додому Топ Новини ПОЛІТИЧНА КРИЗА В ЗАПОРІЖЖІ. МОДЕЛЮВАННЯ РОЗВИТКУ ПОДІЙ

ПОЛІТИЧНА КРИЗА В ЗАПОРІЖЖІ. МОДЕЛЮВАННЯ РОЗВИТКУ ПОДІЙ

396

27 липня ц.р. (у вівторок) відбулася презентація результатів першого етапу дослідження на тему «ПОЛІТИЧНА КРИЗА В ЗАПОРІЖЖІ ТА МОДЕЛІ ЇЇ РІШЕННЯ», яке проводить Центр досліджень проблем громадянського суспільства.

У місті Запоріжжя склалася ситуація політичного пату. Депутатська більшість міськради блокує роботу ЗМР. Коаліція, яка була створена наприкінці минулого року розпалася. Така ситуація потребує розв’язання. Це можливо або у вигляді політичних рішень, або через застосування норм законодавства в частині припинення повноважень і перевиборів. 

Центр досліджень проблем громадянського суспільства вивчає моделі вирішення подібних політичних криз в органах місцевого самоврядування. 

Можна стверджувати, що саме на основі аналізу ситуації у Слов’янську, здійсненого ЦДПГС, вище політичне керівництво країни ухвалювало рішення з введенням ВЦА (Військово-цивільної адміністрації). 

Першим етапом презентованого проекту є вивчення громадської думки м. Запоріжжя, шляхом опитування мешканців міста. 

Аудиторія: мешканці м. Запоріжжя віком від 18 років і старші. Вибірка репрезентативна за віком, статтю. Вибіркова сукупність: 1200 респондентів. Метод опитування: Особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 2,8% 

Терміни проведення: 19-25 липня 2021 р.

ДОВІРА 

Найвищим рівнем довіри у запоріжців користується мер міста Володимир БУРЯК – в тій чи іншій мірі йому довіряють 58% опитаних, не довіряють – 26%, не визначилися – 16%.

Депутатам Запорізької міської ради довіряють 24%не довіряють – 57%, не визначилися – 19%.

Президенту України Володимиру ЗЕЛЕНСЬКОМУдовіряють 41%, не довіряють – 52%, не визначилися – 7%.

Спікеру Верховної Ради Дмитру РАЗУМКОВУдовіряють – 21%, не довіряють – 47%, не визначилися – 32%.

Прем’єр-міністру України Денису ШМИГАЛЮдовіряють – 7%, не довіряють – 69%, не визначилися – 24%.

Лідеру партії «Опозиційна платформа – За життя!» Юрію БОЙКУ довіряють 14%, не довіряють – 72%, не визначились – 14%.

Лідерці партії «Батьківщина» Юлії ТИМОШЕНКОдовіряють 13%, не довіряють – 71%, не визначилися – 16%.

Лідеру партії «Європейська солідарність» Петру ПОРОШЕНКУ довіряють 12%, не довіряють – 73%, не визначилися – 15%.

Серед запорізьких політиків найвищий антирейтинг має народний депутат України від ОПЗЖ Володимир КАЛЬЦЕВ – понад 70% недовіри. Разом з тим, довіряють Володимиру Кальцеву лише 12% запоріжців. 18% не визначилися.

Голові Запорізької облдержадміністрації Олександру СТАРУХУ не довіряють близько 25% запоріжців, а довіряють йому близько 15% запоріжців, більша частина (60%) – не визначилася. 

Голова Запорізької обласної ради Олена ЖУК користується довірою 5% респондентів, 12% їй не довіряють, а 83% не мають своєї позиції з цього питання.

20% недовіри має звільнений секретар Запорізької міської ради Анатолій КУРТЄВ. Але довіряють йому лише 3% містян, а взагалі не чули про такого 77%

КРИЗА І МОДЕЛІ РІШЕННЯ

Лише 26% запоріжців обізнані про те, що в міськраді існує кризова ситуація і не вдається провести повноважну сесію ЗМР, 51% – про це нічого не чули, 23% чули, але не знають суті проблеми. 

З тих, хто вважає себе обізнаним про політичну кризу, на запитання «Хто винен в політичній кризі в місті – депутати Запорізької міськради, міський голова Запоріжжя Володимир БУРЯК або третя сторона?», більшість опитаних не має власної думки – 58%,

21% називає винними депутатів міської ради, 

5% – мера, 

16% – «третю сторону». 

До політичних союзів в міській раді між політичними опонентами, на кшталт між ОПЗЖ та ЄС, ОПЗЖ та партією «Слуга народу» та ін. негативно ставляться – 76% запоріжців, схвально – 12%, не визначилися – 12%.  

У той же час, запоріжці у цілому не відкидають ідею розпуску Запорізької міської ради та проведення дострокових виборів. Так, 42% опитаних схвально ставляться до цієї ідеї, як засобу розв’язання політичної кризи в місті. 

12% не підтримують і 46% – не визначилися.

Дострокову відставку та нові вибори міського голови Запоріжжя підтримують 16%, не підтримують – 58%26% – не визначилися. 

