додому Економіка ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ОГЛЯД на 14.02.2024

ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ОГЛЯД на 14.02.2024

74

ПОДІЇ

– Одна з теплоелектростанцій ДТЕК на Дніпропетровщині припинила виробництво електроенергії внаслідок обстрілу росіянами в ніч на 13 лютого. Відключилась підстанція 330 кВ НЕК “Укренерго” в м. Павлоград Дніпропетровської області. Сталася пожежа, пошкоджено енергетичне обладнання. При цьому знеструмилися понад 53 тисячі побутових споживачів у Павлограді та прилеглих районах, а також промисловість – завод та сім шахт.

Окрім обстрілів ТЕС ДТЕК у Дніпропетровській області, відбулася чергова атака на теплоелектростанцію в Донецькій області. Там є пошкоджене обладнання. 

– Дефіциту в енергосистемі України не фіксується, у резерві – 11 одиниць генерувального обладнання, яке буде введено в роботу в разі потреби. При цьому в ремонт вийшли три одиниці теплового генеруючого обладнання.

– 13 лютого, станом на 09:30 рівень споживання електроенергії на 0,4% вищий за відповідний показник 12 лютого (у понеділок був на 5% нижчим за попередній робочий день – ЕР). При цьому імпорт збільшився удвічі – до 2491 МВт-год і здійснюється в ранкові та вечірні години зі Словаччини, Румунії та Молдови. Експорт сьогодні здійснюється в нічні та денні години в Словаччину, Польщу, Румунію та Молдову загальним обсягом 2 314 МВт-год, що на 8% більше показника 12 лютого.

АВАРІЙНІСТЬ ТА ВІДКЛЮЧЕННЯ

–  зафіксовано порушення в теплопостачанні Дніпра;

– у Дніпропетровській області відновлено живлення 69,6 тис. споживачів, які були знеструмлені під час попередніх атак на енергетичну інфраструктуру регіону. На ранок через бойові дії знеструмлено 52 споживачі в Нікопольському районі;

– чрез бойові дії та з інших причин на ранок без світла залишаються 354 населені пункти.

У Харківській області триває відновлення електромереж на вулицях, які постраждали під час атаки на нафтобазу;

– у зв’язку з підтопленням знеструмлено 24 споживачі в Закарпатській області;

– з технічних причин є відключення в Дніпропетровській, Київській, Чернігівській областях. Тривають ремонтні роботи.

АЛЯРМ

– Біоенергетична асоціації України (БАУ) наполягає на тимчасовому призупиненні для станцій на біогазі та біомасі дії постанови НКРЕКП №178 від 24 січня про укладення нових договорів з ДП “Гарантований покупець” для збереження його зобов’язань з викупу “зеленої” е/е, передає Енергореформа. Глава асоціації Георгій Гелетуха зазначає, що норми не можна виконати, а галузі через це загрожує банкрутство. “Біо-ТЕС та біо-ТЕЦ технічно не в змозі виконати вимоги постанови. Для того, щоб укласти новий договір з “ГарПоком”, потрібно укласти договір з “Укренерго” на послугу зі зменшення навантаження. Але надати таку послугу НЕК біоенергетичні станції не можуть за своєю природою, це технічно неможливо”, – сказав Гелетуха в бліц-інтерв’ю порталу Енергореформа. Він пояснив, що, наприклад, для станцій на біогазі, потрібно тепло для підтримання температури реакції, а у разі зупинки виробітку е/е за командою диспетчера зупиняється і виробіток тепла, внаслідок чого загинуть бактерії та буде зруйновано весь процес. ТЕС на твердій біомасі, за його словами, також мають свої проблеми – у разі вимоги зниження потужності вони не зможуть зупинити горіння в котлі і змушені будуть вироблену пару випускати просто в повітря.

Гелетуха звернув увагу, що компенсації за це не передбачені, що нестиме великі додаткові витрати для виробників. “Взагалі я ніколи не чув ідей балансування енергосистеми станціями на біомасі та біогазі”, – наголосив представник галузі. Він зазначив, що за два дні, які були у виробників з ВДЕ на підписання нових договорів з “ГарПоком”, щоб були збережені його зобов’язання з викупу е/е за “зеленим тарифом”, такі договори підписали приблизно не більше 5%.

Всього, станом на 24 січня в Україні було 69 електростанцій на біогазі загальною потужністю 158,7 МВт ел та 23 електростанції на біомасі загальною потужністю 154,2 МВт ел.

БАУ пропонує призупинити на три місяці дію постанови для біоенергетичних станцій, за цей час виключити вимогу надання ними послуги із зменшення навантаження, а також передбачити з 27 січня зарахування та оплату обсягів електроенергії за “зеленим” тарифом для таких станцій. За цей час станції також встановлять телеметрію, запевнив Гелетуха, додавши, що, наприклад, “Смілаенергопромтранс” порахувала її вартістьприблизно в 300 тис. грн.

– НКРЕКП визнає проблему, але поки що не знає, як її вирішити.

ГУЧНІ СПРАВИ

– Колишній менеджмент компанії «Укрнафта», бенефіціаром якої був бізнесмен Ігор Коломойський, виводив дуже ліквідні активи на десятки мільярдів гривень. Про це в інтервʼю Українським Новинам розповіла голова Державної аудиторської служби Алла Басалаєва. «Укрнафта» – це вже інша історія. Це дочірня компанія. Тому ми зайшли туди в повному обсязі, теж за сприяння керівника. «Укрнафта» не перевірялася державними аудиторами з 2015 року. Вони були недоторканими. Хоча порушення там вражали: їхня загальна сума сягає 198 млрд гривень, а ті, що призвели до збитків, – 96 млрд грн. Ми провели аудит за 2017-2022 роки. Попередній менеджмент упродовж останніх років виводив досить ліквідні активи на суму 48,5 млрд грн», – розповіла Басалаєва. 

Також за її словами, збитки від спільної діяльності з приватними структурами склали 12,4 млрд грн, несплата до бюджету чистого прибутку – 3,2 млрд грн, недоотримання нафтопродуктів від переробки нафти – 5,2 млрд грн, збитки від нестачі нафти – 3,2 млрд грн і багато іншого. 

Голова ДАСУ зазначила, що в «Укртатнафті» теж було проведено аудит. «Там взагалі знищено бухгалтерію. Знищено все. Суми збитків теж шалені – 23,6 млрд гривень. І те ж саме: виводили високоліквідні активи на приватні компанії, реалізовували нафтопродукти без перерахування коштів, приймали неефективні управлінські рішення, відбувалося відчуження свердловин за копійки приватним структурам. Тому й такі великі державні збитки», – розповіла Басалаєва. 

– Дмитро Фірташ посилює владу  – тепер в газохімії. Як OSTCHEM захоплює ринок автомобільних присадок. Йдеться про виробництво AdBlue – присадки для дизельного автопального, яка є обов’язковою за європейськими екологічними стандартами: вона знижує вміст оксидів азоту у вихлопах дизельних двигунів на 90%. Головний козир Фірташа – низька ціна та єдине в Україні власне виробництво карбаміду – добрива, яке продукується з природного газу. І саме з карбаміду, який є одним із ключових продуктів для заводів зі складу холдингу OSTCHEM, виготовляється AdBlue.

ЗАЯВИ / РІШЕННЯ

– Кабмін, Постановою №129 від 9 лютого 2024 року, підвищив базовий норматив відрахування частки прибутку на виплату дивідендів держпідприємств за підсумками 2023 року з 50% до 80%. Такий норматив стосується усіх господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, а також тих, 50% і більше акцій яких належать повністю держпідприємствам:

● для «Укргідроенерго» базовий норматив відрахування на виплату дивідендів у розмірі 50 відсотків (за умови спрямування 30 відсотків чистого прибутку на відновлення майна, пошкодженого внаслідок російської агресії); 

● для НАК «Нафтогаз України» – 95%;

● для ПАТ “Укрнафта” – 30% за умови, що 50% прибутку спрямують на капітальні урядові інвестиції, погоджені на 2024 рік.

– Схвалено постанови про внесення змін в Методику по прайс-кепам.Передбачається уточнення процедури встановлення та перегляду граничних цін на РДН, ВДР, БР. У Комісії є плани щодо зміни граничних цін на балансуючому ринку. Затвердження відповідних змін може вже бути у першій декади березня, за оперативного погодження АМКУ. “Прошу слідкувати за таймінгом. Це дуже важливе рішення, яке треба провести по повній процедурі, але з мінімальними затримками”, – зауважив голова НКРЕКП К. Ущаповський. 

– 10.02 було чергове засідання новоствореної робочої групи  з питань погашення заборгованості на ринку електричної енергії. Серед присутніх – представники Міненерго, НКРЕКП, Оператора ринку, ГарПока, Укренерго. Представників ВДЕ, як виявилось не покликали (що дивно). 

рішення: 

● Регулятор та НЕК мають надати Міненерго обсяг заборгованості за поставлену е/е на неконтрольовану території, для пошуку додаткових джерел її компенсації;

● Є рекомендація для НКРЕКП надати пропозиції щодо змін у ЗУ “Про ринок е\е”, щодо зобов’язання для юросіб, яких не можна відключати, відкрити рахунок із спецрежимом використання (для погашення заборгованості). 

