додому Культура Імператор Констанцій Галл: коли пряма є колом

Імператор Констанцій Галл: коли пряма є колом

37

Олександр НИКИФОРЧАК

День бабака. Улюблений прийом кіношників. Головний герой метушиться на екрані, але раз за разом зла воля сценариста повертає його на вихідну точку: вся його, героя героїчна метушня виявляється невдалою, він повинен починати все заново. Раз за разом, коло за колом.

Про подібне, як завше під музичний супровід https://youtu.be/b4EX1z6m54Y, поміркуймо й ми.

Про давньоримського імператора Констанція Галла, про його долю. І чому саме цей кіноприйом мені спав на думку.

Я не хочу сказати, що життя цього історичного персонажа буде безупинним бігом по колу. Коло тут лише одне. Все повернеться в одну точку в історії. Ця точка нам добре знайома, ми її все згадуємо і згадуємо. Наш вже день бабака. Це 337 рік – похорон давньоримського імператора Костянтина Великого.

Та трагедія, що сталась тоді. Про призвідників та замовників якої, її головні причини нічого достеменно невідомо й досі.

Тоді загинули майже всі родичі близькі Констанція Галла. Він залишився сам з братом Юліаном. Подальше життя його було незавидним: високорідний нащадок імператорської родини – насправді за становищем гірше раба. Мав раб хоч якусь певність у житті. Констанцій Галл і її не мав.

Потім, задля власне своїх цілей, без урахування бажань та просто – чи понесе і справиться з цією ношею – імператор Констанцій ІІ робить його 351-шого імператором-співправителем в титулі цезаря. Цезар – номінально спадкоємець, але чи думав хоч на хвильку про таку можливість імператор Констанцій ІІ? Аж ніяк. Констанцій Галл отримав у володіння провінції, які не знав сам, а головне – які не знали його, одразу почалась підковерна боротьба за владу та вплив з місцевою аристократією.

Доноси та інтриги з одного боку та репресії з іншого. Ці репресії проти місцевої знаті ставлять чи не головною провиною та причиною загибелі Констанція Галла. Вважаєте, імператор Констанцій цього не знав і не вирахував подібного ходу подій? Аж ніяк, саме тому він і поставив владарювати там не можливого суперника, а “тимчасово виконуючого обов’язки”. Йому конкурент не був потрібен, йому потрібні були розв’язані руки та виконавець його волі – без можливості укріпитись при владі та стати суперником в майбутньому.

Йдемо далі. Про те, як людина життя прожила, дає можливість судити те, що вона залишила по собі. Статки та владу? Імператор Констанцій Галл при кінці володарювання навіть фактично був відсторонений від командування підпорядкованих військ. А влада його якраз і опиралась лише на військову силу.

Дружина його Констанція (яку вважають призвідницею та рушієм згаданих репресій) померла від хвороби, подорожуючи на зустріч з братом – імператором Констанцієм ІІ у спробі “розрулити проблеми”. І тут нюанс: їх одружили для зближення імператорів-співправителів (насправді ще більшого підпорядкування Галла властолюбною вдовою іншого його кузена). Такі сплетіння політики тодішньої.

На додачу: доля їх єдиної дитини не відома.

То що імператор-цезар Констанцій Галл лишив по собі? Вдалі військові дії проти персів? Теж ні – для імператора-августа, верховного, двоюрідного брата Констанція ІІ, він для того і став імператором.

Куди не глянь – нічого. І смерть, страта 354, як виправлення помилки долі, повернення на круги своя. Мав померти 337, помер 354, що тоді, що тоді – результат без змін. 17 років не життя, не пряма – коло. Ті роки не мали фактичних наслідків. День бабака по-давньоримському. Лише одна відмінність: повторів не буде.

В нього забрали навіть єдине, що він мав свого ім’я. Галл. Перейменували при зведенні до цезарства в Констанція – на честь кузена-августа. Часто й монети його при побіжному погляді цьому кузену й приписують – легенди подібні, а імператор-невдаха Галл зачасту детального вивчення монет не удостоюється.

День бабака. Пряма життя його – коло з повернення м в одну точку. Трагічну. Для всі них таки…

На цій “веселій ноті” традиційне завершення: хочу подякувати читачів моїх Блоги про монети та Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію та YouTube КаналМонетБлогера.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я