додому Блоги Неймовірні пригоди Міхо в Україні

Неймовірні пригоди Міхо в Україні

41

Початок..

1 жовтня  прем’єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив про затримання 3-ого президента Грузії Михайла Саакашвілі, який вирішив повернутись на Батьківщину. На цьому неймовірні пригоди Міхо в Україні завершились. 

Неймовірні пригоди Михайла Саакашвілі в Україні почались відразу після перемоги Євромайдану та падіння режиму Януковича. 7 грудня 2013 року приїхав до Києва, де зустрівся з лідером «УДАРу» Віталієм Кличком та виступив зі сцени Майдану. Депутати грузинського парламенту від партії «Єдиний національний рух» теж брали активну учать у «Революції гідності» та жили в наметах Хрещатику.

Під час зустрічі з главою УПЦ КП Святійшим Патріархом Київським та всієї Русі-України Філаретом заявив: «Прийде час і історики напишуть, що Російська імперія припинила своє існування на Майдані в Києві. І це так і буде. Народ обов’язково переможе, і я вірю, що буде краща доля і майбутнє, яке обєднає всі народи».

23 лютого 2014 року після повалення режиму Януковича Саакашвілі вдруге виступив зі сцени Євромайдану. 26 лютого того ж року заявив, що в Україні йому пропонували високу посаду, але зазначив, що в нього таких планів немає. Водночас Міхо сказав, що дуже сумує за Грузією, але з певних причин прийняв рішення виїхати до США.

У червні Саакашвілі заявив, що збирається допомагати президенту Петру Порошенку. У грудні того ж року Михайлу було запропоновану посаду першого віце-премєра України, але він відмовився через наближання змінювати громадянство Грузії. 2 грудня Саакашвілі заявив, що на боці Збройних сил України в зоні бойових дій на Донбасі воюють багато грузинських офіцерів, які прийняли українське громадянство. 

13 лютого 2015 року президент Порошенко створив Дорадчу міжнародну раду реформ та призначив її головою Міхеїла Саакашвілі. Сам Саакашвілі сказав, що він буде координувати питання постачання Україні західної зброї. 25 лютого 2015 року пан Михайло  відправився на переговори в Конгрес США про надання Україні оборонної зброї. 

Голова Одеської ОДА

29 травня 2015 року М. Саакашвілі було прийнято до українського громадянства як особу, прийняття якої до громадянства становить державний інтерес України. 30 травня 2015 року його було представлено як нового голову Одеської ОДА. Сам політик пообіцяв зробити з Одеси столицю Причорноморя. 31 травня 2015 року його було представлено як нового голову Одеської ОДА.

5-й президент України П. Порошенко та 3-й президент Грузії М. Саакашвілі

31 травня 2015 року він заявив, що не має політичних амбіцій в Україні та рано чи пізно повернеться в Грузії. Свою роботу на новій посаді 3-й президент Грузії почав зі звільнення 24 голів районів. У свою команду запросив Юлію Марушевську та Сашу Боровика. Після свого призначення пан Михайло пообіцяв, що матиме нульову толерантність до корупції. Вже на першій нараді вдвічі скоротив апарат адміністрації та відразу замінив усіх голів районних державних адміністрацій. Керівників районів вперше обрали на основі відкритого конкурсу. Також, в Одесі було запущено універсальний центр надання адміністративних послуг, на відкритті якого був присутній президент Порошенко, але через конфлікт обласної та міської влади центр мав проблеми з функціонуванням.

Відразу після призначення нового голови ОДА в Одесі сталося декілька гучних арештів. Одним із перших було заарештовано військкома області Ю. Піскуна, який був спійманий на хабарі 1700 доларів, потім було затримано декілька прокурорів – хабарників та розпущено 6 відділів ОДА. Саакашвілі звільнив свого радника та колишнього заступника М. Куука, який обіймав свою посаду ще за часів головування Палиці через «крадіжку сотні мільйонів», добився відсторонення голови Чорноморського порту через підозри в корупції, Також було заарештовано голову адміністрації с. Крижанівка за підозру в розтраті 2,8 млн. грн., потім голову селища було відпущено під заставу в 1,5 млн. грн.

