додому Поточні новини УДАР зареєстрував у ВР законопроект щодо вдосконалення виборчого законодавства

УДАР зареєстрував у ВР законопроект щодо вдосконалення виборчого законодавства

152

6Київ. 31 жовтня 2013 (ПолітКом). 28 жовтня народні депутати від фракції УДАР Віталій Ковальчук, Наталія Агафонова та Павло Різаненко зареєстрували у Верховній Раді України проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів (№3396-1).

Текст законопроекту розміщено на сайті ВР. https://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc2_5_1_J?ses=10008&num_s=2&num=3396-1&date1=&date2=&name_zp=&out_type=&id=

У положеннях законопроекту враховано, зокрема, рекомендації, надані у Спільному висновку Венеціанської комісії та ОБСЄ/БДІПЛ щодо проектів змін до законів про вибори народних депутатів України, про Центральну виборчу комісію та про повторні вибори в Україні CDL-AD (2013) 016, прийнятому на 95 пленарній сесії Венеціанської комісії, яка відбулась 14-15 червня 2013 року, та Спільному висновку Венеціанської комісії та ОБСЄ/БДІПЛ щодо змін в законодавстві про вибори народних депутатів України CDL-AD (2013) 026, прийнятому на 96 пленарній сесії Венеціанської комісії, яка відбулась 12-13 жовтня 2013 року, відзначається у пояснювальній записці.

Законопроектом пропонується вдосконалити, зокрема, порядок формування та статус Центральної виборчої комісії та інших виборчих комісій, питання формування та використання коштів виборчих фондів, порядок проведення передвиборної агітації тощо.

Відзначається, що законопроектом передбачено докорінну зміну порядку та засади формування складу ЦВК. Так, пропонується обов’язкове врахування у поданні Президента України про призначення на посаду членів ЦВК пропозицій усіх зареєстрованих у встановленому законом порядку в Апараті Верховної Ради України поточного скликання депутатських фракцій, до складу яких входять народні депутати, обрані за виборчими списками політичних партій та народні депутати України, які були висунуті політичною партією в одномандатних виборчих округах, та зборів більшості позафракційних народних депутатів України. Кожна депутатська фракція пропонує по дві кандидатури на посади членів ЦВК, збори більшості позафракційних народних депутатів України пропонують одну кандидатуру на посаду члена ЦВК.

Законопроектом також пропонується встановити нову вимогу до кандидатів на посаду члена ЦВК – наявність вищої юридичної освіти. Аналогічну вимогу передбачається встановити і для осіб, які претендують на посади голови, заступника голови та секретаря окружної виборчої комісії.

Крім того, законопроектом розширено перелік законодавчо допустимих форм та засобів передвиборної агітації та деталізовано порядок та умови проведення окремих видів такої агітації.

Зокрема, з метою забезпечення дотримання суб’єктами виборчого процесу встановлених законом вимог щодо змісту передвиборної агітації та контролю за таким дотриманням, законодавча ініціатива визначає обов’язок підприємств, установ, організацій, з якими укладені угоди на виготовлення друкованих матеріалів передвиборної агітації, протягом двох днів з дня виготовлення матеріалів передвиборної агітації подати один примірник таких матеріалів до ЦВК.

Також забороняється не лише розповсюдження, а й виготовлення друкованих агітаційних матеріалів, що містять завідомо недостовірні або наклепницькі відомості про партію – суб`єкта виборчого процесу або про кандидата у депутати, недостовірний або наклепницький характер яких встановлено у судовому порядку.

Законопроектом пропонується також ряд нововведень та вдосконалень у питанні формування виборчого фонду та використання його коштів. Також законодавча ініціатива спрямована на посилення контролю з боку Центральної та окружної виборчої комісії за надходженням, обліком і використанням коштів виборчих фондів.

Крім того, пропонується нововведення у вигляді гарантій захисту результатів виборів, встановлення чітких строків оскарження результатів виборів, гарантій не порушення конституційних прав громадян, говориться у пояснювальній записці.

Зокрема, передбачається, що позовні заяви щодо оскарження рішень, дії або бездіяльності Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму, подані після набуття повноважень відповідно Президента України, народного депутата України чи офіційного оприлюднення результатів всеукраїнського референдуму, суд залишає без розгляду.

З метою уникнення ситуації щодо невстановлення результатів виборів (як у випадку із невстановленням результатів виборів у одномандатних виборчих округах № 94, 132, 194, 197 та 223 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року), законопроектом передбачається запровадження норми, якою Центральну виборчу комісію зобов’язано встановити результати виборів в одномандатних виборчих округах.

У разі виникнення сумнівів щодо достовірного встановлення підсумків голосування та результатів виборів Центральна виборча комісія використовує інформацію, створену з використанням системи відеоспостереження, відеозапису і трансляції зображення.

Раніше, 10 жовтня народні депутати від Партії регіонів Олександр Єфремов та Володимир Олійник внесли на розгляд Верховної Ради проект Закону ”Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів” (№3396). https://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc2_5_1_J?ses=10008&num_s=2&num=3396&date1=&date2=&name_zp=&out_type=&id=

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я