експертів)

Стабільність гривні під питанням (коментарі експертів)

80

3Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor’s вважає можливу девальвацію гривні значним ризиком для банківського сектора України, передають “Українські новини”.

“Гнучкість грошово-кредитної політики України характеризується як “невисока” внаслідок встановленого в країні керованого обмінного курсу гривні до долара США. Девальвація являє собою значний ризик для банківського сектора України, приймаючи до уваги більш високу відкриту валютну позицію банківського сектора України порівняно із зіставними країнами СНД”, – йдеться в повідомленні рейтингового агентства.

Як зазначають аналітики S&P, Україна відчуває труднощі, пов’язані із забезпеченням зовнішнього фінансування та фінансування бюджету, яке залежить від сприятливих умов фінансування на ринках капіталу, що призводить до підвищення вартості фондування для банків і погіршення операційного середовища для їхньої діяльності.

“Ми очікуємо, що чистий борг уряду збільшиться з 27% ВВП в 2012 приблизно до 32% в 2013-2015 рр. У нашому прогнозі враховується девальвація української національної валюти (гривні) на 10%, оскільки ми вважаємо, що уряду доведеться скоректувати валютний курс”, – підкреслюється в повідомленні S&P.

При цьому, ефективність, стабільність і передбачуваність політичних процесів та інститутів в Україні оцінюються як низькі. Також відзначається зниження прозорості і значне поширення корупції.

Значна девальвація гривні може відбутися вже цієї осені. Таку думку висловлюють українські економісти. Експерти, зокрема, зазначають, що восени потрібно очікувати більшої девальвації, ніж минулого року.

Як повідомлялося, за прогнозами S&P, Україна посіла сьоме місце в рейтингу найбільш ризикових країн світу, а сумарна ймовірність дефолту країни протягом наступних п’яти років збільшилася до 44,25% з 34,8%.

Ситуація коментує голова Комітету економістів України Андрій НОВАК: Гривня може обвалитися восени або в кінці року. Динаміка на валютному ринку полягає в негативі через природні фінансові проблеми, що призведе до стагнації економіки, збільшення зовнішньоторговельного сальдо і державної заборгованості. Гривня стабільна тільки завдяки прямим інвестиціям НБУ на валютному ринку.

Ці інтервенції вартують державному бюджету більше 1 млрд. дол. щомісяця. Якщо динаміка збережеться, ліквідні золотовалютні запаси НБУ восени або в кінці року опустяться до критичного рівня. НБУ не зможе більше штучно стримувати гривню і її курс впаде.

Натомість начальник відділу аналізу і досліджень “Райффайзен” Дмитро СОЛОГУБ стверджує: Стабільна ситуація на валютному ринку дає підстави сподіватися на те, що цієї осені ми не побачимо турбулентності на валютному ринку.

Гривня трохи зміцнилася за останні дні. Міжбанківські котирування по парі USD / UAH знизилися з позначки 8,153-8,158 тижнем раніше до поточних рівнів 8,131-8,137. Напевно, свою роль зіграло загальне затишшя в період літніх відпусток, що знижує попит на валюту.

Останнім часом також спостерігається деяке збільшення пропозиції валюти, що, може бути пов’язано з початком сезону експорту зернових нового врожаю (цього року збір врожаю почався досить рано).

Таким чином, стабільна ситуація на ринку дає підстави сподіватися на те, що цієї осені ми не побачимо такої турбулентності на валютному ринку, яка мала місце минулого року. Хоча, сезонного зростання попиту на валюту (як у готівковому, так і безготівковому сегменті ринку ) уникнути навряд чи вдасться.

Експерт інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні Марія САЛЬНИКОВА: Враховуючи низький рівень ділової активності в літній час, попит на валюту на готівковому і безготівковому ринку України буде помірним, що і підтримає українську гривню. Середній курс продажу готівкового долара США на наступному тижні складе 8,14-8,15 грн., Середній курс продажу цієї валюти на міжбанку буде коливатися в межах 8,127-8,137 грн. за одиницю.

Експерт з економічної політики Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віктор РИЖИХ: Очевидно, що фінансові ринки України перебувають в ненормальній ситуації. Попри заспокійливі заяви керівництва НБУ та Кабміну спостерігається накопичення негативних тенденцій, які не вирішуються, а відкладаються. Точкою “Ч” стане листопад. Якщо Уряд зможе віднайти внутрішні резерви (у тому числі за допомогою фіскальних механізмів) та залучити зовнішні фінанси, то до кінця року гривня втримається на позначці в 8,15-9.00 грн за 1 дол США; якщо ж “фіскальні” експерименти не принесуть бажаного результату, то обвал почнеться з листопада та триватиме до лютого 2014 р. Наслідки таких коливань сьогодні важко прогнозувати.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я