Серед своїх пріоритетів Саакашвілі також назвав ремонт доріг і відразу скасував результати трендів на дорожні роботи через підозру в корупції. Головним своїм проектом він вважав реконструкцію траси «Одеса – Рені». Станом на момент відстави, Саакашвілі вдалось відремонтувати близько 30% траси, попри скарги на корупцію. Він ініціював проект спільного фінансування дороги: окрім державних та регіональних коштів, на трасу мали піти гроші з митниці. Проте, за часів уряду Яценюка, одеська митниця отримала нові плани надходжень, що унеможливило надпланові прибутки. Тоді в Саакашвілі виник перший конфлікт з Яценюком, якого він звинуватив у корупції.

3 липня 2015 року ліквідував антикорупційний комітет Одеси, звинувативши його членів у бездіяльності. Також Саакашвілі боровся із закритістю пляжів та пообіцяв доступ до моря кожному громадянинові. Через це в нього виник конфлікт із депутатом від «ОБ» Сергієм Ківаловим, було відібрано приватний пляж у бізнесмена й колишнього депутата «Партії регіонів» Василя Хмельницького, котрий  був обнесений парканом, було відкрито до пляжу, який незаконно привласнив міністр екології та природних ресурсів часів Януковича Злочевський.

Крім того, Саакашвілі заявив, що виступає за спрощення системи надання дозволу на виробництву вина, чим займаються багато людей на Бесарбії. 1 серпня 2015 року, відповідаючи на питання журналістів, Саакашвілі сказав, що про війну в Одеській області каже лише російська пропаганда та заявив: «я прийшов сюди, щоб ніхто ніколи не міг принести війну в українську Бессарабію, в Одеську область. Я прийшов сюди, щоб ніхто не міг нав’язати нам Донбас». 19 серпня того ж року заявив, що місцеві кримінальні авторитети покинули регіон.

1 вересня на сайті президента України з’явилась петиція із пропозицією призначити Саакашвілі прем’єр-міністром України. За тиждень її підтримали близько 20 тисяч українців. Сам Саакашвілі неодноразово заявляв, що не має таких амбіцій. У вересні соціологічні опитування показували, що до Саакашвілі позитивно ставились 44% українців, у той час, як негативно – 38.

6 грудня 2015 року під час Антикорупційного форуму, який проходив в Одесі Саакашвілі заявив, що через корупцію Україна щороку втрачає понад 5 мільярдів доларів. За даними Саакашвілі, борг Коломойського перед державною становить до 2,5 мільярдів доларів, Фірташа – 500 мільйонів доларів, через Ахметова Україна щороку недотримує 2,2 млрд. доларів. 23 грудня 2015 року Саакашвілі зібрав Антикорупційний форум у Києві, а 18 січня 2016 – го – в Харкові. Під час форумів він заявляв про створення позапартійного громадського рухи проти корупції та за реформи.

Конфлікт з Порошенком та відставка

2 листопада 2016 року рішенням ВРУ та підписом президента Порошенка Центр адмінспослуг в Одесі був закритий, через що Саакашвілі був обурений та вимагав від Порошенка відмінити закриття центру. Він також звинувачував Порошенка в підтримці корумпованих чиновників, які, за його словами, підривають його зусилля по реформуванню в Одесі.

Вже через 5 днів Саакашвілі повідомив про відставку з посади голови Одеської державної адміністрації. 9 листопада Порошенко звільнив Саакашвілі. Серед причин своєї відставки Міхо назвав закриття Центру адмінпослуг, саботаж центральної влади при призначенні голів райдержадміністрацій та підтримку «кланів, родом з 90-х». Також під час виступу він вперше порівняв Порошенка з Януковичем.

12 січня 2017 року, представляючи нового голову Одеської ОДА Максима Степанова Порошенко розкритикував Саакашвілі на посаді голови ОДА, звинувативши в провалі всіх реформ, розкритикував Марушевську за те, що та не впоралась з експерементом із фінансування дорожніх ремонтів за рахунок митних надходжень, звинуватив його команду в неправильному оформленні тендерів, відсутності організації субсидування населення, зазначивши, що в Одесі субсидії отримали лише 17% населення, тоді як в інших регіонах цей показник складав 55%, висловив здивування проблемами, що виникли в роботі Центру надання адмінпослуг, коли в інших регіонах вони працюють безперебійно. У відповідь Саакашвілі звинуватив Порошенка в «нахабній брехні», а нового голову обладміністрації назвав «баригою».