РЕЙТИНГИ

Партійний рейтинг у Запоріжжі очолює партія «ПАРТІЯ ВОЛОДИМИРА БУРЯКА «ЄДНАННЯ» – 21,3%.

Друге місце займає партія «СЛУГА НАРОДУ» – 13,2%.

До Запорізької міської ради, в разі дострокових виборів, проходять наступні партії: 

партія «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ!» – 12,4%,

партія «ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ» – 9,5%,

«Партія Шарія» – 5,1%.

ВО «БАТЬКІВЩИНА» – 5%.

Рейтинг партії «НОВА ПОЛІТИКА» – 3%

партія «УКРАЇНСЬКА СТРАТЕГІЯ ГРОЙСМАНА» – 2,1%

партія Володимира Кличка УДАР – 2%

партія «ЗА МАЙБУТНЄ» – 1,5%

партія «НАШ КРАЙ» – 1,2%

партія «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» – 1,2% 

партія «РАДИКАЛЬНА ПАРТІЯ ОЛЕГА ЛЯШКА» – 1%

партія «ПОРЯДОК» –  0,5%

партія «СИЛА ЛЮДЕЙ» – 0,2%.

ІНША ПАРТІЯ – 7,2%

Інші партії зі списку – менше 0,5%

Серед ймовірних КАНДИДАТІВ НА ПОСАДУ МЕРА ЗАПОРІЖЖЯ безумовним лідером є Володимир БУРЯК. Його рейтинг майже не змінився у порівнянні з минулорічними виборами, і складає 52% серед тих, хто визначився зі своїм вибором.

На другому місці екс-кандидат від партії «Європейська солідарність», депутат Запорізької міської ради Валерій ПРОЗАПАС – 9%.

На третьому місці екс-кандидат від партії «Слуга народу», депутат Запорізької міської ради Віталій ТИШЕЧКО – 8%, на четвертому – народний депутат України, кандидат від партії «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ» Володимир КАЛЬЦЕВ – 6%.

По 4% мають голова Запорізької ОДА Олександр СТАРУХ та заступник голови Запорізької обласної ради Владислав КУЦЕНКО (ВО «Батьківщина»).

ІНШИЙ КАНДИДАТ – 5,2%

Інші кандидати (зі списку) – менше 3%

МОДЕЛЮВАННЯ

На сьогодні ми маємо наступні моделі:

Модель 1. РОЗПУСК ЗАПОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ТА ДОЧАСНІ ВИБОРИ

Згідно п.1.2 статті 78 Закону Про місцеве самоврядування в Україні «повноваження міської ради можуть бути достроково припинені у випадках: якщо сесії ради не проводяться без поважних причин у строки, встановлені цим Законом (Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності – не рідше ніж один раз на місяць). або рада не вирішує питань, віднесених до її відання.

Під час аналізу ситуації в Слов’янську, політолог Віктор Таран провів аналогію з перевиборами мера та міськради у Києві в 2008 році. Тоді, на звернення депутатів міської ради і народних депутатів в парламенті було створено Тимчасову слідчу комісію, яка розібрала ситуацію в Київській міськраді і винесла рішення про доцільність перевиборів і міського голови, і міської ради. Мотиваційна частина рішення стосувалася політичної корупції, бездіяльності місцевої влади та земельних оборудок мерії. Подібний випадок мав місце з позачерговими виборами до Тернопільської обласної ради в 2009 році. 

У випадку Запоріжжя народні депутати Верховної Ради можуть ухвалити відповідне рішення без ТСК чи подібних проміжних інституцій. 

Наскільки це відповідає нинішньому виборчому Кодексу – це питання другорядне. Експерти зійшлися на думці, що в умовах гібридності правового поля в державі, рішення, які ухвалює нинішня влада, мають тенденцію до «виключень».

Модель 2. ПОЛІТИЧНЕ РІШЕННЯ

а) свої важелі впливу на сторони протистояння має задіяти голова Запорізької ОДА Олександр Старух. Керівник облдержадміністрації функціонально зобов’язаний впливати на розв’язання гострих криз у ввіреному регіоні. Зокрема, не лише шляхом тиску, але і через політичні угоди, формальні та неформальні домовленості;

б) задіяти «важку артилерію» у вигляді Кабінету міністрів. Провести виїзне засідання Уряду, спільно з колегіями окремих силових відомств для показового розбору місцевих партійних «корупційних кейсів», які викликали кризу в міськраді великого обласного центру прифронтової зони;

в) головний офіс політичної партії «Слуга народу» повинен визнати кризову ситуацію в регіональному відділенні партії та якнайшвидше прийняти дієві заходи реагування та виправлення ситуації;

г) переформатування більшості – «компромісна коаліція». В цьому питанні ключову роль має відіграти Офіс Президента, Головний Офіс партії «Слуга народу», адже саме СН мала б стати системоутворюючим центром нової коаліції та розв’язання кризи.

Яку б модель не обрала центральна влада для вирішення гострої ситуації в Запоріжжі, варто пам’ятати, що затягування невизначеності створює загрози національній безпеці України.

Віталій КУЛИК, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я