додому Топ Новини Ганна МАЛКІНА: Навряд чи від нового політичного сезону можна чекати конструктивізму

Ганна МАЛКІНА: Навряд чи від нового політичного сезону можна чекати конструктивізму

63

Професор кафедри політичних наук КНУ імені Тараса Шевченка Ганна МАЛКІНА дає прогноз щодо нового політсезону. З політологом спілкувався Володимир МУЛЯРЧУК.

Чого чекати країні від нового політичного сезону?

Навряд чи можна чекати конструктивізму, адже всі політичні сили почали активну підготовку до виборів. Буде складно домовлятись в парламенті, особливо стосовно таких важливих питань, як виборчий кодекс, склад ЦВК і бюджет. Внесення змін до Конституції на предмет закріплення євроатлантичного вектору, може стати питанням, яке розколе парламент. А от законопроект про зняття депутатської недоторканості має шанс бути проголосованим, адже це обіцянка майже всіх політичних сил і ймовірно їм захочеться продемонструвати її виконання. Але в цілому буде багато популізму, політичних скандалів, гучних заяв, брудних політичних технологій.

Чи можливі якісь несподівані зміни у електоральних позиціях кандидатів в президенти та партій?

Головна інтрига буде розгортатись навколо «Народного Фронту». Попри вкрай низький рейтинг політичної партії, до її складу входять політичні ваговики (Аваков, Турчинов, Парубій тощо), які поки що не зробили заяв стосовна власних президентський амбіцій та взагалі планів щодо політичного майбутнього.

Чи зможе Анатолій Гриценко зберегти свій нинішній рейтинг до президентських виборів чи він знову впаде до дня голосування як це було минулого разу?

У мене є сумніви стосовно існуючого рейтингу Гриценка, адже в умовах закритого для нього медійного простору сформувати такий високий рейтинг практично неможливо. Якщо припустити, що рейтинг все ж таки реальний, то втримати його до дня голосування буде вкрай важко на фоні яскравих кампаній інших кандидатів і в умовах політичного абсентеїзму, який зростає в українському суспільстві. Також визначальним чинником стане реальне об’єднання «Громадянської позиції» з іншими опозиційними політичними партіями та рухами. Таке об’єднання могло дати кумулятивний ефект у зростанні (або збереженні) лідерських позицій в президентських перегонах.

Чи можна очікувати наступного року на успіх політичних сил не представлених у сьогоднішньому парламенті, зокрема лівого політичного спрямування?

Можна, оскільки існує чималий суспільний запит на політичні партії лівого спрямування. Сьогодні в політико-партійному спектрі існує ідеологічний вакуум, а зрозуміла для більшості людей ліва ідеологія може стати привабливою для деяких верств суспільства, результатом чого стане поява в парламенті нових політичних партій.

Останнім часом в експертному середовищі часто обговорюють тему нової народної Конституції та Суспільного договору. Могли би пояснити що таке Суспільний договір і наскільки це актуально для нинішньої України?

Суспільний договір – це угода між державою та громадянами стосовно прав власності, прав людини та правил, які регулюють дії колективної організації і які закріплюються у Конституції. Такий договір в Україні існує вже 27 років, тому актуалізація дискусії стосовно нового суспільного договору виглядає скоріше політичною технологією. Якщо Конституція не буде виконуватись (як це відбувається зараз), то неважливо який це буде договір – старий чи новий.

І останнє питання: Як вплине початок передвиборчої кампанії на проведення реформ в країні?

Це залежить від того, про які реформи ми говоримо. Якщо взяти медичну та освітню реформи, то їх результати наразі оцінити неможливо, вони розраховані на десятиліття. Оцінка ж суспільства, як ми знаємо, є негативною.

В цілому, початок передвиборчої кампанії може вплинути позитивно, бо чинній владі треба демонструвати населенню результат своєї роботи. Однак робити помітні реформи в умовах обмеженого фінансування вкрай складно, тому велике навантаження може отримати місцева влада.

Помітні результати можуть бути в сфері антикорупційної політики, якщо все ж таки вдасться розпочати роботу антикорупційного суду.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я