додому Економіка ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ОГЛЯД (станом на 27.11.2023)

ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ОГЛЯД (станом на 27.11.2023)

67

ФОРС-МАЖОР

– Загалом через негоду знеструмлено 2046 населених пунктів в Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Київській, Кіровоградській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Сумській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській,  Чернівецькій, Чернігівській областях.

– Через погодні умови залишаються відключеними 4 високовольтні повітряні лінії 330 кВ.В мережах обленерго відключено 32 повітряні лінії 110-35 кВ.

– За добу в аварійний ремонт вийшов 1 блок на ТЕС (за інформацією Міненерго, в аварійний ремонт вийшли два блоки ТЕС). Водночас, з тривалого планового ремонту вийшов блок 100 МВт на ТЕС. 

– Через бойові дії та з інших причин без світла залишається 530 населених пунктів. Через обстріли є нові пошкодження в мережах обленерго в Донецькій, Харківській, Херсонській, Сумській, Чернігівській  областях. Аварійно-відновлювальні роботи проводяться в залежності від ситуації з безпекою та з дозволу військових.

– Через обстріли у Донецькій області було знеструмлено три шахти. Заблокованими залишалися понад 70 шахтарів. 

– Також, обстріляно одну із ТЕС на сході. 

ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА

– Погіршення погодних умовпризвів до дефіциту в ОЕС України.

Незважаючи на технічну можливість імпорту електроенергії до 1200 МВт, комерційного імпорту не вистачило для покриття дефіциту. 

– 2 листопада Компанія «Укренерго» повідомила про дефіцит електроенергії в енергосистемі і прогнозує його збільшення у вечірні години.

В «Укренерго» назвали три основні причини дефіциту:

1. збільшення споживання через похолодання

2. підвищена аварійність блоків електростанцій

3. недостатність обсягів імпорту електроенергії з ЄС

– «Укренерго» 22 листопада запросив і отримав екстрену допомогу для покриття дефіциту потужності в енергосистемі України зі Словаччини, Румунії та Польщі. Загальний обсяг – 1 800 МВт*год. І 23 листопада «Укренерго» активувало аварійну допомогу від оператора системи передачі Румунії загальним обсягом 1200 МВт*год. Найгірше, що аварійна допомога набагато дорожче комерційного імпорту. Ольга Буславець пише Ця ситуація показує наскільки є складною ситуація з балансом електроенергії в країні, що фактично без імпорту електроенергії з країн ЄС у максимальних обсягах (близько 1 ГВт щонайменше в пікові години) проходження ОЗП без планових відключень споживачів є неможливим.

– На сьогодні в роботі перебувають 23 блоки ТЕС і ТЕЦ. Серед них 3 енергоблоки ТЕС працюють на газі. В аварійний ремонт випали два блоки ТЕС, водночас з планового ремонту вийшов блок на 100 МВт.

– імпорт/експорт. 26.11.2023 з 13:00 до 15:00 Укренерго передавало надлишки електроенергії Польщі сумарною величиною у 120 МВт*год. Протягом минулої доби кілька разів відключалася міждержавна лінія з’єднання з Молдовою. Імпорт електроенергії за минулу добу склав 1384 Мвт*год, експорт – 2414 МВт*год.

– Заступниця міністра енергетики України Світлана Гринчук в ефірі Національного телемарафону «Єдині новини» заявила, що “наразі в Україні цілком вистачає генерації електроенергії для забезпечення потреб споживачів. У планових відключеннях світла немає потреби у жодному з регіонів країни”. 

НКРЕКП

– НКРЕКП збиває на вході в український ринок першого з числа найбільших світових трейдерів з оборотом в 174 млрд доларів (більше ніж довоєнний ВВП України). Mercuria Energy Trading SA отримали відмову у реєстрації як учасника оптового енергетичного ринку України через те, що “у рядках 100, 105, 204 тра-та-та реєстраційної форми заповнили відомості некоректно…” Цікаво, а в інших учасників все “коректно”?

ВУГІЛЛЯ

– Загальний рівень запасів вугілля на  ТЕС і ТЕЦ становить близько 1,0 млн тонн. За поточні дні листопада обсяг вугілля на складах знизився приблизно на 140 тис тонн.

