Олександр НИКИФОРЧАК
Типова монета, проста, денарій простого, типового я б сказав, імператора Давнього Риму Коммода, хоч його усталено вважають не простим і не типовим, а не багато й не мало, а призвідником занепаду та краху Давнього Риму. Я б назвав його інакше – “стрілочником”.
Зізнаюсь відверто, що я хотів трішки не так написати сьогоднішній блог: більше історичних фактів, кілька монет для ілюстрування – більш розгорнуто, з деталізованим обґрунтуванням думки. Але.. Мене зупинило те, що сама ця думка загубиться в мереживі логічних ланцюжків, краса словесно-історичних конструкцій ще більше заховає те, що вже віками поховане в нашаруваннях історичних забобонів. які досі панівні як серед істориків, так і в середовищі нас, простих людей (хто не дивився чудовий фільм “Гладіатор”, де імператор Коммод показаний таким собі звіром в людській подобі).
А думка ця проста, як простий (ніби, я таки таємничку підготував – люблю я загадки в загадках) денарій, монета, що ілюструє нашу сьогоднішню розповідь. Імператор Давнього Риму не був таким, яким його звикли бачити, не був він розпусником (точніше не більше інших в ті часи, мораль яких дещо різниться від сьогоднішньої), не був марнославним (теж страждав цим недугом не більше “колег”), він був продуктом свого часу, народження та статусу, але аж ніяк не “супернегідником” і вже точно не “Архітектором краху” давньоримської імперії.
З “Архітектором” якраз все просто, простий логічний ланцюжок. Люди в давнину були не розумніші за нас, суспільство розвивалось що тоді, що зараз за однаковими законами, які “придумали” ще давні греки, а кращого не винайдено й досі. Якщо просто (полюбив я сьогодні це слово), то за періодом розквіту завжди йде період занепаду, той, хто “очолює” цей процес, чи є главою держави, що йде цим шляхом, не є зазвичай ні керівником цього процесу, ні її призвідником, все вже зробили “попередники”, а він той таки “стрілочник”, якому “пощастило” стати “обличчям бренду”.
Близьким для нас прикладом є розпад СРСР, коли “винним призначили” М.С.Горбачова, але почалось ще при Л.І.Брежнєву та ще раніше.
![](https://politcom.org.ua/wp-content/uploads/2019/06/56.png)
Таким “стрілочником” став і Коммод: почалось все раніше, ще при його батькові, імператору Марку Аврелію та дідові, імператору Антоніні Пієві. Вони, на мою думку, є справжніми “Архітекторами красу величного Риму”, вони порушили два закони розвитку: “закон програмістів” – не покращуй те, що працює та загальний закон розвиток імперій – вони розвиваються та могутніють лише тоді, коли розширюються, завойовують нові території.
Про перше порушення ми якось вже згадували у блозі Краще б ця мрія не здійснилась, нагадаю, що імператор Антонін Пій мріяв про внука, він народився та став спадкоємцем трону дідуся опісля батька свого, Марка Аврелія. Саме це здійснення мрії і стало тим, що “зламало систему”, адже було порушено принцип, який і був у основі того періоду розквіту, названого часом правління “п’яти добрих августів”. Принципу адоптивного успадкування влади, коли наступником стає не син-онук, а найкращий на думку панівної верхівки представник, як от Траян успадкував владу Нерви, Адріан – Траяна.
Імператор Марк Аврелій формально дотримався згаданого принципу, не бувши родичем (зять – рахується?) попередника, разом зі співправителем Луцієм Веро був всиновленим (адоптива), але…
![](https://politcom.org.ua/wp-content/uploads/2019/06/21.png)
Найбільшого територіального розширення давньоримська імперія набула за імператора Траяна, наступники були більш миролюбні, нових земель не надбали, здебільшого старались війнами утримати надбане, а це і є зародком занепаду: нових надходжень не було, старі “перетравились”, ресурсів почало не вистачати.
Саме це, нестача ресурсів для “красивого життя”, а не екстравагантна поведінка імператора Коммода, стало реальною причиною занепаду. Він став “обличчям бренду”, а не призвідником. То за які ж такі “подвиги” він на цю роль був призначений? Про це буде наступного разу, у “Подвигах” імператора-”стрілочника”.
А зараз про анонсовану таємницю простої ніби монети. В нумізматичній літературі цей денарій описуюють просто: легенда аверса-реверса, зображення аверса-реверса, зірка на полі реверсу. А чому тут зірка? Не пишуть… З цим зображенням історик-сучасник Коммода Геракліон пов’язує появу комети в ті часи, а це вже не так просто для тих часів.
Ось так все просто-непросто з типовими-нетиповими монетами-імператорами, але зараз просто та традиційно: щира моя подяка читачам колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.