● ️НЕК, ГП та Оператор ринку мають надати до Міненерго та НКРЕКП схему заборгованості між основними учасниками ринку (якщо не помиляюсь, то у матеріалах Forbes та ЕП були такі схеми, зручні до користування;) )

● Укренерго має ще надати пропозиції щодо отримання кредитів для погашення боргів на ринку. 

● НЕК та ГП мають надати пропозиції щодо щоквартального застосування механізму перегляду витрат на виконання ПСО для зелених. 

Основні джерела боргів:  неплатоспроможні, але критичні споживачі, які є хронічними неплатниками на ринку; побутові споживачі (а це +15 млрд грн боргу за 2022-2023); Енергоатом по ПСО. Додатково, порочне коло боргів по ПСО виглядає так: ЕА-ГарПок-ПУП-обленерго/НЕК-виробники. Маємо: 31,2 млрд грн на балансуючому ринку перед НЕК, 18,6 млрд НЕК перед учасниками ринку; ~30 млрд грн перед ВДЕ; >20 млрд грн за передачу і тд. 

– Минулого тижня було ухвалено рішення за яким державне підприємство «Гарантований покупець» перетворюється на акціонерне товариство,єдиним засновником та емітентом цінних паперів якого є Держава. Строки проведення перетворення наразі, складно спрогнозувати, оскільки розпорядженням Уряду, утворено лише комісію з перетворення та інвентаризаційну комісію. Подальшої розробки потребують проект плану та графік перетворення перетворення Гарпока. Після розробки, план перетворення потребуватиме затвердження зі сторони Мінекономіки, після чого, має бути проведено оцінку майна  Гарпока, визначено строки висунення вимог кредиторами, підготовлено та затверджено статут АТ, проведено державну реєстрацію новоутвореного АТ та затверджено склад ради директорів або наглядової ради.

Відповідно, вочевидь, перетворення Гарпока в акціонерне товариство є питанням не одного місяця. Такий висновок можна зробити ще й з того, що до кошторису ДП «Гарантований покупець», затвердженого Постановою НКРЕКП від 27 грудня 2023 року № 2615, закладено кошти до грудня 2024 року включно.

Що означатиме перетворення Гарпока з державного підприємства на державне акціонерне товариство? 1) Це зміни у порядку та структурі його управління. Наразі, Гарпок прямо підпорядковується Уряду. Після перетворення у АТ, управління Гарпоком здійснюватиметься Державою опосередковано через раду директорів або наглядову раду, склад якої призначатиметься Урядом; 2) Виникнення у Гарпока  перспективи щодо кредитування накшталт успіхів в цьому питанні НЕК Укренерго; 3) Як зазначив заступник Міністра економіки Олексій Соболев, перетворення Гарпока в акціонерне товариство посилить прозорість роботи компанії.

Як зазначає партнерка Юридичної компанії ALTELAWТОК Ольга Савченко (в tg-каналу ТОК), в даній ситуації йдеться не про утворення нового підприємства, як було з Енергоринком, а про корпоратизацію (зміну правової форми) підприємства. Корпоратизація передбачає фіксацію кредиторських та дебіторських вимог, а не їх прощення. 

– Energy Club відправив звернення до органів влади щодо проблеми Балансуючого ринку України. У листі йдеться про “зловживання своїм становищем зі сторони НЕК «Укренерго» в частині застосування неттінгу при розрахунках з учасниками ринку та затримці виконання своїх зустрічних зобов’язань”.

– 22 лютого у Києві відбудеться спеціалізована виставка та форум “Електричні мережі України 2024”. Цей захід є майданчиком для обміну досвідом серед фахівців енергетичної галузі та демонстрації сучасних розробок і технологічних рішень в електромережах. 

НКРЕКП (Регулятор):

НКРЕКП повідомляє, що 13 лютого відбулося засідання Комісії у формі відкритого слухання.

– Було розглянуто та схвалено постанову НКРЕКП «Про внесення зміни до Методики визначення істотного коливання цін та встановлення граничних цін на ринку “на добу наперед”, внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку». 

– Прийнято проект Постанови «Про схвалення Інвестиційної програми АТ «НАЕК «Енергоатом» на 2024 рік, фінансування якої здійснюється за рахунок тарифу на виробництво теплової енергії, виробленої на АЕС».

– Також внесено зміни до деяких постанов НКРЕКП у частині затвердження/коригування розміру вартості послуги зі збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої постачальниками універсальних послуг.

