додому Поточні новини Асоціації органів місцевого самоврядування вимагають ухвалення Концепції реформування місцевого самоврядування

Асоціації органів місцевого самоврядування вимагають ухвалення Концепції реформування місцевого самоврядування

201

78 липня 2013 року на розширеному засіданні Президії Української асоціації районних та обласних рад було ухвалено звернення Асоціації до Президента України В.Ф. Януковича щодо розгляду питання про видання Указу Президента України щодо затвердження Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні

ПолітКом” наводить повний текст даного документу:

“У листопаді минулого року в рамках головування України у Комітеті Міністрів Ради Європи за Вашою участю відбулися міжнародні муніципальні слухання «Розвиток належного врядування на місцевому та регіональному рівнях». За результатами зазначених слухань Президентом України перед Кабінетом Міністрів поставлено низку завдань з удосконалення місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

Так, зокрема, пунктом 2 доручення Президента України від 25 січня 2012 року № 1-1/144 Уряду поставлено завдання підготувати та внести проект Указу Президента про затвердження плану заходів, спрямованих на реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, передбачивши заходи з проведення експерименту щодо удосконалення моделі місцевого самоврядування на визначених територіях. Указом Президента України, від 12.03.2013 № 128 затверджено Національний план дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 — 2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», пунктом 227.1. якого передбачено внесення Кабінетом Міністрів у березні 2013 року на розгляд Президента України проекту Указу Президента України про затвердження Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

Проект представленої Мінрегіоном на розгляд Кабінету Міністрів Концепції підготовлений за участю нашої та інших всеукраїнських асоціацій містить пропозиції щодо засад інституційного реформування як системи місцевого самоврядування, так і місцевих органів виконавчої влади, а також територіальної основи їх створення.

8 квітня 2013 року на засіданні Кабінету Міністрів було схвалено проект Указу Президента України «Про Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні», 12 квітня 2013 року Прем’єр-міністр України на виконання рішення Ради регіонів від 02 квітня 2013 року доручив Мінрегіону разом із Державним фондом сприяння місцевому самоврядуванню в Україні, Координаційною радою з питань розвитку громадянського суспільства при Президентові України, регіональними радами з питань взаємодії місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування організувати додаткове обговорення проекту Концепції серед територіальних громад та забезпечити аналіз і узагальнення його результатів.

За офіційними даними Мінрегіону було організовано публічне обговорення Концепції — проведено 26 засідань регіональних рад та понад 3865 інших заходів у 490 районах, у 178 містах обласного та 280 містах районного значення. Аналіз і узагальнення висловлених під час обговорення пропозицій до проекту свідчать про повну підтримку концептуальних положень проекту нормативного акта. Надалі зазначені пропозиції можуть бути використані під час розроблення проекту Плану заходів з реалізації Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.

З урахуванням позитивних результатів обговорення Концепції, її послідовної підтримки з боку всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 7 червня ц.р. звернулось до Кабінету Міністрів з пропозицією подати проект Указу «Про Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні» на розгляд Президента України.

Важливо підкреслити, що зазначений проект Концепції отримав досить високу оцінку вітчизняних й іноземних експертів, в тому числі Європейської комісії за демократію через право (Венеціанська комісія), представники якої відзначили відповідність Концепції вимогам Європейської Хартії місцевого самоврядування. Цей документ був також схвалений 21 червня 2013 року Конституційною Асамблеєю України і на його основі розроблено концептуальні положення щодо внесення відповідних змін до проекту Концепції внесення змін до Конституції України.

Питання розвитку місцевого самоврядування стало також предметом обговорення 03 липня ц.р. на засіданні Моніторингового комітету Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи під час розгляду Звіту щодо стану місцевої та регіональної демократії в Україні. Зокрема, доповідачі з даного питання висловили переконання у тому, що для зміцнення місцевої та національної демократії в Україні і покращення ефективності реформ, які підуть за нею, першочерговими є здійснення певної реформи місцевого самоврядування, яка запровадила б нову систему стосунків між органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади, зміцнення власних ресурсів громад та удосконалення міжбюджетних відносин. У цьому контексті доповідачі із задоволенням відзначили факт заяви від 28 березня 2013 року Президента України про те, що реформа місцевого самоврядування є однією з найнагальніших реформ, яку має запроваджувати країна.

