додому ПОЛІТИКА Реакція США та ЄС на призупинення євроінтеграції України (коментарі)

Реакція США та ЄС на призупинення євроінтеграції України (коментарі)

177

4Київ. 22 листопада 2013 (ПолітКом).

1. Міністр закордонних справ Литви, головуючої в ЄС Лінас ЛІНКЯВІЧУС: Пропозиція Кабміну про проведення переговорів у тристоронньому форматі ЄС-Україна-Росія “не є виходом і не має прецедентів”.

“Пропозиція щодо проведення тристоронніх переговорів не вихід із ситуації і не має прецедентів. Пропозиція ЄС щодо двосторонніх переговорів залишається в силі і ми не бачимо ролі для третіх країн у цьому процесі”, – сказав він.

“Ми не віримо в будь-яке відкладення підписання Угоди. Це б усунуло шанси на підписання і відклало б вигоди, які Угода про асоціацію дала б в перспективі українцям”, – йдеться у його заяві.

“Європейський Союз завжди казав, що буде готовий підписати Угоду про асоціацію – найбільш амбітну з подібних документів – якщо і коли Україна буде готова, і ЄС завжди наполягав, що остаточний вибір щодо проведення потрібних реформ, лежить на українцях”, уточнив Лінкявічус.

“Беручи до уваги скільки вже було зроблено на цьому шляху, ми шкодуємо про рішення уряду України”, – додав він.

Політик ще раз наголосив, що політичну ініціативу в свої руки нині має взяти президент України Віктор Янукович для “втілення європейських прагнень українського народу”.

“Україна, країна з 46-мільйонним населенням, стала ближчою до Європейського Союзу в останні роки. Як виглядає, народ України вже вирішив, що він хоче належати до європейської сім`ї”, – говориться у заяві.

Литовський міністр додав, що плани парафування Угод про асоціацію та зону вільної торгівлі з Грузією та Молдовою на вільнюському саміті “Східного партнерства” 28-29 листопада залишаються в силі.

2. Верховный представитель ЕС по внешней политике и безопасности Кэтрин ЭШТОН: Украина много потеряла, отказавшись заключать с Евросоюзом соглашение об ассоциации. В ЕС отметили, что пауза в отношениях с Киевом может продлиться очень долго.

Одновременно она подчеркнула, что Евросоюз “сохраняет приверженность народу Украины, который получил бы наибольшую выгоду от договора в виде большей свободы и лучшего благосостояния”. Будущее Украины зиждется на тесных связях с ЕС, указала Эштон.

Она отметила, что, подписав “самый амбиционный договор, который ЕС когда-либо предлагал стране-партнеру”, Украина могла бы закрепиться на проводимом ей курсе реформ. Заключение соглашения об ассоциации стало бы также “ясным сигналом инвесторам во всем мире и международным финансовым организациям о том, что Украина серьезно настроена на модернизацию”.

Украина могла бы продемонстрировать, что она является “предсказуемым и надежным партнером на международных рынках”, – резюмировала Кэтрин Эштон.

3. Міністр закордонних справ Швеції Карл БІЛЬД вважає, що Росія може стати власником стратегічних об’єктів української економіки. Про це він сказав в Інституті Брукінгса в США, де близько 100 осіб зібралися на конференцію щодо Східного партнерства, передає кореспондент “Української правди”.

“Ми залишаємо наші двері відкритими для України. Але це рішення України – чи входити у ці двері”, – прокоментував він рішення Кабміну призупинити підготовку до підписання угоди про асоціацію з ЄС.

Більдт прогнозує, що президент України Віктор Янукович отримає гроші від Росії на спеціальних умовах: “Росія може стати власником стратегічних об’єктів української економіки”.

Голова МЗС Швеції вважає, що відмова України від асоціації зупинить модернізацію України.

Він висловив побоювання, що після рішення Януковича “Україна йде не на схід і не на захід, а вниз. Через проблеми в економіці”.

4. Посол Польщі в США Річард ШЕПФ заявив, що “кожен наступний раз, коли (член місії Європарламенту в Україні) Квасьнєвський приїздив у США, він був дедалі більш занепокоєним”.

“Бо здавалося, що Янукович був під тиском тих у своєму оточенні, хто мав особистий конфлікт з Тимошенко”, – заявив Шепф.

5. Директор Центру європейських реформ Чарльз ГРАНТ: “Українські бізнес-еліти не готові до Угоди про асоціацію. Вони втрачають в короткостроковій перспективі. Якби я був українським олігархом, я би сказав Януковичу: не підписуй!”.

6. Керівник підрозділу політичного планування МЗС Німеччини Томас БЕГГЕР: “Давайте тримати двері відкритими для України”.