ЕКСПОРТ/ІМПОРТ Е/Е (13.02.24)

– Експорт електроенергії сьогодні здійснюється в нічні та денні години в Словаччину, Польщу, Румунію та Молдову. Загальний обсяг 2 314 МВт·год, з максимальною потужністю в окремі години до 240 МВт.

– Імпорт електроенергії здійснюється в ранкові та вечірні години з Словаччини, Румунії та Молдови. Загальний обсяг 2 491 МВт·год, з максимальною потужністю в окремі години до 638 МВт. З 1 грудня технічна можливість імпорту електроенергії з Європи до України та Молдови складає 1700 МВт.

ВУГІЛЛЯ

– Обсяг вугілля на складах українських ТЕС та ТЕЦ зріс майже на 60 тис. тонн і становить близько 860 тис. тонн.

– ДТЕК збільшив імпорт вугілля до 400 тис. тонн для стабільного проходження зими.

– 7 лютого, Верховна Рада України 243 голосами народних депутатів ухвалила у другому читанні та в цілому проєкт Закону «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств» щодо продовження терміну дії мораторію на виконавчі провадження, заходи примусового виконання рішень та порушення справ про банкрутство державних вугледобувних підприємств» (реєстр №10086). Мораторій на їхнє банкрутство продовжили до 1 січня 2025 року. Голова Незалежної профспілки гірників України, народний депутат Михайло Волинець зауважив, що законопроєкт №10086 був зареєстрований у парламенті ще торік у вересні, але черга до його розгляду дійшла аж у грудні.

– Світовий експорт вугілля у 2023 році сягнув історичного максимуму. За словами агентствa Reuters, загальносвітовий експорт вугілля вперше в історії перевищив 1,004 млрд. тонн. Це на 62,5 млн. тонн більше, ніж роком раніше. Країни Європи та Північної Америки скорочують використання вугілля, проте збільшення видобутку і експорту в Азії перекриває усі їх зусилля. Топ-5 країн за рівнем експорту енергетичного вугілля у 2023 році: Індонезія – 505,4 млн. тонн, на її долю припадає більше половини від усього постачання вугілля в світі; Австралія – 198 млн. тонн (+7%, або +12,5 млн. тонн); росія – 103 млн. тонн.; Південно-Африканська Республіка – 60 млн. тонн.; Колумбія – 51 млн. тонн. Головним же імпортером вугілля став Китай – рекордні 325 млн. тонн (+109 млн. тонн порівняно з 2022 роком). Доля Азії у світовому виробництві електроенергії на вугіллі зросла до 82%, і цей показник, за прогнозами, зростатиме, оскільки у згаданому регіоні дешеві джерела енергії продовжують створювати конкурентоспроможність місцевої промисловості.  

ГАЗ

– Протягом місяця ціни на газ у Європі знижувалися, на що впливала заповненість підземних сховищ і стабільні поставки трубопровідного та скрапленого газу.

– За місяць на Українській Енергетичній Біржі реалізовано 33.8 млн м3 газуза середньою ціною 12 187 грн за 1 000 м3. 83% ресурсу продано у сховищах, 17% – в газотранспортній системі.

– Крім «Нафтогаз Трейдинг», в торгах успішно взяла участь «Укрнафта», яка наприкінці місяця вийшла з пропозицією продажу ресурсу лютого в газотранспортній системі. Загалом за останні 13 місяців на біржі успішно реалізовано 1.363 млрд м3 газу (без урахування ВОГ).

– Споживання газу в Україні у лютому 2024 нижче рівня минулого року на 8% (погодний фактор та споживання для генерації), а також нижче аналогічного періоду 2021 на 36%;

– Видобуток газу в Україні у січні 2024 вище від аналогічного періоду 2023 на 4,5%;

– Нетто реекспорт газу (-) з використанням “short-haul” у напрямку Угорщини, Польщі, Словаччини, Румунії та Молдови у січні 2024 коливався в діапазоні (-)8…11 млн м3/добу;

– Загальний рівень запасів природного газу в українських ПСГ становить 9,5 млрд кубів, що нижче середнього рівня у звичайні 2015-2018 роки на 2%, та нижче минулого року на 7%.

– Це з врахуванням 0,95 млрд м3 газу нерезидентів; 

– Відбір газу з ПСГ у лютому 2024 в середньому становить 58 млн куб м на добу;

– Запаси природного газу в ПСГ Європи становлять 73,2 млрд кубів, що вище на 30 % від середнього за останні 5 років (68 % рівень наповнення); 

– рекордний рівень ПСГ нівелює всі можливі ризики завершення поточного опалювального сезону в Європі (морози, припинення UA-транзиту та інш.)

