додому ПОЛІТИКА ТОМ КУПЕР. ВІЙНА В УКРАЇНІ, 29 ГРУДНЯ 2023 р.: ПОЧАТОК ЗИМОВОЇ РАКЕТНОЇ...

ТОМ КУПЕР. ВІЙНА В УКРАЇНІ, 29 ГРУДНЯ 2023 р.: ПОЧАТОК ЗИМОВОЇ РАКЕТНОЇ КАМПАНІЇ

677

Тверезий та невеселий матеріал Тома Купера про російську повітряну атаку України в ніч з 28 на 29 грудня. Купер бачить цей масований наліт лише початком довгої кампанії обстрілів ВСрф – хай би він помилявся. Позитив у тому, що українські ППО досить майстерно збивають ракети старих типів, а також «шахеди» – гірше з Х-22 та «кінжалами». Хотілося б вірити, що австрійський аналітик помиляється, й на цілу зимову кампанію ворожих запасів не вистачить, проте поки – маємо факти й повторюємо усім про необхідність не забувати про укриття чи хоча б «правило двох стін».

Після тижнів та місяців розвідувальних атак та «картографування» реорганізованої та посиленої української протиповітряної оборони минулої ночі росіяни, схоже, своєю великою ракетною атакою розпочали «Зимову ракетну кампанію» 2023–24 років. Перш ніж зануритися в деталі, а також з огляду на те, що в нас багато нових читачів, які не читали мене минулої зими, я підготував невеликий «словничок термінів», яким послуговуватимуся у звітах такого штибу. Далі я коротко розповім вам про таку військову дисципліну як «картографія», а далі вже перейдемо до огляду того, що вже відомо про російські удари минулої ночі.

РЕР = радіоелектронна розвідка (у значенні «засоби збору розвідданних»)

ЕР = електронна розвідка

EMCON = радіотиша (по суті означає, що вимкнено звʼязок і не транслюються будь-які інші електросигнали)

ЕВ = електронна війна

ФранкенППО = прізвисько, яке дістали певні совіцькі/російські системи ППО, яких наразі адаптували для роботи із західними протиракетами (і хоч це не підтверджено офіційно, схоже, що насамперед американські та італійські ракети RIM-7 Sparrow/Aspide/Spada використовуються тепер із системами «Бук»)

HAWK = система ППО виробництва США (розшифровується як «Homing-All-the-Way-Killer» [англ. «перехоплювач, що керований на всій траєкторії польоту»], мала дуже високу ефективність збиття під час різних воєн у 1960-1980-х).

ІППО = інтегрована система ППО

IRIS-T = система ППО виробництва ЄС (розшифровується як «Infra-Red-Imaging-System, Tail/Thrust vector-controlled» [англ. Система інфра-червоного наведення із векторно-контрольованим хвостовиком/тягою])

УБПЛА = ударні БПЛА, керовані баражуючі боєприпаси (так я називаю те, що інші спрощено називають дронами «шахед» іранського виробництва, а також їхню модифікацію російського виробництва – «гєрань»).

PAC = Patriot Advanced Capability [«Система Patriot підвищеної сумісності»] (покращені версії систем ППО MIM-104 Patriot, виробництва США)

ПС ЗСУ = Повітряні сили Збройних сил України (до їхнього складу входить більша частина важких систем ППО, які стоять на озброєнні в Україні – на кшталт PAC-2/3, С-300, IRIS-T, MIM-23, Бук тощо).

ППО = система протиповітряної оборони, системи класу «земля–повітря»

СР = сигнальна розвідка

БПЛА = безпілотний літальний апарат («дрон»)

ПКС = російські повітряно-космічні сили

ЗСУ = Збройні сили України (тут насамперед використовую на позначення армії/сухопутних військ)

Картографія

Здебільшого те, про що йтиметься далі, я вже писав десь у травні, у серії тематичних матеріалів «Режим штурму» (див. матеріали «Режим штурму. Частина 1–6», зокрема зверніть увагу на 3 і 4 частини, у яких я розʼяснив «основи» функціонування ІППО та те, як їх можуть виявити, коли ними керують «в українському стилі»). Сьогодні ж я піду трохи далі і розповім про таку штуку як «картографія».

