додому ПОЛІТИКА Річниця Майдану: довіра до Порошенка падає з кожним днем — політолог

Річниця Майдану: довіра до Порошенка падає з кожним днем — політолог

261

Київ, 21 листопада 2015 року (Голос Столиці). Українці вже втомилися чекати від влади результатів розслідування масових вбивств активістів під час Євромайдану. Директор Інституту практичної політики Богдана БАБИЧ і адвокат Ганна МАЛЯР в ефірі радіостанції Голос Столиці висловили думку, що подальше затягування слідства може призвести до того, що у людей увірветься терпець і вони влаштують самосуд.

Країна готується до чергової річниці подій на Майдані. У суботу, 21 листопада українці відзначатимуть День гідності та свободи, пов’язаний з річницею «Помаранчевої революції» і «Революції гідності». Згідно з указом президента, по всій країні мають пройти торжества і меморіальні заходи. Тим часом, на п’ятницю був запланований завершальний брифінг генпрокурора, а також голів СБУ та МВС з приводу розслідувань злочинів проти Майдану, але його скасували.

Докладніше про те, чому досі не знайшли винних, радіостанція Голос Столиці поговорила з активістом Євромайдану, директором Інституту практичної політики Богданою Бабич і юристом, адвокатом Ганною Маляр.

ГПУ, СБУ, МВС скасували підсумковий звіт по злочинах проти Майдану. У чому може бути причина?

Маляр: У четвер був замах на голову науково-експертного Інституту судово-медичних експертиз, і є вже таке припущення в пресі, що це теж пов’язано зі справами Майдану. Ми не свідки, але така версія має право на життя. І оскільки в цих справах є левова частка політичної складової, я допускаю, що при владі все-таки залишаються люди, які були співучасниками у цих злочинах, і вони всіляко будуть гальмувати оприлюднення будь-яких даних.

Бабич: Більше того, я гадаю, що не просто так, напевно, сьогодні прес-конференцію скасували чи перенесли. Якщо є, що сказати, то це би прозвучало. Але ми розуміємо, що є ще політична воля — давати хід справі або навпаки, гальмувати цю справу. Минуло два роки, це достатньо великий термін для того, щоби були зроблені якісь висновки. І те, що за два роки ми не отримали реального покарання винних, ми досі не знаємо, хто стояв за цими розстрілами, наводить на питання про компетентність наших силовиків.

Знову лунають заяви, проходять якісь брифінги, і виникає враження, що нас ніби по чайній ложечці годують. Навіщо взагалі ці брифінги потрібні?

Бабич: Тому що суспільство хоче відповіді, адже загинуло багато людей. І це не забудеться, це не та справа, про яку можна забути. Тому люди завжди будуть ставити питання і на них доведеться давати відповіді. Але суспільство стільки терпіти не може. І виникає питання, чому ця справа не розслідується. А чи не є учасниками цієї справи люди, які зараз перебувають при владі? Можливо, вони не хочуть розкривати прізвища деяких учасників, тому що після розкриття одного прізвища піде ланцюжок до тих, хто зараз при владі.

Маляр: Насправді, відсутність справедливого правосуддя в державі тягне за собою самосуд. Ми вже бачимо поодинокі прояви в суспільстві, коли уривається терпець у дуже поважних людей.

Ви маєте на увазі Парасюка?

Маляр: І його в тому числі. Коли в людей уривається терпець, коли вони не можуть інструментами права досягти справедливості і покарання злочинців, люди вдаються до самосуду. Я думаю, що влада це дуже добре розуміє, тому вони по чайній ложці видають інформацію, щоб стримати цей шалений натиск суспільства, яке готове чинити самосуд.

А чи дійсно натиск суспільства є таким вже сильним?

Маляр: Так. Абсолютно всіх дратує, коли ми розуміємо, що людина, яка голосувала за ті закони 16 січня, приймала відповідні рішення, потім з посмішкою, в гарному гуморі виходить на телебачення і говорить: «У мене все гаразд».

Чому досі ніхто з посадових осіб не покараний? Кому це може бути вигідно?

