додому Топ Новини ХРОНІКА БОРОТЬБИ ЗА ЗЕМЛЮ

ХРОНІКА БОРОТЬБИ ЗА ЗЕМЛЮ

62

В четвер, 3 червня 2021 року, в Конституційному суді спробували знову розглядати справу про визнання законів про прода землі неконституційними. Одним з головних виступаючих у справі є Юлія Тимошенко.

Як заявила лідер “Батьківщини”, “враховуючи, що в Конституційному суді, за моїми оцінками, все-таки є більшість, щоб визнати цей закон неконституційним, сьогодні за дорученням президента Управління державної охорони силоміць завадило участі в судовому засіданні двох суддів –  голові КСУ Олександру Тупицькому і судді КСУ Олександру Космініну. Це зроблено, щоб не допустити ухвалення Конституційним судом законного рішення про неконституційність розпродажу сільськогосподарської землі”, – переконана Тимошенко.

За її словами, саме через відсутність двох суддів КСУ головуючий у справі був змушений перенести розгляд справи на невизначений термін.

У той же час, під час відкритої частини пленарного засідання Велика палата Конституційного Суду України розглядала заявлені клопотання учасника конституційного провадження – представників суб’єкта права на конституційне подання нардепа Сергія Власенка і задовольнила його. Мова йде про долучення до матеріалів справи аналітичної доповіді GROWFORD Institute «Ринок землі: існуючі загрози для України та необхідні запобіжники» (вересень 2019 р.). 

Сподіваюся, що з ним ознайомляться судді КС, які не мають зобов’язань перед Банковою та які ще не сформували своєї позиції в земельому питанні.

Кілька тез з доповіді: – Іноземні інвестори активно таргетують (тобто визначають як мету) країни з корумпованими або некомпетентними урядами для швидкої та дешевої скупівлі високоякісних сільськогосподарських земель. Аналіз показав, що між 2000 і 2011 роками у 56-х бідних країнах третього світу відбулися великі трансакції з поглинання сільськогосподарської землі, які призвели до виселення місцевого населення, зникнення фермерських господарств, погіршення якості землі і виникнення продовольчих криз.

– Корумповані або некомпетентні уряди стають зручними партнерами для вигідного бізнесу земельних інвесторів. Часто таким угодам передує інтенсивна пропаганда або консультації іноземних радників. Їхню діяльність для місцевого населення називають земельною реформою і інвестиціями, що немовби призведуть до економічного зростання і створення нових робочих місць. Але насправді відбуваються протилежні речі. 

У доповіді цитується інша відома аналітична структура зі світовим ім’ям – Oxfam International, яка публікували звіти про хід та результат земельних реформ в багатьох країнах світу. 

Зоерема, Oxfam International закликає Світовий банк не допускати (принаймні не стимулювати) таких інвестицій, які передбачають поглинання великих площ сільськогосподарських земель і призводять до загострення продовольчої кризи для місцевого населення. Тим більше, що такі операції виходять за межі мандата Світового банку, який полягає у боротьбі з бідністю місцевого населення країн, а не в протилежних діях.

Висновки з матеріалів Oxfam полягають у тому, що за браком необхідних потужних правових інституцій, земельна реформа і відкриття ринку землі перетворюються в її захоплення і відчуження громадян країни від доступу до своєї власної сільськогосподарської землі. Багато міжнародних експертів називають такі земельні реформи новими технологіями неоколоніалізму.

Нажаль подібні очевидні речі не розуміють у Зеленського. 

Те, що влада почала шулерськими методами, за допомоги УДО, зривати засідання Конституційного суду свідчить, що Банкова розуміє “вузькі місця” законопроекту і намагається заблокувати конституційне судочинство як таке.

Також, мало сподівання на те, що президент Зеленський пройде тест на народовладдя і не вдасться до подібних махінацій у ЦВК, “застопивши” реєстрацію ініціативної групи з проведення всеукраїнського референдуму по ринку землі. Це заяви від 11 тисяч українців, які погодилися увійти до ініціативної групи і збирати 3 мільони підписів за проведення референдуму. Ці документи у вівторок до ЦВК подала Юлія Тимошенко. 

В разі, якщо Зеленський остаточно обере бік латифундистів та земельних спекулянтів, у нас з вами не залишатиметься вибору як боротися за свої право та свою власність всіма доступними способами.

Ми боремося проти розпродажу землі, розуміючи, що це останній нерозпроданий ресурс, завдяки якому Україна може вирватися з пастки бідності. 

Революція не закінчена, поки не здобудемо Справедливості!

Віталій КУЛИК, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства
 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я