додому ПОЛІТИКА “Політичний терор” як політтехнологія?

“Політичний терор” як політтехнологія?

388

Київ. 3 серпня 2015 року (ПолітКом, Людмила ДОЛГОНОВСЬКА). У Кривому Розі стався напад на агітаторів місцевого осередку ВО «Батьківщина». Оцінки цієї події та можливі сценарії проведення місцевих виборів у коментарях експертів.

Як повідомляє прес-служба Криворізької міської організації ВО «Батьківщина», у неділю, 2 серпня, двоє невідомих напали на агітаторів партії, які працювали у Дзержинському районі. Зловмисники намагалися порвати намет і закидати агітаторів камінням. Тільки за щасливим збігом обставин ніхто із членів агітаційного пікету і сторонніх осіб не постраждав. Після того, як агітатори дали відсіч нападникам, бойовики зникли у невідомому напрямку. Ведеться слідство.

Сьогодні, 3 серпня, всі виїзні намети партії «Батьківщина» стоять на своїх звичайних місцях, агітатори працюють у штатному режимі.

Голова Криворізької міської організації ВО «Батьківщина» Ольга Бабенко вважає цей напад на членів своєї команди результатом використання «брудних технологій» своїми політичними опонентами:

«Деякі політичні сили застосовували подібні технології під час дострокових парламентських виборів, але зараз вони перевершили самих себе у цинізмі – на злочин штовхають зовсім молоденьких хлопців, практично підлітків. Звертаючись до замовників даного злочину, я заявляю: ми не допустимо політичного терору! Нас не залякати – ми йдемо не брати участь, а перемагати!»

У прес-службі Криворізької міської організації ВО «Батьківщина» прокоментували: «За даним фактом ведеться розслідування, ми очікуємо від правоохоронних органів швидких і об’єктивних результатів. Вибори не повинні ставати причиною дестабілізації ситуаціїї в місті, вибори потрібні для того, щоб люди побачили довгоочікувані зміни».

Олег ЛІСНИЙ, віце-президент Аналітичного центру «Політика», подібні явища застосування фізичної сили у передвиборчій боротьбі називає неприпустимими. І поки це одиничний випадок говорити про істотний вплив на перебіг місцевих виборів зарано.Також немає вагомих підстав, на думку експерта,  розцінювати напад на агітаційний пікет як політичне замовлення проти ВО «Батьківщина». Аналітик висловлив сподівання, що виборчий процес за новим законом про місцеві вибори буде вигідно відрізнятися від нещодавніх проміжних виборів по 205 округу в м. Чернігові боротьбою концепцій та ідей замість «просипання гречки»: «Уточню, чому я так вважаю, тому що будь-яка партія не захоче до себе брати так званих «гречкосіїв», щоб вони дискредитували її та псували імідж як на місцевому, так і на загальнонаціональному рівні».

Дмитро КОНДРАТЕНКО, експерт Школи політичної аналітики при Києво-Могилянській академії, прогнозує, що вибори у Кривому Розі будуть проблематичними. Він припускає ймовірність подальших взаємних нападів і на агітаторів, і на тих, хто спробує здійснювати підкуп. Моделювання, проведене комітетом виборців України, показало, що чинний закон про місцеві вибори призведе до того, що 16-19 % округів не матимуть обраного депутата, який би балотувався від округу. Така ситуація та інші проблемні положення  нового закону можуть викликати протести по всій країні. «Брудні передвиборчі технології» входять у дисонанс з вимогами Революції Гідності і будуть викликати подальшу радикалізацію, загострення політичної ситуації і власне політичну кризу, яка скоріш за все розпочнеться у листопаді цього року, і може перерости у військово-політичну.  Аналітик припускає, що напад у Кривому Розі був адресований конкретній особі кандидата, який буде іти від цього округу для того, щоб знизити його шанси на перемогу. Водночас п-н Дмитро наголошує на потрійних ризиках для кандидатів:  по-перше, за них просто не проголосують; по-друге,  не проголосують за їх партію, вона не набере 5 % і тоді вони також не пройдуть; по-третє, вони не пройдуть за списком, навіть перемігши на окрузі. Для потенційних переможців така система ускладнює передвиборчу боротьбу і веде до застосування різноманітних нечесних технологій, включаючи і напади, і фальсифікації, і підкуп. Тому у деяких округах буде особливе загострення подібної ситуації, але це поки що не дає підстав говорити про її розгортання у загальнодержавних масштабах.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я