Маляр: Тут все дуже просто. Лише верхівка покинула Україну. Всі інші люди, які не світилися на екранах, позалишалися на посадах. Вони не можуть розслідувати справи проти себе самих, де вони були, по суті, співучасниками.

Чому вони досі в тіні? Чому ми про них нічого не знаємо?

Маляр: Тому що до влади не прийшли нові люди. У нас прийшли ті люди, які мали досвід домовлятися, вирішувати питання, наша революція не доведена до кінця. Ми попередню владу повалили, а нову владу не привели.

В ГПУ заявили, що координацією «тітушок» займався міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко за вказівкою Віктора Януковича. Наскільки важливі такі заяви?

Бабич: Як на мене, це і так всі знали, тут нічого нового немає. Всіх цікавить, хто ті снайпери, хто їм віддавав накази. І тут реально хочеться розслідування, хочеться реальних прізвищ.

Петро Порошенко доручив силовикам звітувати про розслідування трагічних подій під час Майдану. Чи варто чекати звіту? І яким він може бути?

Маляр: Я думаю, що як завжди, буде чайна ложечка якоїсь інформації і якісь загальновідомі факти. Нам говорили, що відкрито більше 500 якихось проваджень. І як зазвичай, іде така маніпуляція суспільством, коли відкрите провадження, людям здається, ніби справедливість уже перемогла, а потім ніхто не відслідковує, чим все завершилося. Тобто відкрили провадження, а людина потім вільно переміщується світом.

Наскільки важко в такій непростій справі зібрати достатню доказову базу?

Маляр: Безумовно, складно. Я розумію, що люди, які причетні до цього злочину, знищили частину доказів. Але, тим не менше, залишається відео, залишаються кулі, проведені експертизи. Є багато експертиз відтворення самої події, які допомагають довести ті чи інші речі. Тому винних назвати реально. Я колись прогнозувала, що на це вистачить двох місяців, але потім почалися якісь інші справи, почали зачищати, прибирати для чогось Майдан, а цього не треба було робити. Тепер нам вже кажуть, що потрібно 200 чи 300 слідчих, ніби на 45 мільйонів людей не знайдеться 200 слідчих, тепер вже нам сказали, що не вистачає потужностей експертів. Тобто знаходять такі причини, хоча насправді просто розслідують ті люди, які також причетні.

Бабич: Є дуже проста відповідь на питання, чому не розслідується справа Майдану, вона лежить в політичній площині. Просто треба подивитися списки БПП, списки «Нашого краю» на цих виборах, і побачити там «регіоналів», які нікуди за кордон не повтікали і чудово себе почувають. І для мене це однозначна відповідь — домовилися.

До речі, будучи кандидатом в президенти Петро Порошенко ініціював створення міжнародної слідчої комісії стосовно подій…

Бабич: Ви знаєте, Порошенко, ще не будучи президентом, багато чого пообіцяв. Це ознака сильної людини — обіцяти лише те, що реально можеш зробити. На жаль, Порошенко не продемонстрував цієї сили, якої від нього чекали. Тому довіра до Порошенка падає з кожним днем, його попереджали про це. І хоча БПП зараз має непоганий рейтинг по Україні, але тенденція така, що буде падіння цього рейтингу. І в будь-якому випадку Порошенко буде змушений розплатитися за ці обіцянки.

Чи варто нам чекати міжнародного розслідування?

Маляр: Ми повинні всі свої проблеми вирішувати всередині держави, тому що у нас дуже багато інтелектуальних ресурсів і є люди, які готові це робити.

Бабич: Я також погоджуюсь, що ми самі маємо вже щось робити.

Тобто вихід один — самосуд?

Бабич: На жаль, так. Ви подивіться, скільки людей підтримують дії Парасюка. Оскільки реально немає покарання винних, люди схвально ставляться до самосуду, а це правовий нігілізм, туди не можна іти, це неправильно. Але таких випадків стає все більше і більше, і вони мають суспільну підтримку. І якщо влада не проведе цього розслідування, вона просто піде на смітник політичної історії.

Маляр: Я побоююсь, що тим людям, які пройшли війну, не буде чого втрачати, і вони самі будуть судити тих, хто винен.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я