Остання «велика хвиля» російських ракетних атак проти України була ще у вересні, коли ПКС атакували майже щоночі. За останні 3 місяці росіяни здебільшого використовували УБПЛА іранського виробництва «шахед» – або ж аналоги власного виробництва, вироблені за ліцензією – «гєрань» для картографування суттєво реорганізованої та посиленої (порівняно з зимою 2022–23 років) системи ІППО у складі ПС ЗСУ.

Наразі під ІППО маються на увазі численні наземні системи раннього попередження, засоби РЕР, ЕР, СР, а також більше 30 великих систем ППО, що відповідають за захист України в глибокому тилу (певно що, не для захисту значних підрозділів ЗСУ вздовж лінії фронту: у ЗСУ є власна система ІППО; разом з тим, слід зазначити, що системи ІППО ЗСУ та ПС ЗСУ точно інтегровані між собою, тож одні знають, що роблять інші).

Отже, що таке «картографія» і як працює мапування?

Україна – величезна країна. Хоч радари ПС ЗСУ й перекривають уесь її повітряний простір, систем ППО для тих самих цілей не вистачає. Для цього знадобилися б тисячі систем ППО, а їх немає ні в кого. Відповідно, ПС ЗСУ використовують наявні системи ППО для захисту найважливіших цивільних та військових об’єктів, а також значних міських агломерацій. Зокрема: електростанцій, енергомереж, авіабаз, військових баз, окремих виробництв, Києва, Одеси, Дніпра, Запоріжжя та подібних міст.

Українська ІППО здебільшого діє у так званому режимі радіотиші. Можна порівняти це із партизанською тактикою: більша частина українських радарів раннього сповіщення та диспозицій ППО вмикають радари, але часто змінюють своє розташування. Таким чином вони «ховаються» від росіян.

Натомість, росіяни намагаються знайти їх за допомогою засобів радіоелектронної, електронної та сигнальної розвідки (РЕР, ЕР, СР), а також шляхом людської розвідки (тобто шпіонажу). РЕР, ЕР, СР наразі відіграють ключову роль. Стається це, до прикладу, тому, що будь-який радар, який випромінює радіохвилі, можна виявити на відстані, що десь вдвічі більша за його радіус дії. Приміром, радар може виявляти цілі на дистанції у 100 кілометрів, а засоби ЕР/СР здатні виявити його на відстані 200 кілометрів.

Вони працюють таким чином: росіяни розгортають свої системи РЕР/ЕР/СР довкола України, а далі відправляють свої дрони-камікадзе у її повітряний простір і спостерігають та обліковують усю діяльність систем ППО ПС ЗСУ, які діють у відповідь на загрози. За допомогою тріангуляції та обробки записаних сигналів вони можуть точно виявити розташування усіх радарних систем та ППО, які українці задіяли у відповідь. От, до прикладу, мапа за 25 вересня [тут Купер трохи наплутав – мапа за 25 червня – перекл.] цього року, десь так виглядає картографування, підготовлене редакцією texty.org.ua:

Чому росіяни програмують такі вигадливі маршрути, спрямовують свої «шахеди» вглиб України, якщо потім все одно «повертають» їх у потрібну точку?

Бо ЗРК середньої і великої дальності, коли наводять ракети, орієнтуються на радари. Тому якщо українці хочуть перехоплювати ракети і БПЛА системами попередження ракетного нападу, то мусять посилити їхню потужність. Лише в такому випадку багато (а іноді всі) російські БПЛА і ракети можна буде збивати.

