додому ПОЛІТИКА ВІЙНА ЗА ТАЙВАНЬ. ЯК ЦЕ БУДЕ?

ВІЙНА ЗА ТАЙВАНЬ. ЯК ЦЕ БУДЕ?

417

Дисклеймер: Наразі, думки багатьох аналітиків схожі – КНР не буде вторгатися на Тайвань найближчим часом. Як кажуть на острові, “В Китаю забагато своїх проблем, щоб ще з нами воювати”. Втім, для нашої wargame simulation, припустимо, що Компартія КНР змінила думку і почала готуватися до захоплення острову у проміжку 2027-2035 роки.

У першій частині ми розглянемо, чи зможе Пекін це зробити і що для цього може знадобитися.

Завоювати острів: покроковий гайд

Захопити острів, насправді, доволі непросто. Він оточений морем, тож знадобиться флот. Туди не можна дістатись по суші, тож потрібні амфібії та авіаносці. Острів, за наявності ресурсів, може відбиватися довго та успішно. І проводити успішні летальні контратаки. Останні таки спроби це були Кіпр та Фолкленди (Мальвіни). Тож які загальні кроки Китай має виконати?

1) Направити розвідувальну авіацію та дрони над островом, щоб точно знати рельєф, військові об’єкти, бази і так далі

2) Завоювати та утримати перевагу в повітрі над Тайванем (і ось з цим вже можуть бути трабли, бо у КНР не так багато літаків-заправників)

3) Оточити та заблокувати флотом усю акваторію та порти Тайваню, закривши його кораблі в гаванях. І тут у нас два шляхи: або йти далі і почати власне війну або залишити все, як є і чекати, поки Тайвань сам капітулює без ресурсів. Для нашої історії оберемо перший варіант

4) Здійснити перший комбінований обстріл авіацією з берегу Китаю та з авіаносців і ракетами з флоту та підводних човнів військових об’єктів (ППО/ПРО, РЕБ, РЛС, військові частини і так далі)

5) Те саме, але по берегу, береговим фортам та укріпленням, щоб загнати армію Тайваню вглиб острову

6) Під прикриттям корабельної артилерії здійснити десантування на берег з амфібій піхоти та бронетехніки, захопити та утримати контроль над береговою лінією. Змиритися з великими втратами

7) Вперше просунутись далі по острову, знищуючи осередки спротиву. Забити на втрати при цьому

Висадити десант у столиці для спроби захоплення державних будівель та основних вузлів комунікацій. Було б добре, якби вийшло, це в теорії позбавить від необхідності

9) виснажливих міських боїв

Ось десь так. Але це інструкція для ідеального світу та ідеального поля бою. І Пекін має виграти ДО втручання Америки. У реальному світі все набагато складніше. То з чим КНР може піти в бій?

Головна проблема НВАК у тому, що вони не воювали з 1979 року. Прикордонні сутички ми не рахуємо, там і зброї майже не буває. Останній раз армія КНР йшла в бій у В’єтнамі. Тож постають питання децентралізації,так? Особливо у такій заточеній на центр країні. Чи дасть Пекін молодшим офіцерам самостійно приймати рішення на полі бою? Роки нижче приблизні, але відлік від сьогодення.

Готуючись до війни: логістика та облік 2024-2027

Але назад до техніки. НВАК може виставити до 2 млн солдатів. 6300 танків, 7000 артсистем, 1600 літаків, 450 бомбардувальників, 400 транспортників. 2 авіаносця (і ще будуються), 32 есмінця, 48 фрегатів, 71 субмарина. Ну і 350 боєголовок ядерки зверху. Переміщення навіть частини такого озброєння стане для КНР “логістичним мінним полем”. Але КНР вже пробувала у 1949 році і свідки цього досі лежать на пляжах.

25.10.1949 9000 солдатів НВАК спробували висадитися на о . Цзінмень, щоб повністю розбити сили націоналістів Чан Кайши, які втекли на Тайвань після поразки на материку у громадянській війні. Комуністи юзали дерев’яні човни рибалок, тож вони були знищені на барикадах, коли приплив спав. Солдати пройшли вглиб, але за три дні їжа та кулі скінчились. Як і спроби захопити Тайвань. Але ж ми тут саме це імітуємо, так?

