додому ПОЛІТИКА Боротьба за Сокотру: failed state з амбіціями та еміратці

Боротьба за Сокотру: failed state з амбіціями та еміратці

47

Олександр МІШИН

На тлі захоплення влади в Адені, столиці Південного Ємену, сепаратистами з руху «аль-Хірак аль-Джунубіюн», яких підтримують Об’єднані Арабські Емірати, перед країною може постати ще одна проблема. 31 січня кенійський політик Фарах Маалім (етнічний сомалієць) зробив гучну заяву, щодо приналежності єменського острову Сокотра сомалійській державі. Він написав у Twitter, що острів Сокотра належить Сомалі та не може бути об’єктом зазіхань з боку ОАЕ. Даний острів довгими роками був центром територіальних суперечок між Сомалі та Єменом. На думку Мааліма «бісові еміратці вважають, що можуть виграти від хаосу, який вони підтримують в обох країнах». Також він закликав президента Сомалі Формаджо та прем’єр-міністра Хасана Алі Хайре невідкладно спрямувати протест до ООН щодо острову Сокотра.

Виникає цікавий прецедент конфлікту за спірну територію між фактично двома державами, що не відбулися (failed states), тобто між Сомалі та Єменом. В соціальних мережах останніми роками були створені групи, що агітують за включення острову Сокотра до складу Сомалі, хоча таких прав сомалійці історично не мають. Що саме по собі є цікавим кейсом. Хоча географічно Сокотра ближче до узбережжя Сомалі, ніж Ємену, вона історично входила до складу володінь єменських шейхів з династій Бану Афрар, які керували Султанатом Махра. Тобто з кінця ХV століття острів належить єменцям. В період 1507-1511 рр. ним керували португальці, 1800 року на короткий час захоплювали вахабіти, а у 1834-1839 рр. окупували британці. З 1967 по 2004 роки Сокотра входила до складу мухафази (провінції) Аден, у 2004-2013 рр. мухафази Хадрамаут, а від 2013 року острів було виокремлено в окрему мухафазу.

Згідно повідомлень катарських джерел президент Ємену Абдель Раббо Мансур Хаді, на тлі хаосу в країні, уклав таємну угоду з ОАЕ щодо передачі острову Сокотра у володіння еміратців на 99 років. Це сталося до його втечі до Ер-Ріяду в 2014 році. В 2017 році еміратські військові вже використовували острів для проведення інтенсивних військових навчань. Ізраїльські джерела повідомляють, що на острові протягом останніх років розміщувалося до 12.000 бійців сил спеціальних операцій ОАЕ.
Наявність таємних угод щодо Сокотри між єменським та еміратським урядом провокує сомалійців також активізувати свою боротьбу за цінний із стратегічної точки зору острів в зоні Червоне море-Аденська затока.

Сокотра — уламок африканського континенту з гористим рельєфом (площа 3526 кв.км.) . Острів відомий своєю унікальною флорою та фауною, зокрема його символом є драконове дерево, яке ніде більше не зустрічається у світі, окрім цього острову. Через це Сокотра є біосферним заповідником.
Корінне населення Сокотри, говорить діалектами місцевої неписемної сокотрійської мови, що належить до сучасних південноаравійських мов семітської групи, а також арабською мовою. З давніх часів сокотрійською мовою існує багатий усний поетичний, пісенний і прозаїчний фольклор. Сучасна сокотрійська поезія схильна до впливу арабських діалектів.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я