Домой Культура Коди легенд: своя міра

Коди легенд: своя міра

22

Олександр НИКИФОРЧАК

Загадки існують для того, щоб їх розгадувати, а коди — відповідно — для їх розкодовування. План існує для того, щоб йому слідувати, все має мати свою міру. Та чи універсальне все це? Чи можна міряти однаковою мірою?

Відступивши від плану для Витязя в слоновій шкурі, ми маємо таки повернутись до нашого плану, розкодувати зрештою хай і не всі, а по змозі Коди легенд, знайти нарешті міру ту універсальну, яка дасть нам відповідь: хто, зрештою, той давньоримський імператор Коммод? Руйнівник величної імперії, просто «стрілочник», чи ще хто?

Чомусь сподіваюсь, що моїм любим читачам цікаво: що ж там за абракадабру нашифрували в легендах реверсів денаріїв, яка там «абракадабра», зрештою самі реверси побачити хіба не кортить — тих монет, аверси яких бачили в попередній частині Кодів легенд?

-ads-

Між тим на перший погляд реверс першого денарія не видається аж таким загадковим: якесь барильце, з якого стирчать колоски, літери легенди, які нам (вже знайомим з давньоримською «абракадаброю» монетною) здадуться на раз. Це і є барильце, яке МОДІУСОМ звуть, його якраз і можна назвати універсальною мірою: модіусом громадянам Давнього Риму відміряли «пайку» імператори (чиновники точніше) при роздачі хліба, він же був міркою й при продажу зерна. А тепер питання: як вважаєте, чи було це мірило аж таким правильним, чи, може, «чесні» чиновники та торговці трішки «мухлювали»?

Літери ж легенди першого денарія “P M TR P VIIII IMP VII COS IIII P P” розшифровуються як: «Верховний Священник Трибун Вдев’яте Імператор Всьоме Консул Вчетверте Батько Батьківщини», попри все оте нахаращення «ПМ ТРП ПП…» таки просто.

Другий наш денарій має ревер, який видається взагалі простим, незакодовано-незагадковим. Так, і зображення, і легенда тут подібні до багатьох подібних денаріїв інших давньоримських імператорів, які карбували їх з подібного приводу.

Легенда «PRINCIPI IVVENTVTI» та зображення юного цезаря в героїчному такому стилі свідчить про присвоєння йому титулу Ватажка Молоді, це щось на кшталт головного комсомольця в часи СРСР. Ватажками Молоді було багато синів августів. Це і утвердження в очах підданих авторитету майбутнього керманича, і «виробнича» практика для цезаря-спадкоємця.

Знову універсальна мірка: якщо привід для карбування монети схожий, то і монета подібна, несе однакове змістове навантаження. Може й вірно, а може… Але саме ця наша монета має таки загадку, таємницю, яку вона приховує попри свою показну простоту.

Але розповім я про це вже наступного разу, традиційно потягну інтригу, як і, теж традиційно, завершу сьогоднішній блог: щира моя подяка читачам колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше — на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

Предыдущая статьяПолитические итоги недели: встреча Зеленского с Трампом, отставка Курта Волкера и результаты работы миссии МВФ в Украине
Следующая статьяЗАПОБІГАННЯ ЦИФРОВОМУ ФЕОДАЛІЗМУ

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь