додому Топ Новини У Мінюсту вкрали всі держреєстри?

У Мінюсту вкрали всі держреєстри?

125

МинюстКиїв. 2 жовтня 2013 (ПолітКом). 1 жовтня в Україні був закритий доступ до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної мережі Міністерства юстиції. Як зазначається у заяві прес-служби Мін’юсту: «У зв’язку з технічними проблемами, що виникли при веденні Єдиних та Державних реєстрів інформаційної мережі Міністерства юстиції України, доступ до вказаних реєстрів буде тимчасово неможливий».

У Мін’юсті повідомили, що зараз фахівці Держінформюсту ведуть роботи з відновлення роботи Єдиних та Державних реєстрів і попросили вибачення за тимчасові незручності. Ведення реєстрів здійснює Державне підприємство «Інформаційний центр Міністерства юстиції України».

У віданні ДП знаходяться наступні реєстри: Реєстр методик проведення судових експертиз; Єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів; Єдиний реєстр громадських формувань; Реєстр громадських об’єднань; Єдиний реєстр нотаріусів; Державного реєстру атестованих судових експертів; Єдиний державний реєстр нормативно-правових актів; Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень; Державний реєстр обтяжень рухомого майна; Спадковий реєстр; Реєстр спеціальних бланків документів інформаційної системи Міністерства юстиції України; Єдиний реєстр довіреностей; Державний реєстр друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності; Державний реєстр актів цивільного стану громадян; Державний реєстр баз персональних даних; Єдиний реєстр підприємств , щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство; Державний реєстр прав на нерухоме майно; Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення; Відповідно, через припинення доступу до цих реєстрів припиняються будь-які операції з нерухомістю, неможливо зареєструвати шлюби, смерті або розлучення, банки не можуть офіційно зареєструвати кредити, зупиняється робота нотаріусів та виконавчої служби і т.д.

Як стало відомо „ПолітКому”, держава Україна не володіє повним депозитарієм не лише реєстрів, а і законодавчо-нормативної бази, оскільки він знаходиться у власності приватних компаній.

У свій час львівська газета „Експрес” писала, що держава сплачує сотні мільйонів гривень роялті двом приватним фірмам за програмне забезпечення для 16 (!) держреєстрів Інформація про те, що підконтрольне йому підприємство сплачує за використання програмного забезпечення сотні мільйонів гривень роялті, тоді як закупівля такого обладнання коштувала б у десятки разів дешевше, випливла в 2010 році.

В інтернеті з’явилася відповідна доповідна записка Сергія Тігіпка Миколі Азарову. Віце-прем’єр звернув увагу голови уряду на витікання мільйонів коштів платників податків в офшорні зони через діяльність підпорядкованого міністерству „Держінформ’юсту”. Записка містить посилання на дані Головного контрольно-ревізійного управління, яке проводило перевірку на доручення ще попереднього уряду. ГоловКРУ дійшло висновку, що 16 реєстрів, які експлуатувалися Мін’юстом, не є державною власністю. Натомість право використовувати таке програмне забезпечення впродовж лише певного часу було придбане у комерційних фірм ТОВ „Арт-мастер” і ТОВ „3-Т”. І використання це коштує дуже недешево. Так, за 2007 рік держава „викинула” на сплату роялті 85,1 мільйона гривень, за 2008-й — 91,7 млн., за п’ять місяців 2009-го — 28,4 млн. Тобто за весь період, який перевіряли ревізори, держава сплатила приватникам 205,2 мільйона гривень! З них ТОВ „Арт-мастер” отримало 126,2 мільйона гривень, ТОВ „3-Т” — трохи менше, 79 мільйонів. А якби держава не „орендувала” те програмне забезпечення, натомість одноразово придбала його назавжди? У ГоловКРУ вказують, що вартість програмного забезпечення одного реєстру становить 1—1,5 мільйона гривень. Тобто всі 16 реєстрів обійшлися б лише від 16 до 24 мільйонів! Цікаво, що „3-Т” та „Арт-мастер” мають багато спільного. Наприклад, всі вони містяться за однією адресою в Києві — на вулиці Сурикова, 3-А.

Журналістам „Експресу” вдалося з’ясувати, що одним із співзасновників фірми „3-Т” є Богдан Олегович Гребенюк. Саме це прізвище об’єднує „3-Т” з іншою фірмою — „Арт-мастер”. Серед засновників другої значиться Олег Леонідович Гребенюк. Очевидно, батько співзасновника „3-Т”. Також Богдан Олегович Гребенюк числився керівником такого собі ТОВ „Стар-індустрія”. Цю фірму свого часу заснував… нинішній депутат від Партії регіонів Василь Гуреєв, який у часи президента Кучми обіймав посади міністра економіки та міністра промполітики. І що чи не найцікавіше: „чарівна” схема успішно працювала майже десять років, переживши не одного міністра юстиції.

Екс-міністр юстиції Роман ЗВАРИЧ в інтерв’ю газеті „Експрес” заявив: „Там справді є серйозні проблеми. Я не міг зрозуміти, чому це підприємство, до прикладу, має контракт із такою фірмою, як „Ліга”, а та має монополістський статус щодо оприлюднення нормативно-правових актів. Чого ми не могли цього робити прямо з міністерства? Не міг зрозуміти, звідки ці роялті. Я також цікавився у фахівців, скільки коштуватиме закупівля програмного забезпечення. Тоді мені сказали, що 10 мільйонів гривень. Як бачите, це не такі великі гроші, які платить міністерство щороку. Проте, хоча я й домагався, доступу до самого програмного забезпечення не дістав… Я дістав відповіді від Державного комітету спеціального зв’язку, що це підприємство… не має відповідних дозволів на встановлення захищених програмних систем!”

Також газета „Експрес” повідомила, що директор „Держінформ’юсту” Добжанський погрожував знищити реєстри в разі його звільнення.

І ось 24 вересня 2013 р Міністр юстиції Олена Лукаш звільнила Добжанського та призначила директором державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України– Леоніда Богданова. В вже 1 жовтня 2013 р. – на сайті Мінюсту з’явилося повідомлення: «у зв’язку з технічними проблемами, що виникли при веденні Єдиних та Державних реєстрів інформаційної мережі Міністерства юстиції України, доступ до вказаних реєстрів буде тимчасово неможливий».

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я