додому Соціум Результати соціологічного дослідження «Оцінка громадянами ситуації в Україні та стану проведення реформ»

Результати соціологічного дослідження «Оцінка громадянами ситуації в Україні та стану проведення реформ»

260

Київ. 18 червня 2015 року (Центр Разумкова). Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 22 по 27 травня 2015 року. Було опитано 2007 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними показниками. Вибірка опитування будувалася як багатоступенева, випадкова із квотним відбором респондентів на останньому етапі. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.

Опитування проводилося у рамках моніторингу ставлення громадян до реформ в Україні. Дослідження проведене за підтримки Уряду Швеції.

Оцінка ситуації в країні та перспектив її розвитку в найближчому майбутньому

Лише 14,3% опитаних вважають, що ситуація в країні розвивається в правильному напрямі, 67,6% — що в неправильному. Це приблизно стільки ж, скільки було у 2013 р., але частка тих, хто вважає, що ситуація в країні розвивається в правильному напрямі, зараз істотно менша, ніж було відразу після зміни влади в України (у березні 2014р.) — тоді вона становила 32,3%.

-ads-

26,9% респондентів дотримуються думки, що Україна здатна подолати існуючі проблеми та труднощі протягом найближчих кількох років, 41,3% — у більш віддаленій перспективі, 20,2% — що взагалі не здатна їх подолати.

10,4% опитаних вважають, що у 2015 р. економічна криза закінчиться і почнеться економічне зростання, 21,5% — що криза перестане поглиблюватися, але економіка до кінця року буде у стані застою, 27,1% — що економічна криза поглиблюватиметься, але катастрофічних наслідків не буде, 26,1% — що відбудеться колапс економіки.

Оцінка діяльності органів влади та реформ, що проводяться

Громадяни України оцінюють інтенсивність реалізації реформ як низьку. Середні оцінки перебігу реформ у більшості сфер за десятибальною шкалою (від 1 до 10) перебувають в діапазоні від 2 до 3 балів. Лише діяльність, спрямована на популяризацію України в світі, оцінюється у 3,86 бала.

Громадяни в цілому майже не відчувають впливу реформ на їх особисте становище. Найчастіше респонденти вважають, що вплив реформ у більшості сфер на їх особисте становище відсутній. Єдина сфера, де на відсутність впливу вказують менше половини (48,2%) опитаних — це програма енергонезалежності та реформа енергетики. При цьому 41,9% респондентів вказують на негативний впливу реформ у цій сфері на їх становище, і лише 9,8% — на позитивний вплив.

Стосовно більшості сфер негативний вплив відзначається частіше, ніж позитивний. Виняток становить лише реформа системи національної безпеки та оборони, де частки тих, хто вказує на позитивний вплив, і тих, хто зазначає негативний вплив, статистично значуще не відрізняються (відповідно 20,1% і 21,3%), і популяризація України у світі (стосовно цього респонденти частіше говорять про позитивний вплив (відповідно 28,1% і 12,8%).

Оцінюючи, наскільки добре нова влада України справляється з різноманітними завданнями, найкраще респонденти оцінюють забезпечення своєчасної виплати заробітної платні, стипендій, пенсій — це єдине завдання, виконання якого частіше оцінюється добре, ніж погано (відповідно 40,1% і 31,9%). Реалізація інших завдань частіше оцінюється відносною чи абсолютною більшістю респондентів погано. Найгірше оцінюється діяльність стосовно скорочення інфляції (84,2% вважають, що влада з цим погано справляється), боротьби з корупцією (80,7%), стимулювання економічного росту (80,5%).

Відсутність успіхів у боротьбі з корупцією спричиняє радикальні настрої щодо вирішення цієї проблеми серед значної частки громадян: 41,5% респондентів підтримали б запровадження смертної кари для державних службовців, які вчинили корупційні дії. Частка тих, хто не підтримує таку пропозицію — статистично значимо не відрізняється (42,0%). Решта опитаних (16,6%) не визначилися з відповіддю.

Оскільки здійснення реформ може призвести до тимчасового зниження рівня життя людей, респондентам ставилося питання, чи згодні вони терпіти певні матеріальні труднощі.10,9% відповіли, що вони «готові терпіти скільки треба, якщо це справді приведе до успіху країни», 27,6% — що вони «якийсь час готові потерпіти, але недовго (не більше року)», 26,6% — не готові, бо не вірять в успішність реформ, а 30,3% — не готові через те, що їх матеріальне становище вже зараз нестерпне.

Переглянути всі результати соціологічного дослідження

попередня статтяПолитолог рассказал, зачем Украина вводит товарную блокаду Приднестровья
наступна статтяЯк Журналістів вчили зберегти своє життя в зоні АТО та рятувати інших

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я