Очевидно, що росіяни намагаються «проскочити». Оскільки більшість ракет і БПЛА легко виявити на радарі, росіяни спрямовують їх «в обхід» зон, захищених українськими ЗРК: намагаються застати українців зненацька, завдати удару «з флангу», ба навіть «у спину».

Іще одна причина в тому, що, знаючи, де розміщені які українські системи ППО, росіяни можуть ретельніше обирати не тільки маршрути, а й снаряди для ураження цілей у районах, що їх цікавлять. Наприклад, зараз навіть вишестоящі органи в москві знають, що атакувати більшу частину Київщини переважно немає сенсу. Столиця й область занадто добре захищені. Але інші частини України прикриті далеко не так ефективно. Ба більше, росіян цікавить, які цілі краще атакувати «шахедами», а які (набагато швидшими) крилатими ракетами чи балістичними ракетами.

Отже, минулі три місяці (якщо не більше) росіяни нишпорили «шахедами» в небі над Україною, а потім фіксували реакцію ПС ЗСУ, щоб з’ясувати, які типи ЗРК захищають цікаві для них точки в Україні, щоб «скласти карту» системи розвідки ПС ЗСУ. На даний момент вони, очевидно, вважають, що зібрали достатньо інформації для удару. І його завдали — минулої ночі.

Перевантажена/перегріта протиповітряна оборона

Нанісши на карту розташування українських ЗРК після численних запусків БПЛА, запрограмованих облітати добре захищені райони всередині України, росіяни, як правило, завдають удару по обраних цілях великою кількістю ракет, випущених «за один раз», тобто майже одночасно.

Чому?

Причин є кілька:

  • Залежно від типу, один ЗРК може одночасно уражати лише обмежену кількість цілей. Наприклад, звичайна батарея MIM-23 HAWK (6 пускових установок) може одночасно переслідувати лише дві ракети. Одна батарея ЗРК «Бук-М1» (4 пускові установки) може одночасно уражати лише чотири ракети в повітрі…
  • ЗРК можуть стріляти обмеженою кількістю ракет. Звичайна батарея MIM-23 HAWK має загалом 18 ракет; звичайний «Бук-М1» – 16. Якщо змусити їх вистріляти всі ці ракети, вони стоятимуть без користі щонайменше 10-15 хвилин, а можливо, і набагато довше: поки їх не перезарядять. Територія, яку вони мали б захищати, залишатиметься неприкритою (звичайно, те ж саме стосується і більш потужних і/або дальнобійних систем, чи то С-300, чи то PAC-2/3, чи то IRIS-T).

Ось тому в соціальних мережах з’являються такі скріншоти, як цей, зроблений 23 вересня, на якому зображений «масований обстріл» Одеської області:

Можна з упевненістю стверджувати, що саме це й сталося минулої ночі, і далі буде ставатися частіше.

Удари 29 грудня, про які вже відомо

Вчора, а потім рано-вранці, росіяни завдали потужного удару балістичними та крилатими ракетами по Україні. Наскільки відомо, усе почалося з серії авіаційних і ракетних ударів по Сумській області та місту Куп’янськ, потужного обстрілу Нікополя, активної роботи російських безпілотників у районі Одеси.

Наскільки мені відомо, цей раунд почався потоком із 8 «шахедів», що запустили в ніч з 27 на 28 грудня з району Приморсько-Ахтарська.

Офіційний Київ заявив про 7 збитих безпілотників, один із яких при падінні врізався в одеську висотку та спричинив пожежу.

Протягом вчорашнього дня на Одещині спостерігалася активність російських БПЛА, українці заявили про збиття трьох.

Станом на 22:39 за українським часом [28.12] повідомляли, що 9 російських стратегічних бомбардувальників Ту-95МС злетіли з авіабази Оленья на Кольському півострові. НАТО постійно стежить за кожним рухом російських стратегічних сил за допомогою супутників, а сама база знаходиться досить близько до північної Норвегії, Швеції та Фінляндії. Ту-95 – це великі борти, які легко відстежити радаром навіть з дуже великих відстаней. Тому будьмо певні, що на Оленью спрямовано багато «очей» і всі вони пильно стежили за рухом російських бомбардувальників.