7. Офіційний представник держдепартаменту США Дженніфер ПСАКІ: Сполучені Штати Америки висловили жаль у зв’язку з тим, що український Кабмін прийняв рішення відкласти підписання угоди асоціацію з ЄС. Представник держдепартаменту США зазначила: «Ми віримо, що ще достатньо часу для того, щоб усунути всі наявні перешкоди на шляху підписання угоди про асоціацію за умови докладання зусиль та дотримання зобов’язань».

«Якщо повідомлення на цю тему відповідають дійсності, і якщо це остаточне до саміту ЄС у Вільнюсі рішення українського уряду, то ми розчаровані», – сказала дипломат, пише Інтерфакс-Україна.

8. Директор Інституту країн СНД Костянтин ЗАТУЛІН: У Росії поки що не бачать зміну інтеграційного вектору України у зв’язку із розпорядженням уряду щодо припинення підготовки до підписання Угоди про асоціацію з ЄС.  Про таке в ефірі «5 каналу» заявив директор Інституту країн СНД Костянтин Затулін.

«Хочу зауважити, що жодних змін курсу ми поки що не відзначаємо. Наскільки мені відомо, мова йде про призупинення або можливе скасування підписання 28 листопада угоди з Європейським Союзом. Це скасування домовленості про підписання угоди з ЄС.

А стосовно Росії – тут жодних кроків не оголошено. Хоча наскільки мені відомо, за повідомленнями минулого тижня, є прагнення повернути втрачений баланс у торгівлі, відновити товарообіг і продовжити переговори з газового питання», – зазначив Костянтин Затулін.

9. Постоянный представитель России при ЕС Владимир ЧИЖОВ: Реакция Евросоюза на решение правительства Украины приостановить подготовку к подписанию соглашения об ассоциации с ЕС – “несколько нервная”.

“Судя по реакции ЕС, несколько нервной, видимо, они, хотя и рассматривали такую возможность, но все же рассчитывали на другое”, – отметил Чижов.

Представитель России при ЕС считает, что Евросоюз все больше общался с Украиной в повелительных категориях.

“Мы всегда говорили, что вопрос об ассоциации с ЕС, о подписании соответствующего соглашения – это суверенный выбор Украины. Она свой выбор сделала. А вот Евросоюз все больше общался с Украиной в категориях повелительных, – страна должна сделать следующее, необходимым условием для подписания соглашения является следующее”, – сказал Чижов.

10. Екс-голова моніторингового комітету ПАРЄ Ганне СЕВЕРІНСЕН: «Я боюся, що час закінчується», – заявила Северісен на запитання, чи є ще надія на підписання Угоди про асоціацію. «Вільнюс міг стати поворотним моментом в історії України. Цей момент видається зараз втраченим для режиму, який має тільки свій власний приватний інтерес, щоб за нього боротися». На думку екс-голови моніторингового комітету ПАРЄ, для того щоб відновити цей момент на наступному тижні «потрібне буде диво, і здається, на жаль, зараз воно дуже далеко».

Ганне  Северінсен визнала, що мала деякі сумніви, що справжніх намірів режиму Януковича. «Я маю визнати, що мала деякі сумніви щодо реального наміру режиму. Чи дійсно вони хочуть відмовитися від своєї надмірної влади та реформувати прокуратуру? Чи справді вони хочуть ризикувати з Юлією Тимошенко поза в’язницею? Чому ще у лютому було знайдено цей хаотичний спосіб зробити вигляд, що вони хочуть виконати обіцянки? Підозра може бути в тому, що угода їм потрібна була тільки для того, щоб мати кращі торговельні позиції проти путінської Росії», – зауважила вона.

Вже більше року, багато людей були зайняті підготовкою до успішного завершення саміту у Вільнюсі, щоб підписати, на думку політика, найбільш амбіційну угоду, яку ЄС пропонував в обмін на реформи українського суспільства. Ганне  Северінсен не сумнівається щодо євроінтеграційних  прагнень українців, які знаходяться під «автократичною поверхнею режиму Януковича»,  для яких угода про асоціацію могла б стати початком нового суспільства.

«Не було жодних сумнівів в бажанні, особливо, молодого покоління в Україні, аби Вільнюс став вирішальним кроком у європейське майбутнє. Вони хочуть суспільства без корупції та яке діє на базі верховенства закону. Новий курс реформ дав би сигнал, що Україна хоче модернізації, а також дати місце для зростання в передбачуваному і надійному суспільстві чесному працьовитому малому та середньому бізнесу. Під автократичною поверхнею режиму Януковича дуже багато талановитих людей, які сьогодні не мають реальної можливості розвивати свій потенціал. Вони сподіваються, що угода про асоціацію могла б стати новим початком для їхнього суспільства», – заявила Северінсен.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я