додому Культура Коди легенд: ексклюзив імператора

Коди легенд: ексклюзив імператора

37

Олександр НИКИФОРЧАК

Такого не було ні в кого. Ні до нього, ні після. Так, були подібні, в багатьох давньоримських імператорів, але саме такого – ні. Чи він сам до такого додумався, чи хто надоумив, чи може сам плин життя став поштовхом? Як би там не було але це був ексклюзив. Ексклюзивний реверс денарія імператора Коммода.

Сьогодні, в продовження наших вправ з декодування абракадабри легенд на монетах Давнього Риму, я б хотів розповісти про нечастий (їх накарбували трохи, тому саме нечастий, хоч і з абсолютно ексклюзивним типом реверсу) денарій імператора Коммода, спробувати розібратись в причинах цієї ексклюзивності.

Але спочатку розберемось з таким собі домашнім завданням, яке завершило наш минулий блог. Нагадаю: там йшлось про денарій того таки Коммода, але на реверсі там і зображення доволі типове, і легенда монети теж притаманна дуже багатьом монетам інших імператорів, бо, як ми вже вияснили, сам привід для карбування такого типу був схожим. А саме в ознаменування титулування нащадка (цезаря) правлячого імператора (августа) Ватажком молоді (Principi iuventutis).

Причини то схожі, але в нашому випадку було ще дещо. Крім нового гучного титулу та такої почесної серед давніх римлян “посади” цезар Коммод удостоївся її ще таким собі подарунком-втішенням, який мав би йому допомогти змиритись з важкою втратою, пережити дійсно важке особисте горе – смерть брата-близнюка 165 чи 166 року, точно не відомо), близнюки ж бо по природі своїй дуже близькі, це більше ніж просто рідний брат.

Психіка людини і зараз не так вже достеменно вивчена, що говорити про давньоримські часи, точно не стверджуватиму, але думаю, що психоаналітиків тоді не було. Який слід залишила та рання смерть у свідомості ще дитини Коммода? Чи не стала вона причиною того, що ми звемо, м’яко кажучи, “екстравагантною” поведінкою та чи не в ній витік самого “стилю” правління імператора Коммода.

Перейдемо все ж до нашого сьогоднішнього героя-денарія. Карбовано його 186 року н.е. Хоч я обізвав його ексклюзивним, але на перший погляд якраз все типово, все як ледь не в усіх його “колег”-імператорів. На аверсі, як і годиться, ми бачимо портрет правителя, він у вінку, як і личить августу, легенда аверсу M COMM ANT P FEL AVG BRIT для нас, розкодовувачів, теж труднощів не становить: Марк КОММод АНТонін Пій ФЕЛікс (Щасливий) АВГуст БРИТанський.

Реверс теж типово-звично-простий: стоїть богиня Пієтас з патерою в руці біля олтара. Типово? З зображенням таки все дійсно типово, але ж легенда реверсу!

Легенда реверсу AVCT PIET P M TR P XII IMP VIII COS V P P типово-звичайна: Верховний Священник ТРибун Вдванадцяте ІМПератор Увосьме Батько Батьківщини, але крім перших двох кодів “абракадабри” давньоримських монет, яка й є тим ексклюзивом, що притаманний лише цьому денарію лише цього імператора.

AVCT PIET розшифровується як “АВТор (Творець) Благочестя, весь сенс, до того звичний та подібний іншим таким монетам імператорів Давнього Риму, кардинально міняється. Тут не богиня головна, вона лише символізує Благочестя, джерелом та творцем якого (не мало й не багато) виступає імператор!

Чи сам Коммод до такого “додумався”, чи хто “постарався” з підданих-чиновників, але така монета з яскравим виразом манії величі є. І однією з можливих причин її появи може бути ота дитяча травма – смерть брата-близнюка імператора Коммода.

Ось якось так, попередніми блогами я захищав Коммода, назвавши його лише “стрілочником”, тут я “шию” йому манію величі. А як насправді?

Варто поміркувати, запрошую, а поки, як завше, традиція наша: щира моя подяка читачам колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я