додому Поточні новини Китай відповість США так, как уміє

Китай відповість США так, как уміє

149
Економіки США і Китаю дуже пов'язані, тому ніхто не зацікавлений у загостренні ситуації

Якщо США запустить економічні санкції проти Китаю, це спровокує холодну війну між країнами, на що Китай буде відповідати симетрично.

Вже протягом певного періоду ми спостерігаємо протистояння між Сполученими Штатами і Китаєм – економічне, політичне, інформаційне, яке набуває усе більшого розмаху. Зокрема, це також і заклики політиків ввести біль жорсткі обмеження для китайських компаній, ввести санкції і обмеження для навчання китайських студентів. Наприклад, сенатор від республіканців штату Арканзас Том Коттон запропонував заборонити навчати китайських студентів природничим наукам в університетах США. Усе частіше в США піднімається тема стримування наступу китайців і запровадити санкції проти компаній HUAWEI і ZTE, та будівництва 5G-мереж.

Також у США зараз обговорюють відновлення роботи так званого координаційного комітету з експортного контролю. Такий комітет існував з 1949 року, до входили 18 країн-членів НАТО і це була структура, яка контролювала експорт технологій у СССР та східний блок. Зараз це знову хочуть відтворити для обмеження експорту, особливо технологій до Китаю.

Ці ідеї стають усе більше популярними, але я не думаю, що США будуть вдаватися до таких речей, але будуть намагатися відв’язати власну економіку від китайської, перенести виробництво в США або інші країни. І якщо цього не вдасться, то вони можуть вдатися до запровадження досить жорстких обмежень, що спровокує чергові хвилі економічного протистояння, так звану Холодну війну між Китаєм і США.

Зокрема, це вже проявляється у політиці і в зменшенні дипломатичних контактів і конфліктах на інших територіях. Крім того, у США досягли консенсусу на рівні республіканців-демократів і опитування, які проводилися у США, показують, що критично негативне ставлення до Китаю присутнє в обох політичних таборах. Це визнають і самі китайці – нещодавно опублікована стаття професора Академії національної оборони Китаю  Тай Сюя, який говорить про те, що не варто очікувати від якоїсь партії миру з Китаєм в американському істеблішменті, бо навіть після виборів ставлення до Китаю не зміниться.

І, власне кажучи, Китай діятиме симетрично – вони вже говорять про необхідність відмови від інформаційного обміну у сфері технологій, вони розуміють, що втрачають американські ринки і це вдарить по економіці, але вони шукають підтримку у Європейському Союзі, Австралії та третіх країнах. Фактично зараз Китай виставив ультиматум уряду Австралії з вимогою надати участь у розслідуванні поширення пандемії і відмовитися від підігрування Трампу. І, варто зазначити, що незважаючи на те, що прем’єр-міністр Австралії підігрує США, частина істеблішменту у великому бізнесі Австралії виступає проти ворожнечі з Китаєм і готові йти на поступки.

Те ж саме відбувається і у ЄС, де проект “один пояс – один шлях” усе більше набуває підтримку з боку великого європейського бізнесу. Крім того, це посилення військово-політичної присутності у третіх країнах, чого раніше не було – тобто військові базі, які зараз формуються і переобладнуються для короткотермінового перебування китайських військових вже існують в Африці, Бірмі та інших країнах південно-східної Азії. Враховуючи те, що США закриваються у власну ізоляцію, у ті пустоти які через це виникають, Китай намагатиметься потрапити.


З іншого боку, Китай і США надто взаємопов’язані. Ми бачили це на прикладі дефіциту товарів першої необхідності під час пандемії – наприклад, коли Китай зменшив експорт масок, у США почався дефіцит і налагодити власне виробництво їм вдалося лише через місяць. Економіка США залежна від товарів, які виробляються у Китаї, бо їм дешевше купувати китайське, аніж виробляти своє. І зараз після санкцій, можливої Холодної війни і експортно-імпортної війни, економіка США буде підірваною і це означатиме для неї дефіцити і проблеми з логістикою. Крім того, Китає є утримувачем  боргу США і деякі політики у США кажуть про те, що треба відмовитися від виплати відсотків по боргам Китаю як компенсацію за збитки США від коронавірусу.

Тому до гарячої фази це навряд чи дійде, як і до формування якихось антикитайських блоків, тому що це буде матиме ознаки гібридності. І оскільки партнери Китаю намагаються вести багатовекторну політику, Китай не робитиме інтервенцій для утримання країн у своїй сфері – він діє економічними заходами, а не політичними.

Тим не менш, будь-які кроки Китаю позначатимуться на всіх навколо – буде конкуренція американців і китайців на українських ринках і може постати питання надання кредитів з боку Китаю в обмін на політичну та геоекономічну лояльність. І по-іншому вони не можуть.

Віталій КУЛИК, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства

Джерело: glavred.info

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я