додому Поточні новини 08.08.2008 – трагічна дата в історії Грузії

08.08.2008 – трагічна дата в історії Грузії

184

Київ, 08 серпня 2015 року (ПолітКом, Людмила ДОЛГОНОВСЬКА). Сьогодні минає 7 років від дня офіційного початку грузино-російської війни. Ті трагічні події, з огляду на ситуацію в Криму і на Донбасі, набувають нового, тепер значно ближчого, для українців звучання. Запекла інформаційна війна, видача російських паспортів, незрозуміла присутність «добровольців» та «ополченців», гуманітарна криза, міжнародне посередництво у переговорному процесі – усе це нами сьогодні сприймається як стрічка новин, а не хроніка грузинських подій.

08 серпня 2008 року вважається офіційною датою початку збройного конфлікту між Грузією з одного боку та Росією і сепаратистськими угрупованнями Південної Осетії з іншого. У відповідь на артилерійські обстріли та інші провокації з боку Південної Осетії Грузія в ніч на 08 серпня розпочала масштабні бойові дії з метою «відновлення конституційного ладу на частині території Грузії». Вже о 10 год. ранку того ж дня російська авіація здійснила атаки на грузинські позиції біля Цхінвалі та Горі. Грузія припинила наступ в односторонньому порядку, щоб дати можливість цивільному населенню залишити зону бойових дій. До кінця дня 8 серпня російські військові та осетинські загони контролювали великі частини Цхінвалі, а російська авіація продовжувала бомбардувати військові бази поблизу Тбілісі.

До речі, військові дії Росії на території Грузії на той час схвалювало понад 70% росіян.

Основні битви у перші дні конфлікту розгорнулися за повітряний простір Грузії. Після знищення Росією системи ППО Грузії організований опір вторгненню російської армії фактично припинився. Почалася підготовка до оборони Тбілісі.

-ads-

Конфлікт перекинувся на інший проблемний регіон – Абхазію, де загони невизнаної республіки та російські найманці («добровольці») почали атаки грузинських позицій у Кодорській ущелині.

26 серпня Росія визнала незалежність Південної Осетії та Абхазії, розмістивши там свої військові бази.

Цю війну вдалося припинити завдяки міжнародному посередництву, зокрема з боку французької сторони. Пізніше в інтерв’ю Newsweek президент Польщі Лех Качинський заявив, що під час конфлікту росіяни хотіли змістити грузинський уряд. За словами Качинського, тільки його втручання і «втручання президентів Литви, Латвії й Естонії, а також деяка участь Сполучених Штатів примусили втрутитися НАТО і — з найменшим бажанням — Європейський союз, що не дозволило росіянам зайти так далеко».

У цій війні Грузія втратила території, зазнала матеріальних, а головне людських жертв. При цьому завдяки масштабним реформам, консолідації суспільства, розвитку демократії, за великим рахунком, Грузія вийшла з цього протистояння переможцем.

попередня статтяАнджей Дуда – новый президент Польши. Что это значит для Украины?
наступна статтяБудівельна революція

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я