додому Економіка Привіт граблі, прощавай КЕП — локдаун-виплати через мобільний застосунок «Дія»

Привіт граблі, прощавай КЕП — локдаун-виплати через мобільний застосунок «Дія»

35

Про перемоги — вже зовсім скоро на черговому Diia Summit-2021 віце-прем’єр-міністр з питань цифрової трансформації Михайло Федоров буде тішити присутніх новим феєричним, «супер-пупер» релізом свого мобільного застосунку «Дія» з «відпадними», «мегакрутими», «першими у світі», «вище всяких порівнянь» та «дас іст фантастіш» фічами та прибамбасами, які неодмінно повинні зробити життя кожного з нас комфортним, а спілкування з державою — зручним, простим і людяним.

Це і використання технології NFC (для зчитування інформації з чіпу ID-картки та доступу до кваліфікованого електронного підпису на ній), і кабінет платника податків, автоматична реєстрація бізнесу, зміна місця реєстрації онлайн, електронний лікарняний та багато чого іншого.

Про реальність — але поки всього цього не сталося, Мінцифра продовжує скоєння злочинів на мільярди, оформлюючи виплати (по 8000 грн.) сотням тисяч постраждалих від запровадження карантину через «Дію» без КСЗІ, КЕП та юридично значимих документів.

Це вже друге адське коло відвертого попирання законів центральним органом влади у сфері цифровізації та кібербезпеки, де чисельні злочини перетворилися на рецидив (див. HELP ФОП 8000 — цифрова афера Зеленського-ФедороваГеноцид від Мінцифри — мільйони приречених заради пустого піаруОбіцянки-цяцянки: віце-прем’єр тестує NFC).

Ніякий електронний цифровий підпис для заяв на виплати не потрібен — офіційно заявив представник Мінцифри Мстислав Банік наприкінці квітня 2021-го на спільному з Мінекономікою, Мінсоцполітикою та Пенсійним фондом України онлайн-брифінгу щодо початку виплат через портал та застосунок «Дія» матеріальної допомоги ФОПам та найманим працівникам, діяльність яких була призупинена на час перебування регіону, де вони працюють в “червоній” зоні.

Документ без підпису — апелюючи Баніку з Мінцифрою, кілька яскравих цілком зрозумілих прикладів з життя від Правової інформатики:
— громадянин прийшов оформлювати бізнес до державного реєстратора, був ідентифікований за паспортом, потримав у своїх руках роздруковані реєстратором документи, повернув їх без підпису і втік;
— наречений пропав «з-під вінця» під час укладання шлюбу;
— під час оформлення продажу нерухомості у нотаріуса власник взяв гроші у покупця, але договір куплі-продажі підписувати не став;
— в Мінцифрі прийняли на роботу 300 нових співробітників без підписаних заяв, контрактів чи наказів та рік виплачували їм гроші (теж без жодних підписів будь-кого на розпорядчих документах).

Чорний нотаріус Мінцифра — щоб легалізовувати сумнівні документи та здійснювати незаконні дії, потрібен хтось «значимий», наділений відповідними повноваженнями, хто зможе завірити фейк своїм підписом та дати йому подальший хід.

Під час оформлення виплат соціальної допомоги «8000 від ЗЕ» у грудні 2020-го та квітні 2021-го Мінцифра двічі наступала на одні й ті ж самі граблі (відсутність заяв на виплати з КЕП) — щоб вияснити повну картину як працює ця незаконна схема, ми написали кілька запитів та отримали відповіді на них.

За Законом від 04.12.2020 № 1071-IX та Постановою КМУ від 09.12.2020 р. № 1233 Мінцифра (на основі отриманих через «Дію» заяв встановленої форми від постраждалих) повинна була надати Пенсійному фонду завірені списки для здійснення виплат.

Тож, хто в Мінцифрі взяв на себе весь кримінал, став «цапом-відбувайлом» та завірив своїм підписом аферу на виплату 3,6 млрд. бюджетних коштів для 455 тис. громадян без жодних первинних документів?

