додому Культура Слово імператора: монета Ветраніона

Слово імператора: монета Ветраніона

23

Олександр НИКИФОРЧАК

Дотримання слова – без перебільшення похвальна риса характеру. Всі цим можуть похвалитись? Відповідальність, повернення боргів, виконаний обов’язок, ці чесноти (або їх відсутність теж) дають вичерпну характеристику не лише звичайній людині, а й можновладцям та історичним особам. Як імператор Констанцій ІІ свій борг повертав ми вже якось дізнались, але ж не всі так. Чи всі?

Сьогоднішня моя розповідь була навіяна порівняно рідкісною давньоримською монетою, буде вона про не дуже відомого імператора Ветраніона, співправителя згаданого Констанція ІІ. Порівняймо їх відношення до дотримання слова, адже і в могутніх імператорів теж є зобов’язання.

Отже, давньоримський імператор Ветраніон. Крім всього іншого, розповідь про нього ще й є чудовою ілюстрацією тодішніх перипетій боротьби за владу, яку ми називаємо “павуки у банці”, сам прихід Ветраніона до влади, її період – то сплетіння інтриг різних груп “вигодоотримувачів”.

Як точно звали імператора – загубилось в віках, Ветраніон – то неповне ім’я. Походив він з незнатної провінційної родини з Мезії, службу в військах розпочав ще при імператорі Костянтині Великому, дослужився до “піхотного генерала”. Зображень його не збереглось, але нам легше – можемо подивитись на його портрет на аверсі монети (лише там по суті вони й є), фото №1.

Саме завдяки посаді, коли імператором-узурпатором Магненцієм (про це було в Шахах імператорів) було вбито імператора Константа, його сестра (Константа та Констанція ІІ уточню) Костянтина (взяли моду брати подібні імена, так і заплутатись легко) з переляку (інакше й не скажеш) підтримала проголошення імператором Ветраніона, якого підтримали війська (недаремно ж “генерал”), сподівалась захисту від жахливого узурпатора Магненція (теж правильно по суті – любили тоді суперників-конкурентів знищувати).

Діючий (легітимний, ага) імператор-август Констанцій ІІ на той час був сильно зайнятий війнами з персами-сасанідами на сході імперії, тож змушений був підтримати це. Ветраніон дав слово захистити налякану Костянтину та визнавати зверхність августа, той же послав йому діадему як символ влади та грошей. За це Ветраніон тримав слово міцно, проте недовго – ще грошей хотів.

Наступним слово від Ветраніона отримав вже Магненцій – вони домовились “дружити” проти Констанція ІІ. Той вимушений полишити персів на ще одного родича, Констанція Галла та вирушити для вирішення питання: кому таки належить оте слово імператора-йезаря Ветраніона.

Як би не було смішно, але слово Магненцію Ветраніон тримав міцно, проте недовго. Знову гроші стали на заваді, гроші, якими Констанцій ІІ підкупив офіцерів Ветраніона. Хоч військ було більше у цезаря, але то не аргумент у переговорах. Як не аргумент і те, що Констанцій ІІ не зможе боротись з двома ну д-у-же досвіченими воєначальниками – Ветраніоном та Магненцієм. Зміг. Бо війська (підкуплені) перекинулись до Констанція ІІ. Тепер настав час переляку для Ветраніона.

І час для слова Констанція ІІ. Було воно доволі дивним та несподіваним на ті часи: він помилував Ветраніона та, звільнивши від влади, яка тривала 10 місяців 350-того року. Надав пенсію та можливість спокійно доживати віку такому заслуженому вояці в достатку та відпочинку від тягаря влади – власні слова імператора.

Слова Констанцій дотримав, без всяких “проте”: Ветраніон (а він таки вже був у літах) жив до самої смерті собі в задоволення в провінції Віфінія.

Дотримання слова – без перебільшення похвальна риса характеру. Всі цим можуть похвалитись? Відповідальність, повернення боргів, виконаний обов’язок, ці чесноти (або їх відсутність теж) дають вичерпну характеристику не лише звичайній людині, а й можновладцям та історичним особам. Як дотримують слова давньоримські імператори Ветраніон та Констанцій ІІ сьогодні ми мали змогу порівняти.

І ще “слово”, традиційне: щира моя подяка читачам колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я