– Олексій КУЧЕРЕНКО заявив: вугілля накопичено завдяки приватній компанії. ДТЕК свої станції забезпечує вугіллям, він тягне 650 тис. тонн законтрактованого вугілля з Польщі. Здається, 45 тис. тонн цього місяця. Це непогано, більше того, він готовий ділитися з державною компанією «Центренерго». Не дарувати, а продавати «Центренерго», бо сама ця держкомпанія не здатна забезпечити себе вугіллям в силу своєї професійної неспроможності. Там повний безлад – восьмий керівник за 4 роки та незліченні борги…

– Ціни на вугілля на європейському ринку знизились і складають 119 доларів за тонну (4 286 грн/т).  

– Запаси вугілля на складах терміналів Амстердам-Роттердам-Антверпен за тиждень майже без змін та складають 6,4 млн тонн (-1% від середньорічної норми та на 11% нижче рівня минулого року за цей період).

ЕНЕРГОАТОМ

– Запорізька АЕС була не межі чергового блекауту. внаслідок короткого замикання приблизно на 100 км північніше захопленої росіянами Запорізької атомної електростанції відключилась остання (четверта) лінія зв’язку ЗАЕС з енергосистемою України – ПЛ-750 кВ ЗАЕС – «Дніпровська». Три інших лінії були пошкоджені ще раніше під час рашистських обстрілів. Як повідомило МАГАТЕ, в цей час ЗАЕС отримувала  зовнішнє живлення від єдиної доступної резервної лінії електропередачі 330 кВ. Крім того, відбулося часткове знеструмлення енергоблоку №4 з автоматичним включенням дизель-генератора, який за 10 хвилин по тому вимкнули вручну. Це свідчить про наявність проблеми з енергоживленням ядерної установки. Пошкоджену лінію 750 кВ українські фахівці відремонтували о 20:52. ❗️До цього часу Запорізька АЕС майже цілий день перебувала на межі чергового блекауту в разі знеструмлення резервної лінії 330 кВ.

– Всі 9 енергоблоків АЕС, які знаходяться на неокупованих територіях, працюють в енергосистемі України.

ГАЗ

– За поточні дні листопада 2023 року споживання газу нижче на 4% від аналогічного періоду 2021, та нижче аналогічного періоду 2022 року на 25%;

– Видобуток газу в Україні у листопаді 2023 вище від аналогічного періоду 2022 на 4%;

– НАК «Нафтогаз» відновив закупівлі природного газу українського видобутку через «Нафтогаз Трейдінг»: 20.11.23 – 23.11.23 викупив у ПСГ 112,4 млн м3 за середньозваженою ціною 13,15 тис. грн без ПДВ за тис. куб., а також 7,1 млн м3 ресурсу грудня за середньозваженою ціною 12,93 тис. грн без ПДВ за тис. куб. (на 3-4% нижче ціни постачання для ТКЕ по ПСО). Активність НАК на УЕБ підштовхнула ринкові ціни до подальшого зниження на тлі профіциту; також стало відомо про залучення НАК 200 млн Євро для зміцнення енергетичної енергобезпеки.

– Реекспорт газу (-), імпорт (+) або розміщення з використанням “short-haul” для майбутнього реекспорту з Угорщини, Польщі, Словаччини, Румунії та Молдови з 01.11.23 коливається у діапазоні (-)17…(+)12 млн м3/добу –  починаючи з 06.11.23 фіксується чистий ре-експорт нерезидентів;

– Загальний рівень запасів природного газу в українських ПСГ становить 15.5 млрд кубів, що вище середнього рівня у звичайні 2015-2018 роки на 1%; 

– поточний рівень запасів газу нерезидентів у ПСГ України – 2,3 млрд м3; в умовах війни очікується, що нерезиденти на початку зими будуть віддавати перевагу власному газу з ПСГ України замість відбору з ПСГ Європи)

– Відбір газу з ПСГ в середньому становить 27 млн куб м на добу;

– Запаси природного газу в ПСГ Європи становлять 106,1 млрд кубів (98 % рівень наповнення), що вище на 16 % від середнього за останні 5 років;