Загалом, за час своєї роботи на посаді голови Одеської ОДА Саакашвілі виконав 14 із 34 обіцянок, 6 не виконав, інші були в процесі виконання. Серед невиконаних обіцянок Саакашвілі залишалась прозорість адміністративних послуг, реформа Одеської митниці та перетворення Одеси на столицю Чорноморського регіону. Через місяць після відставки, рейтинг Саакашвілі в Одесі складав 26,8%, тоді як Ківалова – 27,7%, Труханова – 55,08%.

Опозиційна діяльність

Загалом, за часів перебування в українській політиці та на посаді голови Одеської ОДА Міхо неодноразово звинувачували у популістських методах управління з метою збільшення власного політичного рейтингу.

11 листопада 2016 р. Саакашвілі повідомив, що під час його роботи на посаді голови ОДА, Порошенко пропонував йому посаду голови уряду, хотів, щоб він був головою його партії та був не проти проведення дострокових парламентських виборів. Також він звинувачував Порошенка й Коломойського в змові проти нього, сказав, що більше не хоче розмовляти з президентом, але виступає проти його імпічменту, натомість підтримує дострокові вибори до Верховної Ради.  

28 лютого 2017 року Міністерство юстиції офіційно зареєструвало партію Саакашвілі «Рух нових сил», яка стала 353-ю в Україні. Саакашвілі заявив, що не шукає відомих союзників, а його політична сила вже має десятки тисяч активних зареєстрованих членів і фінансують її «місцеві дрібні бізнесмени».

Станом на квітнень-травень за даними дослідження групи «Рейтинг» за «Рух нових сил» на дострокових парламентських виборах були готові проголосувати близько 2% українців. До самого Саакашвілі «переважно позитивно» ставились – 16% українців, переважно негативно – 25% опитаних, тоді як «дуже негативно» – 44%. Загалом, із симпатією до Саакашвілі ставились близько 18% українців, тоді як негативно – 67%.Це означає, що пан Саакашвілі повністю втратив підтримку серед українського народу, який спочатку повірив грузинові.

26 липня того ж року Саакашвілі був позбавлений українського громадянства на підставі неправдивих даних вказаних в анкеті. У документах, які заповнював Саакашвілі було вказано, що він не перебуває під слідством в Україні чи за її межами, коли, насправді, був заочно заарештований на території Грузії. 16 серпня Саакашвілі заявив, що 10 вересня повертається в Україну, після чого організував ряд протестних акцій з метою домогтись відставки Уряду та імпічменту президента під назвою «Марш за імпічмент». 

Марші проходили з 10, 17 грудня 2017 року, 4 та 18 лютого 2018. Акції 10 та 17 грудня супроводжувались заворушеннями, кульмінацією яких була спроба захоплення Жовтневого палацу. За фактами подій були зареєстровані 3 кримінальні провадження. 4 лютого марш завершився віче. На якому представники української опозиції та Саакашвілі анонсували новий марш 18 лютого, на якому вони оголосять рішення про відставку Порошенка, представлять альтернативний уряд та можливих кандидатів на посаду президента, а також закликали пікетувати будинки народних депутатів. 18 лютого на марш вийшло близько 3 тисяч осіб замість очікуваних організаторами 50-ти тисяч, представників альтернативного уряду та кандидатів у президенти не оголошували. Саакашвілі запропонував провести наступний марш 18 березня.

10 вересня 2017 року Саакашвілі виїхав  із польського міста Ряшова до України в супроводі журналістів та політиків, серед яких була Тимошенко. Після проходу польського КПП натовп разом з Михайлом прорвав оточення прикордонників з українського боку й допоміг Саакашвілі перетнути кордон без оформлення документів. Після цього пан Михайло  прибув до Львова, де його зустрів мер Андрій Садовий. Через пару днів був внесений у базу центру «Миротворець» за незаконний перетин Державного кордону України. Напад на прикордонників під час виконання ними своїх обовязків з охорони державного кордону України в складі групи осіб. 22 вересня Мостинський райсуд визнав Саакашвілі винним у незаконному перетині державного кордону й оштрафував його на 3,4 тисячі гривень і Міхо штраф сплатив.

