додому Культура Як повернути час: монета Констанція ІІ

Як повернути час: монета Констанція ІІ

40

Олександр НИКИФОРЧАК

Всі бажають повернути час та пережити знову якісь щасливі чи особистісно-важливі моменти життя. Буває, що доволі численна група людей взагалі епоху хоче повернути. На цих бажаннях навіть політика та пропаганда будується. Але я не про “кавбасу по 2-20” і не про “бесплатні квартіри”, я хочу трішки про те, чому монети саме певного типу карбувались саме в один певний час правління імператора Констанція ІІ.

Про це під такий https://youtu.be/NRELLWp2ul8 фон поміркуймо.

Розпочнемо з легенди реверсу: FEL TEMP REPARATIO – ПОВЕРНЕННЯ ЩАСЛИВИХ ЧАСІВ, як це розуміли римляни. Це питання нам задала попереднього блогу Позитивно-негативний: монета Констанція ІІ інша монета імператора Констанція ІІ, вона теж має таку легенду реверсу. Але і аверс її теж важливий (гляньте фото 2 там): імператор тримає глобус, римляни знали про кулястість Землі, але для них значення мали лише підвладні території, все інше вони “не бачили”, тобто аверс символізує саме владу Риму над всією землею, такий штришок до їх розуміння щастя та благополуччя.

Тепер безпосередньо до монети нашої сьогоднішньої розповіді. Але з усією землею трішки не складалось. Знову ота Сімейна подія в родині Костянтинів, яку ми все згадуємо й згадуємо. І це правильно: вона не лише, скажемо так, вплинула на “чисельність родини” та успадкуванням влади (трішки “хитро” як виявилось) синами Костянтина Великого, але й мала неабияке зовнішньополітичне значення. Саме в той час ішли приготування до війни з Персами, які тоді набули могутності та вторгненнями створювали римській імперії значні проблеми.

Похорон, боротьба братів за владу, спроби Магненція з Деценцієм, інших узурпаторів теж стати “царями гори” відклали вирішення цієї надважливої проблеми. Як вже було сказано і своїм співправителем-цезарем Галла імператор Констанцій був вимушений проголосити в Шахах імператорів таки тому ж.

Імператор Констанцій мусить і за владу боротись, і персів стримувати. Інтереси противників перетнулись в Месопотамії. 338 року Констанцій ІІ відправляється на схід, затяжна та виснажлива війна триває роками. Лише 348 року (початок карбування нашої монети) він отримує фактичну (не вдалось через недисциплінованість військ використати її сповна) перемогу Сингарі.

Народ далекий від політики, що тоді, що зараз. Йому б оті щасливі часи… І пропаганда теж мала велике значення, що тоді, що зараз. А де б її вести, як не на тому, що на очах. Чи в руках… На монетах.

Зображення на монеті можна карбувати яке завгодно: хоч квіточки, хоч чортики – залежить лише від волі замовника та хисту гравера. І зображення на нашій монеті було обране ну дуже відповідне: і мету імператора задовольняло, і пропаганду вела серед “електорату” відповідну. Ще й промовисту.

На реверсі легіонер (піхотинець) хвацько перемагає, в стрибку, картинно зі списом, варвара (кіннотника), який і щит загубив, може лише безпорадно позирати на переможця. Цей тип зображення реверсу настільки вдався, що карбувався довгий час та був чи не найпоширенішим.

Рід військ учасників “монетної баталії” теж не випадковий: римська армія завжди була сильна піхотою, кіннота була завше допоміжною. В персів навпаки – сильною стороною армії була кавалерія. І саме відчасти тому давні римляни й почали реформувати та розвивати свою кінноту, хоч, повторю, сильною стороною всїх армії вона не стала (кавалерійська хода та плащ з червоним підбоєм Понтія Пілата здебільш літературна метафора Булгакова), тому реверс та персонажі його на монеті підібрані винятково точно.

Таке пропагандистське звеличення армії на монеті виглядає чудово, а от як з цим насправді? Адже армія – “джерело сили” імператора Констанція ІІ, як ми вже вияснили. Теж чудово?

Про це – наступного разу, бо пора мені традиційно подякувати читачів моїх Блоги про монети та Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я