додому Культура Нове – не нове, або у всьому винна … астрологія. Костянтин

Нове – не нове, або у всьому винна … астрологія. Костянтин

37

Олександр НИКИФОРЧАК

Історія – наука, що базується на історичних фактах. А ще – на археологічних об’єктах. Зовсім добре, коли вони дійшли до нас не у формі уламків, які важко скласти до купи, інколи навіть не ясно куди який кусок приладнати, а у красивому та романтичному вигляді майже цілих (зважаючи на давність) античних арок, колон та різних колізеєподібних штук. Тоді (опираючись на те тверде каміння) історичні теорії мають вигляд наукової та чіткої системи.

Звісно, це трішки “жарт гумору”, наука на те й наука, щоб систематизувати знання чітко, без яких би то не було “методів наукового тику” та ворожінь.

Та буває часто так, що роздумуючи (під музику https://youtu.be/uD884xQZbbQ це виходить класно) над фактами та подіями, пов’язаними з життям та діяннями якоїсь історичної постаті, а особливо над тим, чому все відбувалось саме так, чому саме цей діяч добився результату там, де інші були безсилі – закрадається думка одна. Дивна, звісно… Все сталось так, бо так склались зорі, Плутон поліз до Венери, а Меркурій сховався за Сатурном… Астрологія рулить!

Смішно? Можливо. Але як тоді пояснити, що всі оті “досягнення”, за які римського імператора Костянтина “нагородили почесним званням” Великий, не були чимось новим та особливим. Так само діяли й інші до нього, часто в подібних обставинах, часто з подібним результатом, але досить часто і невдало. А Костянтин все зміг! Таки, виходить, що справді гороскоп у нього класний і народився в правильний день.

Перевіримо це, проаналізувавши його знакові досягнення.

Якщо судити про його перемогу в “боротьбі за папаху” – то весь той арсенал, що використав він, не менше, а іноді й більше, використовували й інші. Тимчасові союзи для боротьби з суперниками згодом дуже легко зраджувались, “шлюби з розрахунку” з одночасними інтригами та бунтами новоспечених родичів, клятви про взаємодопомогу та поміч в момент скрути якраз під час скрути й забувались – про все це було в нашій епопеї, починаючи циклом про антонініани: Інтриги та доблесть, олімпіади та кумівство. Антонініани та продовжуючи циклом про домінат: Парадокси, принципат та домінат, запрошую переглянути, всі “подвиги” Костянтина в боротьбі за владу там знайти можна у виконанні “папіредніків”.

Здійснив Костянтин і грошову реформу (про неї детальніше наступного разу), але так само по суті вчинив і Діоклетіан, та замість величі вимушений “піти на пенсію” – овочі вирощувати: Про «пшик» імператора Діоклетіана. Що там Діоклетіан, от Каракалла “крутіше” вчинив: ввівши новий номінал “антонініан” він лише на зекономленому внаслідок зменшення ваги (2 денарія в антонініані складали 80% раніших денаріїв) сріблі мав кожну п’яту монету. І Каракалла тут новатором не був – схожу реформу з вагою-пробою монет на свою користь провів славетний Траян Раз денарій, два денарій…. Знову: чинили так вже не раз до нього, але Констянтин – Великий, гороскоп такий, це точно!

Головною заслугою імператору Костянтину ставлять введення нової державної релігії. Але й тут він плагіатор. Римські імператори взагалі мали моду ставати богами по смерті – наступники їх підносили до цього рангу. Деякі так довго і не чекали – ще за життя ставали “володарями блискавок”, як от Авреліан. А нову релігію і Коммод вводив, і Елагабал, те введення заслуговує окремої розповіді, обидва впроваджувачі були “цікавими на всю голову”, повернемось до цього, дійсно варте уваги.

Така ж ситуація була з перенесенням столиці імперії до Константинополя. Ще Діоклетіан та його наступники правили не з Риму, а з резиденцій в містах, більш зручних у військовому та економічному відношенні.

Тому іншого пояснення такому возвеличенню імператора Костянтина (плагіатора як ми впевнились вище) в історії, як астрологія та сприятливий гороскоп, ніби й нема. Чи є? Запрошую подумати!

А я, традиційно, хочу подякувати читачам моїх Блоги про монети та Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я