За відповіддю Мінцифри — між нею та Пенсійним фондом у грудні 2020-го та квітні 2021-го були підписані два договори «Про інформаційну взаємодію» (аналогічні за змістом), які й містять всі технічні деталі (повні тексти за посиланнями нижче).

Договір «Про інформаційну взаємодію» №1-COVID-19 від 11 грудня 2020 року між Мінцифрою та Пенсійним фондом

Договір «Про інформаційну взаємодію» №2-COVID-19 від 19 квітня 2021 року між Мінцифрою і Пенсійним фондом

Для фанатів Мінцифри, «Дії», постійних членів та прихильників діджитальної секти «Держави у смартфорні» ім. Михайла Федорова, які наслухалися від нього полум’яних проповідей про чисельні перемоги та увірували — попереджаємо одразу: то просто пусті слова дуже далекі від реальності.

Не має в цих договорах крутого програмного забезпечення зі штучним інтелектом, взаємодії між реєстрами, естонського X-Road, української «Трембіти», чи будь якого іншого цифрового дива, про яке так гучно кричить Олексій Вискуб останні п’ять років (+ Михайло Федоров), відпрацьовуючи гранти, багатомільйонну міжнародну технічну допомогу та бюджет — все то маячня, гіпноз та навіювання.

Є всього-на-всього дві папки IN та OUT (для запису та читання файлів) з доступом по FTP — тимчасово, але з перспективою продовження (як мінімум до кінця правління ЗЕ і його команди), та ще й у файловому сховищі Пенсійного фонду!!!

Такий собі дрібний підробіток для пенсійного сисадміну на 100$ максимум за клопіт. 

Всю попередню роботу по відбору претендентів на виплати (які підпадають під вимоги закону) робить за «шучний інтелект Мінцифри» Пенсійний фонд — одноразово формуючи та викладаючи в папку на сервер список «достойних» перед початком прийому «заяв» через «Дію».

Потім кожного дня Мінцифра в іншу папку на сервері ПФУ кладе список тих хто подався через «Дію» із зазначенням рахунку IBAN для виплат — його завіряє КЕП єдиного державного веб-порталу електронних послуг «Дія» державного підприємства «Дія».

За результатами виплат Пенсійний фонд щоденно інформує Мінцифру (теж файлом у папку на своєму сервері), а «Дія» потім відображає все це для заявників.

От і вся премудрість — тут зовсім не потрібні сотні мільйонів з бюджету в рік на утримання кількасот «спеців» з Мінцифри та «Дії» зі щомісячною з/п у 100-200 тис. грн.

Термін дії Договору «Про інформаційну взаємодію» №2-COVID-19 від 19.04.2021 між Мінцифрою та Пенсійним фондом до кінця цього року: тож яскравий виступ Михайла Федорова на найближчому Diia Summit-2021 про КЕП, NFC та інші перемоги — не більш як чергова профанація, яка жодним чином не вплине на реальність.

А за цю багатомільярдну аферу Мінцифри перший заступник міністра Олексій Вискуб вже спробував призначити замість себе винного — за його задумом за все скоєне буде відповідати просто КЕП єдиного державного веб-порталу електронних послуг «Дія» (саме йому делеговані функції «чорного нотаріуса» — засвідчувати собою те, чого не було в реальності).

Як відомо, КЕПи довго не живуть, як і інші відбувайли, але (враховуючи примітивізм «дієвих», кількість вже зафіксованих ляпів і косяків від них) — маємо надію, що злочини Мінцифри у сферах ІТ та кібербезпеки все ж таки з часом будуть належним чином розслідувані, винні понесуть заслужене покарання, а пригоди з танцюванням на цифрових граблях в країні нарешті закінчаться.

З надією на краще — далі буде…

Автор: Сергій АНТОНЕНКО

Джерело: Legal Informatics

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я