Отже, на погляд Асоціації, в Уряду є всі вмотивовані підстави, в тому числі й власне позитивне рішення, є всебічна підтримка даного питання органами місцевого самоврядування та їх асоціаціями, муніципальною громадськістю та відповідними інститутами Ради Європи для внесення на розгляд Президента України відповідного проекту Указу.

Ураховуючи зазначене, Українська асоціація районних та обласних рад висловлює свою підтримку проголошеним Президентом України намірам у проведенні реформ місцевого самоврядування і просить Вас, вельмишановний Вікторе Федоровичу, розглянути питання про видання Указу Президента України щодо схвалення Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні”.

Окрім того, Конгрес місцевих та регіональних влад України, до якого входять всі три асоціації органів місцевого самоврядування, заявив щодо неприпустимості політичних спекуляцій на тему реформи місцевого самоврядування:

“Конгрес місцевих та регіональних влад України висловлює стурбованість заявами окремих представників вітчизняного політикуму про те, що, начебто, Концепція реформування місцевого самоврядування і територіальної організації влади в Україні написана під диктовку Президента і спрямована на подальшу централізацію влади в Україні.

Ми рішуче відкидаємо ці безпідставні звинувачення і закликаємо, щоб кожний, хто бажає висловити свою позицію стосовно реформи місцевого самоврядування в Україні, уважно ознайомився із проектом Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, оприлюдненим на Інтернет-сайті Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

У проекті Концепції як принципи реформування визначено: верховенство права та законності; відкритість, прозорість та громадську участь; повсюдність місцевого самоврядування; субсидіарність; правову, організаційну та фінансову спроможність місцевого самоврядування; державну підтримку місцевого самоврядування; партнерство між державою та місцевим самоврядуванням тощо.

Також маємо нагадати, що проект Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні пройшов тривалу підготовку і широке обговорення громадськості, зокрема під егідою національних асоціацій місцевого самоврядування. Пропозиції і зауваження представників усіх регіонів України були враховані й знайшли відображення в остаточній редакції проекту Концепції. Цей документ отримав високу оцінку вітчизняних й іноземних експертів, в тому числі Європейської комісії за демократію через право (Венеціанська комісія), представники якої відзначили відповідність Концепції вимогам Європейської хартії місцевого самоврядування.

Проект Концепції був схвалений Конституційною Асамблеєю України і на його основі розроблено принцип внесення відповідних змін до Конституції України.

Президент України Віктор Янукович неодноразово підкреслював, що пріоритетним напрямом реформування політичної системи має стати організація такої системи місцевого самоврядування, яка максимально забезпечить задоволення інтересів громадян в усіх сферах життєдіяльності. 21 березня 2013 року на засіданні Ради регіонів Віктор Янукович наголосив, що реформування місцевого самоврядування має відбуватися на засадах децентралізації владних повноважень, консолідації ресурсного забезпечення та стратегічного планування розвитку територіальних громад.

Конгрес місцевих та регіональних влад України вважає неприпустимим політичні інсинуації на тему реформування місцевого самоврядування і територіальної організації влади, адже ця реформа, насамперед, потрібна не владі, а місцевим громадам та людям!

Реформа, на яку українське суспільство очікувало роками, – це іспит на зрілість для всієї держави і кожного з нас. І ми впевнені, що складемо його успішно, якщо всі разом, усвідомлюючи всю повноту відповідальності, будемо працювати в громадах, роз’яснювати та сприяти реалізації реформи. Пропонуємо усім, незалежно від політичних поглядів та уподобань, долучитися до конструктивної співпраці, об’єднатися заради спільного майбутнього.

Звернення підписали Співголови Конгресу: Президент Всеукраїнської асоціація органів місцевого самоврядування «Українська асоціація районних та обласних рад» С.Чернов, Президент Асоціація міст України Ю.Вілкул, голова Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад М.Фурсенко.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я