додому Культура Імператор-“стрілочник”

Імператор-“стрілочник”

47

Олександр НИКИФОРЧАК

Типова монета, проста, денарій простого, типового я б сказав, імператора Давнього Риму Коммода, хоч його усталено вважають не простим і не типовим, а не багато й не мало, а призвідником занепаду та краху Давнього Риму. Я б назвав його інакше – “стрілочником”.

Зізнаюсь відверто, що я хотів трішки не так написати сьогоднішній блог: більше історичних фактів, кілька монет для ілюстрування – більш розгорнуто, з деталізованим обґрунтуванням думки. Але.. Мене зупинило те, що сама ця думка загубиться в мереживі логічних ланцюжків, краса словесно-історичних конструкцій ще більше заховає те, що вже віками поховане в нашаруваннях історичних забобонів. які досі панівні як серед істориків, так і в середовищі нас, простих людей (хто не дивився чудовий фільм “Гладіатор”, де імператор Коммод показаний таким собі звіром в людській подобі).

А думка ця проста, як простий (ніби, я таки таємничку підготував – люблю я загадки в загадках) денарій, монета, що ілюструє нашу сьогоднішню розповідь. Імператор Давнього Риму не був таким, яким його звикли бачити, не був він розпусником (точніше не більше інших в ті часи, мораль яких дещо різниться від сьогоднішньої), не був марнославним (теж страждав цим недугом не більше “колег”), він був продуктом свого часу, народження та статусу, але аж ніяк не “супернегідником” і вже точно не “Архітектором краху” давньоримської імперії.

З “Архітектором” якраз все просто, простий логічний ланцюжок. Люди в давнину були не розумніші за нас, суспільство розвивалось що тоді, що зараз за однаковими законами, які “придумали” ще давні греки, а кращого не винайдено й досі. Якщо просто (полюбив я сьогодні це слово), то за періодом розквіту завжди йде період занепаду, той, хто “очолює” цей процес, чи є главою держави, що йде цим шляхом, не є зазвичай ні керівником цього процесу, ні її призвідником, все вже зробили “попередники”, а він той таки “стрілочник”, якому “пощастило” стати “обличчям бренду”.

Близьким для нас прикладом є розпад СРСР, коли “винним призначили” М.С.Горбачова, але почалось ще при Л.І.Брежнєву та ще раніше.

Таким “стрілочником” став і Коммод: почалось все раніше, ще при його батькові, імператору Марку Аврелію та дідові, імператору Антоніні Пієві. Вони, на мою думку, є справжніми “Архітекторами красу величного Риму”, вони порушили два закони розвитку: “закон програмістів” – не покращуй те, що працює та загальний закон розвиток імперій – вони розвиваються та могутніють лише тоді, коли розширюються, завойовують нові території.

Про перше порушення ми якось вже згадували у блозі Краще б ця мрія не здійснилась, нагадаю, що імператор Антонін Пій мріяв про внука, він народився та став спадкоємцем трону дідуся опісля батька свого, Марка Аврелія. Саме це здійснення мрії і стало тим, що “зламало систему”, адже було порушено принцип, який і був у основі того періоду розквіту, названого часом правління “п’яти добрих августів”. Принципу адоптивного успадкування влади, коли наступником стає не син-онук, а найкращий на думку панівної верхівки представник, як от Траян успадкував владу Нерви, Адріан – Траяна.

Імператор Марк Аврелій формально дотримався згаданого принципу, не бувши родичем (зять – рахується?) попередника, разом зі співправителем Луцієм Веро був всиновленим (адоптива), але…

Найбільшого територіального розширення давньоримська імперія набула за імператора Траяна, наступники були більш миролюбні, нових земель не надбали, здебільшого старались війнами утримати надбане, а це і є зародком занепаду: нових надходжень не було, старі “перетравились”, ресурсів почало не вистачати.

Саме це, нестача ресурсів для “красивого життя”, а не екстравагантна поведінка імператора Коммода, стало реальною причиною занепаду. Він став “обличчям бренду”, а не призвідником. То за які ж такі “подвиги” він на цю роль був призначений? Про це буде наступного разу, у “Подвигах” імператора-”стрілочника”.

А зараз про анонсовану таємницю простої ніби монети. В нумізматичній літературі цей денарій описуюють просто: легенда аверса-реверса, зображення аверса-реверса, зірка на полі реверсу. А чому тут зірка? Не пишуть… З цим зображенням історик-сучасник Коммода Геракліон пов’язує появу комети в ті часи, а це вже не так просто для тих часів.

Ось так все просто-непросто з типовими-нетиповими монетами-імператорами, але зараз просто та традиційно: щира моя подяка читачам колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я