Близько 22.50 ПС ЗСУ попередили про те, що по Україні з кількох напрямків були запущені нові БПЛА. Частина з них увійшли в повітряний простір над Сумською областю і рухалися на Чернігів, інші рухались з півдня Херсонщини в бік Миколаєва. Також стало відомо про пуски крилатих ракет з військових кораблів Чорноморського флоту росії.

Приблизно о 23:20, де-факто, по всій Україні була оголошена повітряна тривога.

Близько 23:50 про вибухи повідомили зі Львова, Харкова та Черкас.

Наскільки відомо:

Львів: атакували 10 БПЛА, 2 з них дійшли до цілі.

Харків: влучання до 20 ракет (комбінація ЗРК С-300 у балістичному режимі та кількох гіперзвукових крилатих ракет Х-22, випущених бомбардувальниками Ту-22М-3).

Близько 6:48 [29.12] ПС ЗСУ повідомили про рух ракет над Сумською областю в напрямку Полтави, а також через Запорізьку область в напрямку Дніпра і Павлограда. Ще одна хвиля крилатих ракет надійшла з Сумської області близько 7:03, а через вісім хвилин одна ракета наблизилася до Кривого Рогу. Станом на 7:25 повідомлялося про додаткові ракетні удари по Дніпру, Рівному, Хмельницькому, Кропивницькому, Кіровограду, Луцьку, Львову та Києву, а також запуск балістичних ракет з півдня в напрямку Запоріжжя.

Близько 07.40 вибухи пролунали у Львові, Києві та Конотопі. Відомо, що постраждала одна київська станція метро, а також торговий центр і пологовий будинок у Дніпрі. Але найбільше постраждав Харків, де щонайменше одна людина загинула внаслідок влучання ракет в об’єкти в Київському та Холодногірському районах, що спричинило проблеми з електропостачанням.

Це все наразі. Але пам’ятайте: інформація продовжує надходити, тому чекайте на оновлення.

.

ОНОВЛЕННЯ №1: про масованість останніх ударів свідчать цифри, оприлюднені Києвом опівдні.

  • 27 «шахедів»
  • 87 ракет Х-101 і Х-55/555.

…потім до цієї суми додайте С-300 і Х-22… і це лише початок всієї кампанії.

Справді, Київ тим часом повідомляє про 157 ракет і БПЛА, а ті, хто стали свідками нальоту тієї ночі, говорять про «найгіршу ніч за довгий час».

.

ОНОВЛЕННЯ № 2: загальна кількість російської зброї, випущеної за останню ніч, за даними ПС ЗСУ:

  • 90 крилатих ракет Х-101 і Х-555: 87 збитих
  • 8 крилатих ракет Х-22/32: 0 збитих
  • 5 тактичних ракет Х-31 і Х-59: 0 збитих
  • 14 зенітних ракет С-300: 0 збитих
  • 5 гіперзвукових ракет «Кинджал»: 0 збитих
  • 36 БПЛА: 27 збитих

Судячи з останніх повідомлень про кількість і типи ракет, а також про місця ураження, найгірше довелося Харкову і Запоріжжю. Отже, росіяни використовують той факт, що ці два великих міста (раніше Харків був другим за величиною в Україні) захищені значно гірше за Київ чи Одесу. Впродовж цілого року Захід не зробив нічого для зміцнення оборони таких великих міських районів, близьких до лінії фронту…

…. Це все мабуть тому, що у Байдена та його радника з національної безпеки є важливіші справи…

Переклад: Ярослав Кляшторний, Антон Шигімага, Антоніна Ящук

Редакція: Ростислав Семків

Оригінал тут

Джерело тут

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я