додому Культура Імператор Констант. Не те місце, не той час?

Імператор Констант. Не те місце, не той час?

61

Олександр НИКИФОРЧАК

Історичні вузли самі не розплутаються. Загадки історії теж самі розгадуватись не бажають.

Продовжимо під відповідний музичний https://youtu.be/CRSC9DaChks акомпанемент наше розслідування про синів Костянтина Великого. Чому все пішло саме так? Як говорили ті ж давні римляни: “Шукай кому вигідно.” Якщо знайти головного вигодоотримувача, то й загадка розгадається, все по місцях стане, сподіваюсь. Залишається його лише знайти.

Ніби все просто. Тому – вперед!

Буквально щойно мені нагадали притчу про слона та сліпих мудреців. Відома й мудра притча про те, що кожен може судити лише про те, з чим безпосередньо стикається, лише свою обмежену частину цілісної картини. Сліпці, хоч і мудрі, та помиляються через це – описують те чого торкаються, кожне твердження вірне, та в цілому – суцільна нісенітниця. Торкаються хвоста – мотузка, ніг – стовбур дерева, тулуба – стіна, хобота – змія… Все ніби вірно окремо, але з мотузки, дерева, стіни та змії слон чомусь ніяк “не вибудовується”.

В боротьбі вигодоотримувачів-претендентів на владу та спадок Костянтина Великого з дистанції зійшло двоє: Спалах та тління. Крисп та Стереотип чи логіка та ясність? Костянтин молодший, їх можна виключити з підозрюваних нашого слідства.

Залишаються двоє: Констант та Констанцій II, от у наймолодшого – Константа – перевіримо алібі.

Зазвичай, ведучи мову про життя та діяння будь-якого імператора, вважається достатнім “попорпатись” в історичних документах, оглянути археологічні пам’ятки, що дійшли до наших днів, на додачу обстежити експозиції музеїв. Все, вуаля – авторитетний висновок: даний імператор проводив ось таку от зовнішню політику, а такою була його внутрішня політика, проводячи їх, він враховував отакі от чинники, а от помилявся (тому і поразки зазнав) ось через оце ось. Вам такий алгоритм не нагадує мудреця з притчі? Все вірно (якщо опиратися у висновках на те, чого торкаємось), але чи цілісна картинка (як було в дійсності) відповідає цим судженням?

Імператор Констант залишив по собі в історії слід недолугого невдахи, нетерпимого в питаннях віри, безталанного воєначальника, братовбивці.

Досить суперечливий реверс монети на фото: як всі імператори головну опору мав у армії, яка його зневажала, а чи не єдина його військова перемога – над братом! – взагалі відбулась за його відсутності.

Але – головне – знову та сама неоднозначність, неповнота фактів та “підкоригована” історія.

Навіть дату його народження вказують між 320 та 323.

Про суперечку з братом теж непевні відомості: і факт надмірної опіки та втручання в управління ввіреною йому частиною імперії – причина війни – базується (як вже згадувалось раніше) лише на листі без авторства, і саме вбивство (Констант був відсутній, а Костянтин молодший і нападу не чекав (теж було раніше).

А тепер пропоную залишити першого мудреця та перевтілитись в іншого. Ще однією такою собі аксіомою є те, що якщо людина імператор, то й судять його дії з огляду на цей статус.

Ще одна суперечність на монеті з фото: правив 20, буду добрим правителем ще до 30-річчя владарючання. Загинув у 350, підрахуйте, будь ласка, помилився трішки, еге ж?

Звісно, якщо влада була ціллю, метою діяча, то це правильно. Але… Скільки років було Константу в момент отримання титулу августа та володінь по смерті (337) Костянтина Великого? Скільки було в часи боротьби з Костянтином молодшим? Чи, можливо, це і зіграло певну роль в ході подій? Чи був готовий Констант до тягаря влади? Чи бажав її, отримавши по праву народження, а не виборовши, як свою мету? Можливо, вік та психологічні особливості “пацієнта” теж потрібно враховувати?

Долю не вибирають, звісно, але, можливо, при аналізі діянь та розвішуванні ярликів імператорам потрібно враховувати, що і імператором він став і тягар влади отримав по народженню і з примхи долі, не маючи здібностей та і самого бажання іноді. То радше не невдаха недоладний, а “імператор мимоволі”?

Пропоную подумати, спробувати скласти до купи такі різні, вірні окремо, але суперечливі разом, факти. Складеться картинка?

Поміркуйте, будь ласка, про це. Та й про те, чи міг бути Констант отим вигодоотримувачем, теж. Чи, можливо, потрібно шукати далі? Я ж, традиційно, хочу подякувати читачів моїх Блоги про монети та Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я