додому Топ Новини ВІЙСЬКОВА ДОПОМОГА США. ПРО ХАЙП та ФАКТИ

ВІЙСЬКОВА ДОПОМОГА США. ПРО ХАЙП та ФАКТИ

57

Вчора, 18 червня, американське видання Politico розмістило публікацію (певною мірою переказ статті у газеті Вашингтон Пост за 15 червня) про заморозку надання Україні додаткову військову допомогу, не передбачену бюджетом (тобто допомогу, яка би оплачувалась резервними фондами американського бюджету), обсягом $100 мільйонів, включаючи різні види зброї. 

Мова йшла саме про спеціальну допомогу під час концентрації російських військ на кордоні з Україною та загострення ситуації на фронті. Після деескалації ситуації на кордоні, Рада Національної Безпеки рекомендувала відкласти рішення про надання цієї допомоги. 

Вчора українським ФБ прокотилася хвиля #зради, а сьогодні переможно ширеться хвиля #перемоги. Вчора зрадофіли із завзяттям писали, що “Байден злив Україну Путіну”, а сьогодні байденофіли втирають носа зрадофіла спростуванням від прес-секретаря Білого дому Джен Дженніфер Псакі.

За її словами, «думка про те», що США «утримували допомогу в сфері безпеки» є «абсурдною». Дженніфер Псакі підкреслила, що лише «на минулому тижні», перед самітом США / Росія, Україні був «надано пакет допомоги в сфері безпеки обсягом $150 млн, включаючи допомогу летального характеру… На даний час ми надали всю суму, виділену Конгресом в рамках ініціативи з надання допомоги Україні в сфері безпеки», – заявила вона, додавши, що вже підготовлені «резервні кошти на випадок подальшого вторгнення Росії на Україну».

Ніби все логічно. Гроші, передбачені бюджетом США надаються згідно графіку. А спецфонд на випадок вторгнення в $100 млн відклали на час “Ч”. 

Але є одне “але”.

а) Псакі не спостувала “заморозку” виділення $100 млн позабюджетних коштів на військову домогу Україні. Насправді вона лише пояснила це рішення.  

б) Так звану “деескалацію” на кордоні України з Росією умовно можна датувати 22 квітням 2021 року. А коли було ухвалене рішення американського Радбезу? Мої джерела в Вашингтоні (так, це республіканці) стверджують, що рішення було задовго після того, як розвідка підтвердила правдивість заяви Шойгу. Окрім того, вони вважають, що це сталося у вигляді “внеску” Білого Дому в підготовку зустрічі з Путіним в Женеві вже на початку червня цього року. 

в) Білий Дім не збирається згортати чи переглядати вже існуючі плани надання військової допомоги Україні. Це позитивний сигнал для Києва. Проте, є чутки про паузу в переговорах між Києвом та Вашингтоном про розширення і збільшення цієї допомоги. Джерела того ж Politico в Пентагоні говорять, що Білий Дім постави на “стоп” нові ініціативи, до окремого рішення Байдена. Від чого воно буде залежати? 

Україну, звісно, не зливають Путіну. Проте діалог Вашингтона з Москвою має свою українську ціну. Це варто розуміти і враховувати у власному зовнішньополітичному стратегуванні.

Віталій КУЛИК, директор Центру досліджень проблем шромадянського суспільства

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я