додому Культура Імператор Деценцій: його монета-протиріччя

Імператор Деценцій: його монета-протиріччя

30

Олександр НИКИФОРЧАК

Все гладко не буває. Найчастіше буває навпаки. Планується одне, а от виходить так, як обставини підкоригують. А тому сьогодні знову про протиріччя.

Під музичним супроводом https://youtu.be/EW8fI6N6szs спробуємо розібратись з символами та символічністю монети тепер вже брата імператора Магненція, героя попереднього блогу: Імператор Магненцій: монета-протиріччя, імператором Магном Деценцієм. Чомусь монети для ілюстрування обидві доволі символічні, ще й дуже чомусь наголоси цих символів схожі, хоч і типи реверсів доволі різні. Та й карбувались теж не на одному монетному дворі. Чому б то?

І ще одна дивна обставина – той же 351 рік і для Деценція мав неабияке значення. Хоч події для обох були тоді різні, та наслідки схожі. Дуже цікаво, отже, вперед!

Аверс фоліса імператора-цезаря Деценція дуже схожий до аверсу фоліса його брата Магненція: той таки тип імператора-воїна, суворе лице, без прикрас. Карбувалась вона на монетному дворі Тревері, місто Августа Треверорум, Трір в Німеччині зараз. На це варто звернути увагу, важлива обставина для нашого розслідування.

Реверс же монети, як і попереднього фоліса, можна теж назвати такою собі збіркою символів того часу. Розглянемо їх.

Насамперед легенда: “VICTORIAE (перемоги) D D (повелителів) N N (наших) AVGG (августів) ET (та) CAESS (цезарів). Наголошу: найважливіше тут перемоги в множині та згадка особ імператорів теж не особисто, а й Деценція та Магненція разом. Ця єдність має значення для розгадки таємниці того фатального для них року, 351, якого і монети карбувались, і який став вирішальним у долях братів, поставив згаданий символізм з ніг на голову. Змінив усе.

Зображення саме двох Вікторій, що тримають вотивний щит, теж відповідає контексту – якщо би йшлося про одну конкретну перемогу одного якогось імператора, вона би була зображена сама, одна. Саме взаємодія перемог та імператорів тут має значення.

Ще нюанс. Якщо на монеті імператора Магненція з попереднього блогу присутні християнські символи, то на монеті Деценція їх немає. Все просто: він був прихильником традиційних давньоримських вірувань, тобто язичником. А питання релігії для розгадки таємниці фатального 351 має неабияке значення, побачимо – згодом.

І про щит, який вже сам собою являє явне протиріччя: його легенда “VOT V (п’ятирічна обітниця імператора) MVLT X (буду чудовим правителем ще 10) є явним перебільшенням. На момент карбування монети він був цезарем-імператором лише рік, а проправив лише трішки більше трьох років.

Все той фатальний 351 рік. Який все і вирішив, хоч до кінця правління було ще два роки – два роки для обох, які вже нічим не могли зарадити. То була своєрідна “точка неповернення” для обох братів імператорів, хоч розділена відстанями (це теж мало значення), проте з одним наслідком. Але про це – наступного разу. Трішки терпіння, адже таємниця фатального 351 варта цього.

Я ж,  як завжди,  завершу традиційно: хочу подякувати читачів моїх Блоги про монети та Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію та YouTube КаналМонетБлогера.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я