Перш за все, потрібно мати багато боєприпасів, їжі, куль, снарядів, ракет та бомб. Це само собою зрозуміло. Постачання має бути постійним, інакше див. 1949. Для цього потрібно буде захопити порти та аеродроми. Але все одно доведеться тягнути через протоку під постійним вогнем супротивника. The Economist наводить величезні цифри: для транспортування, НВАК потребуватиме 3000 потягів, 1 млн машин, 2100 літаків та 8000 кораблів. Це набагато більше, ніж у День Д у 1944. І не факт, що КНР готова до такої операції. І це ще задовго до вступу в бій. Ясно, що у армії нема стільки транспорту і доведеться мобілізувати цивільний.

Китай відомий своєю корупцією, тим паче в армії. Тим паче у логістиці в армії. Одним з показових процесів був над, власне, головним логістом Гу Цзюньшанем. У його віллі знайшли навіть золотий бюст Мао! Після цього були створені Об’єднані сили матеріально-технічного забезпечення. Найбільші фірми з логістики Китаю добровільно-примусово підписали договори з НВАК щодо співпраці у разі потреби (склади і транспорт). Подекуди тестували доставку вантажів дронами.

Втім, навіть так Китай все ще залежний від залізниць та доріг, які можуть стати цілями, каже Пентагон. У бойових підрозділах дуже мало людей займаються МТЗ. Вже на Тайвані треба буде шукати, де розміщувати техніку, зробити схованки та склади з нуля. І – знову ж таки – під вогнем. І постійно доставляти це все на передову.

Літаки, на думку США, зможуть підтримувати бойові дії не довше двох тижнів. Бо знову ж таки, будуть втрати, пошкодження. Невідомо, чи у КНР достатньо засобів для ремонту і запчастин, включаючи двигуни. До навченості пілотів теж є питання.

Сигнал до бою: останні приготування 2027-2035

Після обліку того, що є, КНР почне швидко виробляти те, чого нема або недостатньо, пише Фонд Карнегі.

Тобто, крилаті та балістичні ракети “повітря-повітря”, “повітря-земля” та великі для бомбардування пляжів. Ще за рік до початку війни. Економіку будуть ізолювати та захищати від санкцій. Ранніми індикаторами конфлікту будуть посилення контролю над капіталом, заморозка іноземних активів, ліквідація/повернення активів КНР за кордоном; накопичення ліків, припинення експорту мінералів, продуктів переробки нафти і харчування; нормування споживання нафти та газу; перерозподіл пріоритетів в суспільстві.

Населення також готуватимуть до обмежень, смертей (їх багато буде 100%), санкцій, контрударів США і Тайваню. У армії зупинили б демобілізацію. За 3-6 місяців до війни всі тренування скасують, проведуть перевірку, переозброєння та техобслуговування. Особливо це стосується субмарин, літаків та кораблів, які складно чи неможливо ремонтувати в бою (а прибережні бази Китаю можуть бути знищені чи пошкоджені). Розгорнуть польові госпіталі, будуть збирати кров, активують мобільні командні пункти, мастильні команди під’єднають до трубопроводів і далі паливо піде в порти на кораблі, що вирушать через протоку.

Нарешті, всю китайську армію приведуть у бойову готовність, навіть далеко від Тайваню. Обмеживши базачи,портами, гарнізонами.Компартія почала б мобілізацію за три-чотири місяці, пише Фонд Карнегі. Причому не лише про людей, навіть не стільки про людей. А про вантажівки, пороми, буксири, баржі, рибальські човни, напівзанурені платформи, контейнеровози, важкі вантажні кораблі, транспортні літаки, потяги.

Посилять охорону цивільної та критичної інфраструктури і створять команди з відновлення пошкоджень. А до 2,5 млн солдатів та парамілітарі отримають наказ висуватися.

