додому Культура Коди легенд: першопроходець імператор Коммод

Коди легенд: першопроходець імператор Коммод

75

Олександр НИКИФОРЧАК

Сьогодні ексклюзиву не буде. Хоча, на мою думку, всі монети в тій чи іншій мірі ексклюзив, а особливо давньоримські, ба, навіть через те, що їх не так багато дійшло до нас.

Але навіщо завжди ексклюзив та виключність шукати? При бажанні навіть в цілком звичайному можна відшукати неймовірне, що, в принципі, своїми блогами я й стараюсь донести. Немає буденного та банального, є невідшукане надзвичайне. Як от сьогоднішня наша героїня-монета. На перший погляд цілком собі звичайний денарій імператора Коммода. А якщо спробувати копнути глибше?

Аверс цього денарія, як і годиться, репрезентує нам портрет імператора у лавровому вінку, як і годиться йому в ранзі августа. Все типово, погоджусь. Але й тут можна дещо знайти: його титул FELix в легенді аверса монети свідчить, що карбовано денарій не раніше 184 року, коли він його прийняв. Дізнатись дату карбування, хай і приблизну, для давньоримських монет, досить непогане досягнення, вони роки не зазначали на монеті, а літочислення вели, навіть у повсякденному житті, якраз за роками титулування консулів-трибунів та імператорів. Це було в рік, коли консулом був…, у рік, коли імператор удостоївся на честь перемоги титулу… Приблизно так. Точніше ж дату спробуємо з допомогою реверсу визначити.

Реверс монети теж на перший погляд на ексклюзив не тягне: легенда по колу та богиня стоїть з чимось у руках. Не поспішаймо з висновками. Давайте про дату карбування поки продовжимо. І тут нас чекає сектор “суперприз” – титул TR P XI (Трибун в одинадцятий раз) він набув наприкінці 185 (грудень), а дванадцятий раз стався наприкінці 186, тобто точна дата карбування відома, це 186 рік н.е.

Досі все було доволі типово як для типових давньоримських денаріїв. Сподіваюсь легенди-абракадабри монети піддались легко, адже вони тут дійсно типові, такі абревіатури AVG COS IMP вже не раз нам траплялись, тому на їх декодуванні зупинятись не буду, таке собі домашнє завдання хай буде.

А якщо спробувати копнути глибше? Розібратись в таких типових зображенні та легенді реверсу. Тут таки ховається несподіванка. Я недаремно блог так назвав, імператор Коммод цим денарієм таки був першопроходцем: до нього не карбували на монетах Нобілітас, після Коммода – августи династії Северів та ще Філіпп Араб, хоча й рідко. Тому й не ексклюзив. Хоча денарій цей нечастий.

Нобілітас була богинею благородності, знатності та суспільної великодушності. Дозволю собі тут невеличку ремарку: щоб розібратись в хитросплетіннях ніби й простої давньоримської релігії, потрібно бути, мабуть, римлянином давнім. Все навколо, всі явища та процеси, що в природі, що в житті людини, мали свого покровителя, свою персоніфікацію. І розібратись де бог та його роль нова, нова личина, персоніфікація, а де вже новий небожитель з своїм власним амплуа, доволі важко.

Так і з Нобілітас: це одна з іпостасей Вести чи Юнони, яка виражає благородність та великодушність, чи в цих якостей є окрема богиня? Богиня знатності. Нечасті монети з зображенням Нобілітас у каталогах описують богиню досить сухо: стоїть жіноча фігура з чимось (має прямий зв’язок з озвученими якостями, які уособлює) в руках. А от якраз те, що в руках, і є тією прихованою глибоко таємницею цієї богині. Хоча ноша ця сама по собі не є таємницею: інші боги її часто тримають.

Заплутав? Розплутаємо. Але наступного разу, бо зараз час традиції: щира моя подяка читачам колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я