НАФТА та НАФТОПРОДУКТИ

– Російський сорт нафти Urals опускався нижче цінової «стелі» в $60

– Шторм у Чорному морі призупинив завантаження сирої нафти в російському новоросійську і терміналі КТК, що призвело до падіння видобутку нафти в Казахстані, пише Bloomberg. Російський нафтопроводний оператор «транснєфть», який керує новоросійським терміналом, повідомив, що завантаження можуть тимчасово відновитися 28 листопада, якщо погода покращиться під час шторму, який, як очікується, триватиме більшу частину цього тижня. Оскільки резервуари сирої нафти на терміналі майже заповнені, КТК приймає нафту від виробників за зниженими тарифами, йдеться в його заяві. Казахстан, який використовує КТК для основної частини експорту морської нафти, був змушений скоротити виробництво. Видобуток нафти в країні 26 листопада впав до 214 500 тонн на день (близько 1,57 млн барелів на день), що на 15% менше, ніж напередодні, згідно з даними Міністерства енергетики центральноазіатської країни.

– Ціни на нафту продовжують опускатися в понеділок, трейдери чекають на зустріч міністрів держав ОПЕК+, яку булу перенесено з 26-го на 30 листопада. Вартість січневих ф’ючерсів на сорт Brent на лондонській біржі ICE Futures за даними на 7:20 за київським часом становить $79,85 за барель, що на $0,73 (0,91%) нижче, ніж на закриття попередньої сесії. У п’ятницю ціна цих контрактів знизилася на $0,84 (1%), до $80,58 за барель.

– У понеділок, 27 листопада, більшість мереж АЗС повернули ціни до рівня 24 листопада, коли до «чорної» п’ятниці вони встановили акційні знижки на пальне протягом трьох днів. Про це свідчать дані щоденного цінового моніторингу Консалтингової групи «А-95». Зокрема мережа ОККО підвищила ціни на бензин А-95 на 8 грн/л, до 57,99 грн/л, «п’ятірка» з покращеними показниками якості здорожчала на 5 грн/л, до 59,99 грн/л, дизельне пальне — на 7 грн/л, до 56,99 грн/л. Консолідована мережа АЗС групи «Приват» і мережа UPG підвищили ціни на 3,3-4,5 грн/л. Також із закінченням акційних пропозицій відкоригували ціни у бік збільшення мережі AMIC, KLO, «Авантаж 7», «БРСМ-Нафта», Chipo та інші (див. табл.). Разом із цим такі мережі як SOCAR, «Автотранс», U.GO і «Укр-Петроль» зменшили ціни на пальне на 0,5-3,4 грн/л.

КАДРИ

– Карла СТУРЕНА звільнено з посади “головного з ВЕД” НАК НАфтогазу (ДП Нафтогаз Біоенергія)  (потримався трохи менше 5 місяців). На його місце прийшов Антон МЯГКОВ, який раніше працював в НЕК Укренерго та Миколаївобленерго, в 2020 хотів обратися до НКРЕКП.

СЦЕНАРУВАННЯ

– ️⃣Зниження температур на 2-3 град. Цельсія від норми

– Добровільне зменшення споживання в ЄС на 15% від 5-річного середнього

– Макроекономіка: негативні статистичні дані щодо індексів PMI Європи (зменшення виробництва, споживання енергії), або слабкий попит на СПГ в Азії (Китай: зменшення цін на нерухомість, падіння експорту у жовтні на 3%)

– Геополітичне загострення в Ізраїлі: можливість обмеження СПГ-трафіку через Суецький канал / Ормузьку протоку

– Прийняття Резолюції Європарламенту 09.11.23 щодо посилення санаційного тиску на рф, включаючи необхідність повної заборони імпорту СПГ, нафтопродуктів або інших ресурсів

– Зростання ф’ючерсів TTF вище Coal to Gas switching робить невигідним використання газу для генерації (зниження індексів PMI, зниження котирувань EU ETS та вугілля)

– відповідно до сценарного аналізу ENTSOG у разі холодної зими, повної зупинки потоків Газпрому рівень ПСГ Європи навесні 2024 року може впасти до критичного рівня 9-12% (у разі відсутності 15% економії або зменшення імпорту СПГ), що може призвести до примусового обмеження споживання.

матеріал підготовлено за сприянням програми ЕнергетикаUA ЦДПГС

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я