додому Економіка Україна будує сховище для відпрацьованого ядерного палива

Україна будує сховище для відпрацьованого ядерного палива

359

Київ. 28 травня 2015 року (Урядовий кур’єр, Віталій ЧЕПІЖКО). Проблема зберігання використаного палива на вітчизняних атомних станціях є актуальною. Адже сховищ у нас практично немає.

Україна ще 20 квітня 2000 року прийняла Закон «Про ратифікацію об’єднаної конвенції про безпеку поводження з відпрацьованим ядерним паливом та про безпеку поводження з радіоактивними відходами». Приєднавшись до світової конвенції, наша держава взяла на себе зобов’язання дотримуватися її положення при проведенні державної політики у сфері використання ядерної енергії.

З метою забезпечення державної політики у сфері поводження з відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП) визначено основні напрямки діяльності. Вони складаються із забезпечення довготривалого зберігання ВЯП на території України і відмову від переробки ВЯП АЕС України на підприємствах Російської Федерації, створення відповідної законодавчої бази і фінансового механізму, розподілу обов’язків, прав і відповідальності на всіх етапах поводження з ВЯП між суб’єктами правовідносин у цій сфері тощо.

Про те, як виконуються умови конвенції, на прес-конференції розповіла заступник голови Держатомрегулювання Тетяна Кілочицька. «Ми нещодавно презентували свою доповідь щодо поводження з відпрацьованим ядерним паливом. Маємо певні досягнення. Розпочалась робота зі зведення централізованого сховища у Чорнобильській зоні відчуження, там уже діють кілька невеликих майданчиків. Крім того, довгострокове зберігання дасть можливість позбутися залежності від утримання його після переробки в РФ», — констатувала заступник голови державної інспекції.

Центральне сховище призначене для тривалого зберігання (до 100 років) відпрацьованого ядерного палива, яке буде вивозитися з діючих енергоблоків українських АЕС. Сховище включає комплекс будівель і споруд, оснащених обладнанням, необхідним для безпечного зберігання ВЯП, що надходить з АЕС, у контрольованому технологічному режимі.

ВЯП не належить до радіоактивних відходів, хоча і є дуже радіоактивним. При роботі реактора в результаті ядерних реакцій в ньому накопичується плутоній. Плутоній є сировиною для виробництва ядерного палива нового покоління. Для майбутніх поколінь ВЯП буде цінним енергоносієм. Місткість сховища має забезпечувати розміщення й зберігання ВЯП, яке генерується на АЕС України протягом усього терміну служби енергоблоків, шляхом поетапного збільшення обсягу зберігання. Тут утримуватимуться відходи з українських АЕС: Рівненської, Хмельницької та Південно-Української.

Ще 26 січня 2015 року міжнародна компанія «Холтек Інтернешнл» і НАЕК «Енергоатом» підписали контракт на створення сховища. Відповідно до нього термін введення першої черги встановлений в 2018 році, повне завершення робіт — в 2021 році. Раніше були затримки в ході робіт. Офіційні представники НАЕК пояснили це юридичними проблемами і труднощами з відведенням землі.

Будівництво сховища відпрацьованого ядерного палива повністю відповідає світовій практиці у сфері поводження з ВЯП. Введення централізованого сховища дасть змогу заощадити частину коштів, які ДП НАЕК «Енергоатом» витрачає на оплату послуг із зберігання та переробки ВЯП в Росії. У довгостроковій перспективі економія становитиме кілька мільярдів доларів.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я