додому Економіка Тендерна історія про найдорожчий софт або золотий цифровий батон

Тендерна історія про найдорожчий софт або золотий цифровий батон

52

Віталій МАНЬКО

Україна, за версією International Monetary Fund 2016 року, посіла 132 місце в рейтингу економічної успішності країн, впритул наблизившись до лідерів: Нігерії, Судану та Папуа Нової Гвінеї. А отже в українців з’явився унікальний шанс посунути папуасів з п’єдесталу. Ба більше – вказати Гондурасу, щоб за нами навіть не займали чергу до алеї слави…

В такій ситуації українські державні службовці вигадали геніальний хід, аби перескочити у рейтингах вище на кілька сходинок. Вони вирішили у пику всім найбагатшим країнам закупляти найдорожчі у світі товари й послуги, сподіваючись, що рейтингові інституції, помітивши рух золотовалютних потоків з України, переглянуть свої методики та стануть оцінювати успішність країн за принципом кількості витрат. А ми й не проти. Бо маємо досвід хизування золотими батонами. Ось вже у мареві стоять світові експерти на Бесарабці, рахуть майбахи, мазераті від кількості яких очі лізуть на лоба, а рейтинг України стрибає вверх разом з їхніми бровами. Непогано ж?

Та перейдемо до прикладів демонстрації світу нечуваного багатства, прихованого в Україні від експертного середовища. Державне підприємство “Національна енергетична компанія “Укренерго” оголосила один з найдорожчих конкурсів в економічній історії України. Впровадження внутрішньокорпоративної системи управлінського обліку вони оцінили у майже 30 000 000 грн, що принаймні вп’ятеро перевищує реальну ціну. А щоби українські підприємства не лізли в їхній город, дискредитуючи імідж України перед Мікронезією та Тувалу, вони прописали тендерні умови так, щоби переміг один з найдорожчих у світі програмних продуктів – SAP.

В тендерних умовах, які на думку АМКУ зовсім не дискредитують права учасників, виставлена вимога – наявність досвіду впровадження ERP платформ в енергетичній галузі країнах ENTSO-E. Нижче – карта покриття електромережами країн-учасників ENTSO-E (європейська мережа системних операторів передачі електроенергії).

Як бачимо, серед країн-членів ENTSO-E, України немає. А тендерна вимога досвіду співпраці з сім’єю ENTSO-E є. Йдемо далі. Окрім того, закупівельна державна організація ставить вимогу в Додатку 2 тендерної документації – передбачити необхідність досвіду впровадження програмних рішень в компаніях із загальною кількістю працівників не менше 5000. Дискримінаційні бар’єри: запитаєте? Скажу відверто – стіна!

Отже “Укренерго” зробили практично все, що й було написано в статті “Памятка коррупционеру, или ТОП-25 способов как обойти PROZORRO”. Перелічу по пунктах хрестоматію корупціонера-початківця:

  • Специфічно виписуйте ТУ під конкретного постачальника. (зроблено під SAP)
  • Оголошуючи торги, призначайте їх дату так, щоб потенційний постачальник просто фізично не міг зібрати згадані в тендерних умовах документи в зазначений термін.
  • Вимагайте якомога більше документів, що надаються у довільній формі.
  • Прописуйте такі показники, які ніхто об’єктивно не зможе перевірити.
  • Відхиляйте всіх Учасників, які розташовані за межами вашого місця розташування.
  • За день до початку тендера внесіть будь-які, навіть незначні, зміни до тендерної документації! Маєте право! (Сьогодні мав відбутися тендер, але його відтермінували на декілька днів, змінивши умови)
  • Вкажіть конкретну торгову марку предмета закупки (це зроблено не явно, але ті, хто в темі, розуміють, що йдеться найдорожчий у світі SAP)
  • І головний викрутас з боку замовників – це жити і працювати за принципом “Друзям – все, ворогам – закон”

За іншою класифікацією, тут заячими вухами стирчать схеми:

  • № 4 “Палиці в колеса” (небажана компанія, яка обійде “своїх” постачальників, отримає дискваліфікацію після перемоги)
  • № 6 “Примус самогубства” (прописання дискримінаційних умов для небажаних учасників тендеру)

А по суті того, що коїться, можна робити попередній висновок. Торги підкилимно відбулися за тиждень до тендеру. На них переміг цифровий “золотий батон” під назвою “SAP”. Відкати розподілені. Переможець торгів, як і Трейд Коммодіті (компанія, яку звинувачує НАБУ у нанесенні збитків державі), буде нагороджений пізніше званням “Постачальник року”.

Джерело: site.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я