Амфібії на воду, літаки – в повітря 2035 -…

Останнім часом КНР принаймні пробує оновлювати флот та ВПС (але ой не факт, що успішно). Одне з головних для нашої історії оновлень – амфібії типу 071. Кожна з них може вмістити до батальйону морпіхів і висадити їх завдяки суднам на повітряній подушці типу 726. Також у Китаю є два десантні кораблі типу 075, що схожі на американські Wasp. Деякі будуть у якості приманок.

Загалом, для переміщення восьми бригад морпіхів, НВАК знадобилося б 32 великих десантних корабля (ВДК), 16 середніх та 29 кораблів, що нестимуть танки. Це не рахуючи армади літаків та гелікоптерів з приладдям та паливом. Флот матиме подолати 128 км між материковою КНР і Тайванем. І більшою мірою успішне постачання буде можливе лише морем.

У ці перші години абсолютну важливість матиме швидке та – по можливості – аккуратне захоплення та утримання портів. Це вже завдання для ВМС Китаю. Без цього операцію можна згортати. На Тайвані 14 малих пляжів для висадки і окупаційні сили будуть змушені пробиватися вперед from the get-go. Це буде гірше, ніж Нормандія, бо міста та скелі стоять заблизько до піску. На пляжі Ліку очам солдата НВАК відкриються дві гори та плато. Good luck with that.

Тим часом, винищувачі КНР, такі, як Ченьду J-10/J-20 битимуться за перевагу в повітрі, а бомбардувальники Сянь H-6 вражатимуть ракетами критичну інфраструктуру, а також ППО та ПРО Тайваню. Воно має бути знищене. Можливі також удари по політичній, військовій та економічній інфраструктурі і системі зв’язку. Це також і частина психологічного тиску, особливо, якщо вийде знищити керівництво і посіяти страх та паніку.

Опісля захоплення аеродромів та відбиття контратак, там сядуть транспортники Y-20 з шістьма бригадами НВАК. ці ж локації будуть і для постачання армії, що йде вглиб Тайваню. Паралельно з цим, військові хакери Китаю будуть намагатися відключити супротивника, занурити міста в темряву, здобути важливу інформацію – будуть масовані кібератаки.

Гори, міста та острови: всередині Тайваню

Тайвань це не лише один острів, а приблизно 167, багато з яких занадто малі для мапи і знаходяться доволі далеко.

Першою великою проблемою стануть менші островні групи: Пеньху, Мадзу та Цзінмень. Вони лежать дуже близько до Китаю і точно будуть максимально фортифіковані. А що таке бої за острови, ми бачили у Другій Світовій на Тихому Океані. Це пекло, де нема де сховатися від вогню. Загалом, в ході конфлікту китайцями можуть бути втрачені 90% амфібій, 138 військові кораблі, 160 літаків, щонайменше 10 тисяч життів (а по факту більше).

Тож їх – у дуже складних та кривавих битвах – треба буде брати відразу силами десятків тисяч морпіхів та коммандос.

На користь захисників грає ще й складний рельєф острову. Для китайців же гори стануть ще однією логістичною перешкодою. Вони сягають висот у 3-4 км і тягнуться на майже всі 395 км Тайваню. На захід від гір – основні міста: Тайбей на півночі, Тайчунь у центрі та Гаосюн на півдні. Кожне з них загальмує просування китайської армії. Це штучно створений людьми бар’єр, ще й неймовірно густонаселений – у Тайбеї живе 9575 людей на кв.км.

Міські бої криваві, складні та несуть неймовірну кількість небезпек (у нас є досвід України та Гази). Кожна висотка може бути перетворена на фортецю з сотнями бойових позицій. Далеко не факт, що армія Китаю зможе захопити бодай одне з трьох головних міст, не кажучи вже про всі три.

Скоріш за все, згодні більшість аналітиків Заходу, така військова авантюра Китаю провалиться. Але коштуватиме усім життів, втрат та репутації.

У другій частині розглянемо, як Тайвань планує захищатися від такого нападу КНР. І це буде ще цікавіше))

Автор: Анатолій МАКСИМОВ

Джерело тут

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я