Пізніше проти Саакашвілі було відкрито справу за те, що той нібито незаконно отримав від олігарха Курченка близько 200 тисяч долларів для проведення протестів. Крім того, його підозрювали у зв’язках з олігархом Коломойським, який теж був зацікавлений у поваленні режиму Порошенка.

М. Саакашвілі та І. Коломойський

У лютому Михайла Саакашвілі за процедурою реадмісії було депортовано до Польщі.

Повернення до України

Після депортації Саакашвілі деякий час жив у Нідерландах. Після зміни влади в Україні та перемоги шоумена Володимира Зеленського на президентських виборах 2019 року, 28 травня великий політик повернувся в Україну. 

Мер Києва Віталій Кличко запропонував Саакашвілі очолити партію «УДАР» на позачергових виборах до Верховної Ради. Пропозицію Саакашвілі відкинув, але заявив про участь у виборах партії «Рух Нових Сил». Лідер «Громадянської позиції» Анатолій Гриценко також заявив, що обмірковує можливість об’єднатись на виборах із партією Саакашвілі. 30 травня в Генпрокуратурі Грузії заявили, що будуть і далі домагатись екстрадиції Саакашвілі.

7 травня указом президента Зеленського Саакашвілі був призначений головою виконавчого комітету реформ України. Це викликало зауваження з боку Грузії, представники якої назвали це «недружнім жестом». У свою чергу, президент Зеленський заявив, що протягом кількох місяців очікує на реформу митниці. 30 червня Національна Рада реформ при президенті України підтримала революційну реформу митниці, запропоновану Офісом простих рішень і результатів. Під час свого виступу Саакашвілі заявив, що усі вантажі проходитимуть максимум за 15 хвилин у відкритому митному просторі. Він відзначив, що замість 26-15-19 документів будуть лише інфойс і транспортний ІФ. Машини будуть розмитнюватись не за маніпулятивною вартістю, а за формулою: кабатура, код випуску тощо.

Саакашвілі називав грузинський уряд нелегітимним, що викликало міжнародний скандал, а представники парламенту Грузії заявивили, що офіційний Київ має дати пояснення подібним «пропагандистським» висловлюванням Саакашвілі.

16 липня Саакашвілі відкрив в Одесі регіональне відділення громадської організації «Офіс простих рішень і результатів» – воно є першим в Україні. Саакашвілі пропонував повністю поміняти систему судів та в рази зменшити їхню кількість. За словами політика, судова реформа в будь-якому разі не проведена, якщо не буде створено широку коаліцію навколо президента і Верховної Ради з метою повністю поміняти судову систему. Із нинішніх 764 він пропонує залишити 200.

1 листопада після парламентських виборів у Грузії Саакашвілі відмовився від посади голови уряду і додав, що його не цікавить ця посада. 4 березня 2021 року Зеленський звільнив пана Михайла з посади члена Координаційної ради з вирішення проблемних питань у сфері містобудування.

29 квітня М. Саакашвілі повідомив, що голова уряду Денис Шмигальнаписав йому листа, у якому заявив, що незгоден з рішенням Нацради реформ, зокрема з частиною про розмитнення автомобілів, яка ліквідує корупційні схеми на сотні мільйонів доларів. Він відзначив, що за це проголосували президент Зеленський, спікер Разумков та всі інші учасники засідання. Вже 23 травня стало відомо, що Д. Шмигальанонсував спрощення розмитнення авто, надавши можливість розмитнення через портал та застосунок «Дія».

Повернення в Грузію і тюрма

27 вересня голова Виконавчого комітету реформ України заявив, що купив квиток в Грузію і повертається додому. «Зрозуміло, я вже взяв квиток, як я і сказав, на вечір 2 жовтня, щоб бути разом з вами в Тбілісі і разом з вами захищати ваше волевиявлення. Разом з вами взяти участь у порятунку Грузії. У мене немає особистих амбіцій, мною не рухає бажання отримати будь-яку посаду. Я не збираюся боротися за це, але я маю намір боротися», – заявив тоді ще громадянин України Михайло Саакашвілі.

1 вересня стало відомо, що Михайла Саакашвілі було затримано відразу після повернення до Грузії. Це означає, що на Батьківщині пана Михайла не чекає нічого хорошого і сидіти йому при нинішній владі довго і нудно!

Володимир Мулярчук, аналітик

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я