додому ПОЛІТИКА ВИБОРИ В ЄРЕВАНІ. ТЕСТ НА ВИЖИВАННЯ ДЛЯ ПАШИНЯНА

ВИБОРИ В ЄРЕВАНІ. ТЕСТ НА ВИЖИВАННЯ ДЛЯ ПАШИНЯНА

61

Вірменія знаходиться в ситуації драматичного вибору своєї зовнішньополітичної орієнтації та вирішення Карабахського питання. Програна Друга Карабахська війна, загострення ситуації в регіоні, зрада Росії та тиск з боку Баку все це у сукупності грає на дестабілізацію влади Пашиняна та його політпартії “Громадянський договір”. Під час війни йому вдалося втримати ситуацію під контролем та не дати проросійським силам здійснити переворот. “Карабахський клан” ослаб настільки, що прозахідним лібералам та їх центристським союзникам вдається формувати суспільний консенсус на відрив від Росії та підписання угоди з Азербайджанам. Карабах буде втрачено, але Єреван може втримати суб’єктність та досягнути миру з сусідами за допомогою ЄС. Це складний час для Пашиняна, якого опозиція називає “зрадником” та “турецьким шпигуном”. Поки його зовнішньополітичні кроки та активності виглядали як безпорадність перед обличчям національної поразки та приниження. Але у стратегічній перспективі Вірменія може отримати свободу від Росії та розблокування кордонів з сусідами. 

Тому для Пашиняна важливим є утримання електорального лідерства в країні. 17 вересня в Єревані відбулися вибори до Ради старійшин (міська рада), яка обирає мера столиці. Єреван був центром революції Пашиняна в 2018 році. Отже утримати Єреван є завданням номер один. Попереду парламентські вибори. Якщо правляча партія “Громадський договір” втратить лідерство в Єревані, це означатиме, що Пашинян перетворюється на “кульгаву качку” і ризикує втратити владу в країні. Питання усунення його від керма стає лише питанням часу.

ЦВК Вірменії опублікували перші результати: з 824.250 осіб, які мають право голосу на виборах до Ради старійшин Єревана, у голосуванні взяли участь 234 тис. 553 особи, що становить 28,46% від загальної кількості виборців.

Мінімальний поріг у 4% для партій і 6% для блоків для проходження до Ради старійшин долають 5 із 14 політичних сил, які беруть участь у виборах.

Результати голосування розподілилися так:

1. “Громадянський договір” (кандидат у мери Тигран Авінян) – набирав 32,57% або 75,463 голоси.,

2. Національний прогрес” (перший номер – відсторонений правлячою силою 2021 року від посади мера Єревана Айк Марутян) – 18,89% або 43,765 голосів.,

3. Блок “Мати Вірменія” (кандидат у мери – Андранік Теванян) – 15,43% або 35,739 голосів.

4. “Республіка” (кандидат у мери Артак Зейналян) – 11,32% або 26,236 голосів,

5. “Громадський голос” (кандидат у мери Артак Галстян) – 9,68% або 22,431 голос.,

інші політсили, які не подолали прохідний поріг:

6. “Справедлива Вірменія” (кандидат у мери Норайр Норікян)

7. “Перемога” (кандидат у мери Віктор Мнацаканян)

8. “Сила Батьківщини” (кандидат у мери від партії Неллі Арутюнян)

9. Європейська партія Вірменії (кандидат у мери Тигран Хзмалян)

10. “В ім’я соціальної справедливості” (кандидат у мери Арман Гукасян)

11. “Єдина Вірменія” (кандидат у мери Ерванд Тарвердян)

12. “Освічена Вірменія” (перший номер – Давид Хажакян)

13. “Демократична консолідація” (кандидат у мери Сурен Петросян)

14. “Країна для життя” (кандидат у мери – Мане Танділян)

РОЗПОДІЛ МІСЦЬ В РАДІ СТАРІЙШИН ЄРЕВАНА (попередній)

▪Партія “Громадянський договір” – 24 місця

▪Партия “Національний прогрес” – 14 місць

▪Блок “Мати Вірменія” – 12 місць

▪Партия “Республіка” – 8 місць

▪Партия “Громадський голос” – 7 місць

Необхідно враховувати, що дана картина може змінитися в результаті коригування і перерахунку можливих помилок введення.  Коливання в 100 голосів може виявитися вирішальним.

Рада старійшин складається з 65 старійшин і для отримання більшості необхідно отримати 33 місця.

Жодній із партій не вдалося набрати понад 50% голосів. Отже, на засіданні новообраної Ради старійшин мер може бути обраний тільки в результаті коаліційної угоди.

У разі, якщо сили, що пройшли до Ради, не сформують коаліцію, в результаті якої отримають 50%+1 голос, повноваження Ради старійшин буде достроково припинено і призначено нові вибори.

За словами вірмерської експерткині Гоар Мелоян, мова йде про “вирок представницькій демократії в країні”. У виборах до Ради старійшин Єревана 2013 року, коли основна боротьба розгорнулася між РПА і ППА, взяв участь 437 021 громадянин (53,53%).

У виборах до Ради старійшин Єревана 2017 року, коли основна боротьба точилася між РПА і блоком ЄЛК, а кандидатом від нього на посаду мера був чинний прем’єр-міністр, узяли участь 345 226 громадян (40,99%).

У виборах до Ради старійшин Єревана, що відбулися внаслідок зміни влади 2018 року, взяли участь 370 323 громадянина (43,65%).

17.09 у виборах до Ради старійшин Єревана взяли участь 234 553 громадянина (28,46%).

Інакше кажучи, кількість учасників у виборах скоротилася більш ніж на 110 тисяч, порівняно з 2017 роком, коли аналітики наголошували на низькій явці громадян.

“Описана вище ситуація є прямим наслідком:

– глибокої недовіри суспільства до політичних інститутів і політичних діячів,

– незворотного падіння авторитету державної влади”, – каже Мелоян.

За таких умов, навіть якщо Пашиняну вдасться сформувати коаліції в міській раді, далі утримувати владу в країні стає все важче. Попереду нові турбулентності та загрози. А союзники у прем’єра в середині країни закінчуються…

автор – Віталій КУЛИК, політолог

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я