додому Топ Новини Результати з’ їзду партії «Народний фронт»

Результати з’ їзду партії «Народний фронт»

34

Володимир МУЛЯРЧУК, експерт Центру досліджень проблем громадянського суспільства

11 листопада в Києві у «Мистецькому арсеналі» відбувся черговий з’їзд партії «Народний фронт». На з’їзді партії були присутні 442 делегати із 25 обласних партійних організацій. Однією з головних цілей з’їзду, як сказав Арсеній Яценюк, було відповісти, «що ми як команда зробили для України?». У вступній промові екс-прем’єр також нагадав, що на виборах 2014 року кожен п’ятий українець проголосував за «НФ». Цієї осени ЗМІ часто писали про можливе об’єднання «БПП «Солідарність» та «Народного фронту», однак ще у середу «фронтовик» Антон Геращенко повідомив, що на у повістці з’їзду цього питання немає.

На початку партійного з’їзду учасникам та усім присутнім показали рекламу, у якій перелічувалися успіхи уряду Яценюка. Серед них, зокрема називалося підписання економічної частини Угоди про асоціацію з ЄС, реформу поліції, створення боєздатної армії, спрощення умов ведення бізнесу, початок судової реформи, створення антикорупційних органів, ремонт доріг, підвищення соціальних виплат. Також було сказано про підтримку пенсійної, освітньої реформи, а також реформи охорони здоров’я.

Після реклами на сцену вийшов сам Арсеній Петрович та оголосив з’їзд відкритим. Ще декілька місяців назад ЗМІ звернули увагу, що колишній голова уряду дещо змінив свій стиль, а саме – відростив невелику бороду. Після виконання гімну він зачитав вітання, зокрема канцлера Німеччини Ангели Меркель та лідера «Європейської народної партії» Джозефа Доула, який у вітальному листі назвав Яценюка Президентом, що неабияк сподобалось Арсенію Петровичу. Після зачитування привітань слово було надано чинному прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману, який в свою чергу, подякував НФ за політичну та парламентську підтримку, після чого почав згадувати складну ситуацію, в якій країна опинилась у 2014 році. Він назвав Яценюка «справжнім політичним лідером». І нагадав, що тоді перед країною стояли такі складні виклики, як: 17% падіння економіки,  енергетична, економічна блокада, заборона продажу українських товарів на традиційних ринках. Зараз головним завданням, яке стоїть перед урядом назвав – розвиток національної економіки, «капітальний ремонт України», зокрема ремонт доріг та покращення демографічної ситуації. Він визнав, що Україна у багатьох сферах займає останні позиції,  але запевнив «ми побудуємо сильну, незалежну Україну!».

Під час свого другого виступу Арсеній Петрович ще раз похвалився своїми досягненнями: «Коли ми прийшли, на всю країну всього 108 тисяч гривень було на казначейському рахунку, коли наш уряд пішов, на всю країну з іноземною валютою було 90 млрд. гривень», «Коли ми прийшли Україна 23 роки повністю була залежною від російського газу. Коли ми не пішли, а змінили уряд, Україна не купує жодного кубічного метру газу в Росії», «Коли ми прийшли, нам не було чим заправляти танки, в нас не було армії, заробітної платні для військовослужбовців, зараз це одна із найсильніших армій у Європі, яка стримує російську військову агресію». Однак, він визнав, що під час свого прем’єрства допускався помилок. Згадуючи політичну кризу 2016 року, нагадує, що після виборів коаліція складалася з 5 партій та більше, ніж 300 депутатів, але потім інші партії почали виходити з коаліції, бо на його думку «боялися приймати не популярні рішення». Колишній прем’єр згадав, що очікував повної підтримки від президента, «але Президент зробив помилку» та подякував йому «за досвід», додавши «ми стали сильніші» і висловив сподівання, що учасники тієї політичної кризи більше «не припустяться такої помилки». «Зараз доля країни залежить від єдності всіх гілок влади та правильних цілей» – підсумував Яценюк.

Говорячи про плани на 2019 рік, Яценюк не вперше сказав про «гастролерів», натякаючи на деяких опозиційних політиків. «Політика – це не гастролі, а державні діячі – не гастролери. Наше завдання – виконати програму реформ, які необхідні для України» і пообіцяв, що у 2019 році його політична сила піде на президентські та парламентські вибори і люди самі оцінять їхню діяльність. «Наша команда не розпалась. Ви донесли всім, що не дивлячись на труднощі, ми йдемо разом…Зараз партія повинна максимально мобілізуватись і проявити себе у кожній області та селі…Негайно відновити діалог з суспільством і дуже відверто з ними говорити» – звернувся Яценюк до делегатів, а потім передав слово голові РНБО Олександру Турчинову, який під час свого виступу натякнув на можливість об’єднання з президентською партією.

«Сьогодні, на жаль, кожна держава має захищати себе сама. А, щоб побудувати таку сильну національну державу, сильні збройні сили…необхідна консолідація всіх здорових сил у суспільстві» – заявив Турчинов і додав, що це може бути просто політичне патріотичне об’єднання. «Формат об’єднання нації та формат об’єднання здорових патріотичних сил – це шлях до нашої перемоги та виживання» – вважає Олександр Валентинович. На його думку, таке об’єднання повинно бути ширшим, ніж лише «БПП» та «НФ». Відповідаючи на питання чи є у нього президентські амбіції, голова РНБО дав зрозуміти, що їх у нього немає. Також відзначимо, що на заході був присутній голова фракції «Блок Петра Порошенка» Артур Герасимов.

В кінці з’їзду Арсеній Яценюк зачитав резолюцію, у якій йшлося, що «Народний фронт» має визначитися з кандидатом в Президенти у 2018 році.  Крім того, у документі зазначалося, що партія підтримує введення візового режиму з Росією.

Отже, сам факт, що цей з’їзд відбувся свідчить про те, що політичний проект партії буде й надалі розвиватися. Зокрема, було взято курс на мобілізацію партійних зусиль, для того, щоб збільшити свій рейтинг і забезпечити участь у майбутньому розподілі владі. Деякі політологи називають суботній з’їзд торгом між «БПП» та «НФ» і звертають увагу на послання президенту Порошенко у вигляді пропозиції зменшити повноваження президента на користь прем’єр-міністра та парламенту. Хоча в АП поки не відреагували на ці пропозиції, дехто з політологів, які співпрацюють з Порошенком припускають, що деякі групи впливу в «НФ» можуть мати певні домовленості з Тимошенко та Коломойським.

Коментуючи присутність Гройсмана на з’їзді, в експертному середовищі вважають, що це черговий раз підтверджує, що «НФ» є союзником чинного голови уряду. Нагадаємо, що у серпні та вересні двох прем’єрів двічі бачили під час їхніх вечірніх прогулянок у центрі Києва.

В «Народному фронті» ще не впевнені в перемозі Порошенка на наступних президентських виборах, тому об’єднуватися з «БПП» поки не планують. Кого підтримати на президентських виборах у партії також не визначились. Хоча, припускають, що за певних обставин цим кандидатом може стати й Арсеній Петрович, який спробує набрати близько 4-5%, щоб потім партія могла йти на парламентські вибори. Тож, визначальним в цьому плані буде вже  наступний рік, який обіцяє немало сюрпризів.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я