додому Економіка ЩО НЕ ТАК З ГАЗОМ? ЧОМУ МІНЕНЕРГО НЕ РЕАГУЄ?

ЩО НЕ ТАК З ГАЗОМ? ЧОМУ МІНЕНЕРГО НЕ РЕАГУЄ?

33

Кабмін стверджує, що нам вистачить газу, щоб завершити опалювальний сезон. З початку лютого 2022 року Україна імпортує 13,5-14 млн куб. м газу на добу, що у дев’ять разів перевищує середньодобовий показник січня. Ціна на газ на європейському ринку на сьогодні склала 908 долари (25 тис. грн) за тисячу кубів. Звичайно, це не 2000 дол, як в січні, але все ж також задорого. Натомість ми маємо стабільне зменшення видобутку власного газу. Власне стратегування розвитку газового сектору – це функція Міненерго.

Як зазначав Цензор.нет, осінньо-зимовий період 2021/22 (ОЗП) років видався скрутним для України і всієї Європи через найдорожчу вартість природного газу за всю історію. Серед причин не останнє місце займали деструктивні дії Газпрому, який не став збільшувати постачання газу в Європу, хоч і мав ресурс.

Все це призвело до того, що в жовтні 2021 року ціна газу доходила до $2000 за тисячу кубів. При тому, що в 2020 році ціна була низькою і доходила до $150 за тисячу кубів.

У цих умовах Україні було важко створити великі запаси ресурсу у підземних сховищах газу (ПСГ) і постійно докуповувати газ. До цьогорічного опалювального сезону країна увійшла із запасом 13,5 млрд кубів у сховищах. Які були створені, більшою мірою, за рахунок імпорту в 2019 – 2020 роках, коли газ був дешевим. Протягом 2021 року у сховища було закачано лише 3 млрд кубів.

Кабмін стверджує, що нам цього вистачить. При цьому в Міненерго вказують в якості причини такого оптимізму те, що «Газпром» збільшив транзит через Україну після середніх 52 млн кубів/добу в січні до середніх 83 млн кубів/добу у лютому.

Втім, Газпром може в будь-яку мить припинити транзит. Він, доречі, так і зробив. Станом на 18 лютого заявка «Газпрому» на транзит газу через Україну на п’ятницю становить 49,2 млн куб. м порівняно із заявкою на четвер 50,6 млн куб. Завантаження українського газотранспортного спрямування зараз більш ніж у два рази нижче за рівень бронювання за довгостроковим контрактом – 109 млн куб. м на добу.

Бо з експортних газопроводів «Газпром» зараз пріоритетно завантажує Північний потік (170 млн куб. м на добу), потім йде завантаження українського газотранспортного спрямування. Газопроводу Ямал-Європа в цьому відношенні залишається замикаюча або балансуюча роль. На 18 лютого Газпром, як і раніше, не бронював його потужності. Прямий потік магістраллю припинився 21 грудня.

Натомість «Оператор ГТС України» закуповує газ в Угорщині – в середньому 5,5 млн куб. м на добу. Близько 5 млн куб. м надходить зі Словаччини, решта – здебільшого віртуальним реверсом із Польщі. Адже знову ж таки, віртуальний реверс ґрунтується на запасах в ПСГ. Маємо13,5 млрд кубів газу в ПСГ.

Зі слів міністра енергетики Германа Галущенка, у січні з ПСГ відібрано 2,4 млрд куб. м газу, хоча планувалося понад 3 млрд куб. м.

Станом на 6 лютого, за даними Energy Map, запаси газу в ПСГ становили вже 10,6 млрд куб. м. А до кінця опалювального сезону ще далеко. Проте, на переконання першої віце-прем’єрки, міністра економіки Юлії Свириденко, Україна завершить його, маючи в підземних сховищах запаси газу в понад 7 млрд куб. м.

На думку гендиректора «Нафтогазбудінформатики’Леоніда Уніговського, наступний сезон буде для українців більш складний, ніж поточний, бо в цей ми вийшли з певним запасом газу у сховищах. А на наступний сезон запасів поки що майже немає,

„У березні ми вийдемо на дуже невеликий запас товарного газу, крім так званого буферного у сховищах. Тому потрібно буде закупити ще хоча б 12-14 млрд куб. м газу. Загалом Міненерго повинно думати, що далі робити і як“, – вважає він.

„Газу у сховищах стає дедалі менше, і швидкість його видачі на поверхню зменшується щодоби. Через це нам може не вистачити газу на добові піки споживання. Думаю, що для населення все буде добре, а от промисловість, можливо, доведеться обмежувати. Такі проблеми можуть виникнути у березні, тому нам треба все ж таки мати трохи більше газу, закупити від 1 до 2 млрд кубічних метрів. Завдяки таким заходам опалювальний сезон можна пройти безболісно“, – пояснивУніговський.

Але Міненерго про це не думає. Як не думає воно і про нарощування власного видобутку газу.

У 2021 році річний видобуток природного газу НАК „Нафтогаз України“ зменшився на 3,97% порівняно з 2020 роком і склав 13,67 млрд куб. м. Падіння обсягів видобутку відбувається переважно за рахунок зниження видобутку газу державною компанією „Укргазвидобування“. Водночас, приватні компанії наростили видобуток з 4,9 млрд кубометрів до 5 млрд кубометрів. Ще близько 1,1 млрд. кубометрів палива видобула „Укрнафта“.

В контексті цього якось складно собі уявити, яким чином Україна має до 2030 року повністю перейти на газ власного видобутку? Саме таку ціль задекларував прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Звичайно, „Нафтогаз“ „несе відповідальність за сумні показники зниження добутку газу“, але не варто викреслювати з винуватців дефіциту і Міненерго, бо саме воно визначає політику в енергетичній сфері.

Уніговський підкреслює, що він не бачить від Міненерго якоїсь довгострокової енергетичної політики щодо газу. „Таке враження, що вони нівелюють критичні ситуації, але не думають, що буде далі“, –констатував гендиректор „Нафтогазбудінформатики“. 

Проте в Міненерго не те, щоб запропонувати довготривалу енергостратегію не здатні, у цьому відомстві не спромоглися призначити навіть профільного замміністра по газу. Всім відають „смотрящі“ від міністра Германа Галущенка.

Іван Вільцянюк, політолог

Джерело: Site

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я