додому Блоги МОБІЛІЗАЦІЯ чи ІМПРЕСМЕНТ?

МОБІЛІЗАЦІЯ чи ІМПРЕСМЕНТ?

447

Загальний військовий обовʼязок – не така вже давня практика. Це породження Великої французької революції. І саме завдяки цьому нововведенню Наполеону Бонапарту вдалося зібрати більш як мільйонну армію і завоювати практично всю Європу. До цього воювала здебільшого шляхта, найманці та народне ополчення. 

За цікавою гіпотезою Чарльза Тіллі, оскільки платити “ринкову винагороду” за службу в такій масовій армії державі було не по силах, вона “розрахувалась” зі своїми солдатами-громадянами “акціями” – загальним виборчим правом. Тобто громадянин мав обовʼязок захищати свою державу (чи нападати на інші держави) тому, що він отримав право обирати і бути обраним. Він вже бився і помирав не за монарха, а за свою державу. 

Наразі такий щільний звʼязок між громадянством і службою в армії напевно залишився тільки в Ізраїлі і має всі шанси бути запровадженим в Україні, якщо ми відмовимось від практики імпресменту, який наразі заміняє розумну та свідому мобілізацію громадян. Але для цього громадяни мають знову відчути себе громадянами – акціонерами чи то пак власниками своєї держави. На жаль, прірва між владою та тими, хто її обрав, наразі тільки загрозливо зростає. А “імпресовані” піддані  воюють апріорі гірше за вільних громадян. 

І тут варто розповісти про правильну назву того, що в Україні наразі називають мобілізацією. Це явище відоме в англійській мові як impressment чи press gang – примусова мобілізація до лав Воєнного флоту Його/Її Величності, який Британія практикувала з середини 17-го століття до завершення Наполеонівських війн. 

Коли читаєш про імпресмент, мимоволі перед очима постають картинки сьогодення, коли люди у камуфляжі ловлять і затаскують до бусиків молодих і не дуже людей. 

Під час доволі частих війн, які вів Лондон, потреба у військових моряках різко зростала – і корона уповноважувала воєнний флот самостійно вирішувати проблему комплектування: мобілізації підлягали усі чоловіки «з навиками мореплавства у віці від 18 до 55 років». На практиці активно гребли також і тих, хто ніколи до того не ступав на палубу судна. 

Таке “вербування” на флот “характеризувалось примусом та свавіллям – новобранців примушували до служби силою, а зовні процес нагадував арешт, але без судової санкції та судового контролю. Причому відбувалась така примусова вербовка без попередження та часто-густо без найменших формальностей, яких вимагав закон”. 

Служба таких “мобілізованих” була безстроковою: новоспечений моряк міг бути звільнений зі служби тільки у разі інвалідизації, смерті чи завершення війни. 

Формально примусовій мобілізації підлягали лише чоловіки “з навичками в царині мореплавства віком від 18 до 55 років”. Насправді ж, у разі гострої потреби, забирали всіх, хто потрапляв у поле зору вербувальників – від підлітків до пенсіонерів, включно з моряками чужоземних торгівельних суден. Вік та придатність до служби визначав на око командир тодішнього “ТЦК” – press gangs (gang в перекладі з англійської – банда). Часто “вербовщики” ігнорували папери, що надавали “бронь” від примусової мобілізації до флоту. 

Кожен новобранець проходив огляд, зокрема медичний, на придатність до служби. Теоретично лікар міг вибракувати людину за станом здоровʼя, але такі випадки траплялись украй рідко. Брак людей на кораблях був настільки серйозним, що придатним вважався будь-хто, хто мав дві руки та дві ноги. Іноді командир вербувального загону і власноруч проводив “ВЛК” ще на березі. Коли ж стан здоровʼя примусово доставленого на борт перевіряв лікар, капітан зазвичай не вагався тиснути на нього для визнання “мобілізованого” придатним для служби. 

Як результат такої якості “моряків” суда Її/Його Величності як правило програвали морські битви укомплектованим добровольцями  кораблям американського флоту. 

Імпресмент в українських умовах – це шлях в нікуди. Аби провести ефективну мобілізацію, влада має продемонструвати українцям, що ставиться до них як до громадян, а не мобресурсу. 

Задумайтесь, чому Ізраїль під час воєн не закриває свої кордони для виїзду чоловіків і жінок, які служать в ЦАХАЛі?

Задумайтесь, чому навіть під час Другої світової США мобілізували чоловіків у віці до 37 років, нацистська Німеччина та Фінляндія – до 45 років, Британія – до 51-го? Чому в Ізраїлі наразі воюють чоловіки і жінки віком до 40 років (окрім професійних військових)?

Бо методи мобілізації (чи імпресменту) прямо пропорційні боєздатності армії та рівню СЗЧ у ній. Доки ми цього не зрозуміємо і не зробимо висновки, імпресмент по-українськи тільки віддалятиме нас від перемоги. 

На картинці: примусова мобілізації до флоту Великобританії (impressment), 17 ст.

Геннадій ДРУЗЕНКО, фундатор ПДМШ ім.Пирогова

джерело 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я