додому Культура Шахи імператорів Магненція й Деценція

Шахи імператорів Магненція й Деценція

40

Олександр НИКИФОРЧАК

Це як при грі в шахи: навіть досвідчені гроссмейстри часто не знають, який наслідок в подальшому матиме той чи інший хід. Але це не означає, що розстановка фігур в процесі гри не має значення. Аж ніяк: вона чи не вирішальна.

Сьогодні під акомпанемент https://youtu.be/CRSC9DaChks спробуємо розібратись з тим, як склалась політична шахова партія протистояння братів-імператорів та імператора Констанція ІІ, що саме 351-ший рік став фатальним для Магненція та Деценція.

Імператором Магненцій став 350-того, після змови та вбивства попередника – Константа, тут про це було: Імператор Констант: нерозгадана загадка. Частина 2, взявши собі в помічники (надав титул цезаря-співправителя) брату Магну Деценцію.

Деякі історичні джерела стверджують, що був ще у них третій брат, Дезидерій, якому також було надано титул цезаря-співправителя, але ці дані непевні, більшість істориків переконані що такого історичного персонажу не було. Письмові згадки – джерело інколи не сильно авторитетне, ми вже не раз на сторінках наших блогів переконались, що історію пишуть так, як вигідно насамперед для замовників-переможців. Саме виявити і вивести на світло отих “вигодоотримувачів і є одне з наших головних завдань.

Найпевнішими доказами існування тих чи інших історичних особистостей є те, що “потримати в руках” можна, археологічні знахідки та монети, але ні портретів-скульптур, ні монет імператора Дезидерія наразі не знайдено. Може ще будуть знайдені колись, підтвердивши його реальність, хоча…

Для кращого розуміння ситуації кілька фактів: однією з причин, яка не надто афішується, що привела до влади Магненція було велике “християнство” імператора Константа і як наслідок з цього невдоволення певними утисками язичницької частини суспільства. Магненцій повернув певні права язичникам, а Деценцій взагалі був прибічником давньоримських культів.

Це одразу мало позитивні наслідки. Влада Магненція швидко утвердилась в Галлії, Італії та Африці. Всюди він ставив своїх людей. Хоча повстання в Африці імператора-узурпатора Непоціана (ага, у узурпаторів теж були узурпатори, щось ніби повстанець проти повстанців) виявило певні проблеми в твердості влади Магненція.

Ще: в той час посилилась боротьба з персами, що теж мало неабияке значення. Імператор Констанцій ІІ (суперник братів) саме тому, вже в свою чергу (щоб зосередитись на протистоянні з Магненцієм) змушений був надати своєму двоюрідному брату Констанцію Галлу титул цезаря та підпорядкувати війська, зосереджені в Азії для боротьби з перським царем Шапуром ІІ. А владою він ділитись не любив. Втім, про Констанція ІІ в належний час, бо ця фігура наших шахів потребує дуже ретельного розгляду.

Новою “королевою” (якщо вже шахи, то скористаємось сповна), якою став “пішак” та суттєво посилив позиції імператора Магненція, став ще один узурпатор. В провінції Паннонія магістра піхоти Ветраніона підпорядковані війська проголошують імператором (ще одна причина для Констанція ІІ облишити персів на Констанція Галла). Магненцій та Ветраніон укладають союз.

Отак вишикувались фігури на нашій шаховій дошці боротьби Магненція та Констанція ІІ за владу.

Фатальний (не лише для братів-імператорів, для Давнього Риму взагалі) 351-ший рік наближається. Чому він мав такі грандіозні наслідки для давньоримської імперії – наступного разу.

А я,  як завжди,  завершу традиційно: хочу подякувати читачів моїх Блоги про монети та Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію та YouTube КаналМонетБлогера.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я