додому Культура Про бороду імператора Адріана

Про бороду імператора Адріана

279

Олександр НИКИФОРЧАК

Про бороди написано багато. І про сучасні тенденції, і про різні звичаї різних народів відносно “бородатості”, і звісно про боротьбу Петра І з ними.

А от про бороди і монети мабуть мало. Я постараюсь додати…

Давні римляни мали звичку голити бороди, вони навіть своє голене обличчя протиставляли бородам варварів. Якщо коротко- бороди були ознакою варварів, а голені римляни представляли цивілізацію.

-ads-

Якщо подивитись на римські монети, по крайній мірі до певного часу, то ми побачимо- римські імператори були безбороді.

Ви запитаєте: навіщо я розвів цю писанину? Але…

Погляди римлян не змінились, але на монетах почали чеканити портрет бородатого імператора. Що ж сталось? Підказка- це імператор Адріан. Ваші версії. Ось аверси двох асів імператора:

Про бороду імператора адріана

Тут він бородатий і додати мабуть нічого, хіба, що монети дійсно красиві. Згодні?

А розгадку спробуємо шукати на реверсі.

Про бороду імператора адріана

І що там? На реверсі карбовано богиню SALUS, богиню здоров’я, що годує змію. Справа змія на руках, а от на лівій- обвилась навколо алтара. Нічого не нагадує? Таки так, наша емблема медицини з “гадюкою навкруг бокала” прийшла з тих часів. Це монета уособлює піклування про здоров’я та довголіття Адріана. А фізичне невіддільне від духовного, морального. От тут відгадка.

Імператор Адріан задля збереження так би мовити душевного спокою з допомогою бороди ховав шрам на обличчі, одержаний в битві. Красивим хотів бути, навіть якщо виглядатиме варваром в очах римлян. Всі ми, виявляється, маємо “тарганів у голові”, навіть величний імператор могутньої Римської імперії. Ось так!

Отак про це говорить «Історія Августів» т.XXVI.ст. 1-3.:

 Він був високого зросту, відрізнявся зовнішньою витонченістю, завивав за допомогою гребеня своє волосся, відпустив бороду, щоб приховати природні недоліки обличчя, мав міцну статуру.

 Він дуже багато їздив верхи і ходив пішки, завжди робив вправи зі зброєю та списом.

На полюванні він дуже часто власноруч вбивав левів. На полюванні ж він зламав собі ключицю і ребро .

Але невже турботою про зовнішність та здоров’я все і обмежувалось? Аж ніяк! Пропоную Вашій увазі монету, цього разу це дупондій, тобто два аси. На реверсі ми бачимо богиню Радості та Веселощів HILARITAS.

Про бороду імператора адріана

Про бороду імператора адріана

Її головний атрибут- пальмова гілка, зелені гілки – символи радості, тому майже у всіх народів з нагоди свята прийнято було прикрашати вулиці, храми, ворота, будинки і навіть цілі міста гілками і листям дерев.У лівій руці- КОРНУКОПІЯ- або Ріг достатку. І маленькі фігурки людей- показано велич богів і нікчемність на їх фоні людей…

Відомий вислів про хліб і видовища з Риму пішов. І як же без цього. Достаток продовольства у всі часи- чи не головна турбота людей. І от на наступній монеті, тепер це знову ас ми бачимо  Аннону- богиню врожаю.

Від annus , « рік » , означає щорічний врожай і, зокрема, постачання Риму зерном. Околиці міста не могли його прогодувати, регулярні поставки продовольства з провінцій були справою величезної важливості. Крім того, значна частина населення життєво залежала від безкоштовних роздач зерна; тому важливим обов’язком імператорського уряду була організація флотів, які доставляли продовольство з Сицилії, Сардинії, Єгипту та Африки.

Про бороду імператора адріана

Про бороду імператора адріана

Справа зверху видно частину корабля. В сидячої богині щось просить людина. Ясно що…

І корабель можна побачити на реверсі наступного аса Адріана:

Про бороду імператора адріана

Про бороду імператора адріана

Непоганий був імператор, говорити про нього можна багато, монет теж немало… Але моєю основною метою було познайомити Вас хоч з часточкою неймовірно красивого світу римських монет.

Монети- то свідки історії, це ніби привіт нам з глибини віків. І тому, навіть просто розглядаючи їх, можна зробити небуденне відкриття про здавалось би буденні речі.

попередня статтяДРУГЕ ЗАТРИМАННЯ СААКАШВІЛІ, ЧИ БУДЕ ТРЕТЄ?
наступна статтяАНАЛИТИЧЕСКИЙ ОБЗОР СОБЫТИЙ НЕДЕЛИ 04.12.2017 – 08.12.2017: События в Украине вновь в поле внимания ЕС и США. Международный резонанс конфликта между ГПУ и НАБУ. Страсти вокруг задержания Саакашвили

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я