НАФТА

– Компанія “Укрнафта” розпочала будівництво трьох розвідувальних свердловин у Львівській області. Запланований початковий видобуток нафти становитиме 80 тонн на добу. Загалом “Укрнафта” розраховує, що у 2024 році з’явиться 30 нових свердловин.

– ОПЕК зберегла свій прогноз зростання світового попиту на нафту у 2024 році, йдеться у лютневому звіті організації. «Прогноз зростання світового попиту на нафту у 2024 році залишається загалом незмінним порівняно з оцінкою попереднього місяця у 2,2 млн барелів на день», – зазначається у повідомленні. Таким чином, ОПЕК очікує, що світовий попит на нафту у 2024 році становитиме 104,4 млн барелів на добу проти 102,16 млн барелів на добу у 2023 році.

– Bloomberg: Європа різко збільшила закупівлю нафти. Європейські НПЗ нарощують закупівлі нафти після зростання цін на дизельне пальне і перебоїв у постачанні з Близького Сходу. Ситуація розганяє ціни на нафту. Два ключові західноафриканські сорти, Forcados і Egina, нещодавно торгувалися з премією більш ніж у 5 і 7 $/бар. до міжнародного зразка Dated Brent. Чотири тижні тому вони були дешевшими на кілька доларів. Нафтові танкери, які прибувають на континент із Близького Сходу, затримуються через напади бойовиків-хуситів на кораблі в Червоному морі. Заворушення змусили європейські НПЗ купувати нафту з джерел, розташованих значно ближче. За даними Bloomberg, премія, яку переробники регіону можуть отримати за виробництво дизельного пального, у п’ятницю, 9 лютого, досягла нового чотиримісячного максимуму $32,88 за барель.

ЕНЕРГОАТОМ

– Енергоатом наростив виробництво електроенергії порівняно з січнем 2023-го. За підсумками першого місяця 2024 року українські АЕС згенерували на понад 1 млрд кВт-год більше, ніж за аналогічний період торік, – 5 млрд 882 млн 931 тис. кВт-год. Атомна енергетика в Україні залишається найбільшою за часткою виробництва електроенергії.

– 5 лютого 2024 року Уряд оголосив конкурс на посади в наглядову раду АТ “Енергоатому”. Документи від кандидатів прийматимуться до 4 березня 2024 року. У 2023 році завершилася корпоратизація Енергоатома, а саме – перетворення його організаційно-правової форми з державного підприємства на акціонерне товариство. 29 грудня 2023 року Уряд прийняв рішення «Про утворення акціонерного товариства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом». Також Кабінет Міністрів України затвердив статут акціонерного товариства, положення про наглядову раду та положення про принципи формування наглядової ради.

Наразі відбувається процес відбору членів наглядової ради АТ «Енергоатом». Корпоратизація Енергоатома є зобов’язанням України перед міжнародними партнерами, зокрема вона передбачена Угодою про асоціацію з Європейським Союзом та Меморандумом з МВФ про економічну та фінансову політику.

– 6 лютого 2024 р. делегація МАГАТЕ на чолі з генеральним директором Агентства 

Р. Гроссі напередодні поїздки до тимчасово окупованої російськими військами Запорізької АЕС зустрілась в Києві з українською стороною під головуванням Президента України В. Зеленського. У переговорах брали участь Міністр енергетики Г. Галущенко та керівник Енергоатома П. Котін.

Сторони обговорили питання щодо безпекової ситуації на ЗАЕС, зокрема: повторне мінування окупантами території станції, перетворення її на військову базу, радикальне зниження кількості кваліфікованого персоналу станції та недопущення ліцензованих працівників, які відмовляються приймати російське громадянство, до роботи на відповідальних ділянках АЕС. Під час зустрічі українська сторона вкотре наголосила, що єдиним способом уникнути ядерного інциденту на станції – це її повна демілітаризація, деокупація та відновлення Україною контролю над нею. 

– Керівник Енергоатома П.Котін заявив, що станом на сьогодні всіма шістьма енергоблоками ЗАЕС припинено генерацію електроенергії. Найближчим часом також спливає дозволений виробником шестирічний термін експлуатації ядерного палива в усіх шести реакторах. Подальше використання такого ядерного палива порушує технічні умови та норми безпеки, що збільшує ризик радіаційної аварії внаслідок руйнування цілісності паливних елементів.

– Днями така поважна організація як Грінпіс заявила, що гендиректор Агентства Рафаель Гроссі вводить в оману Раду Безпеки ООН, стверджуючи що немає жодних ознак порушень п’яти принципів МАГАТЕ і що в цілому Росія співпрацює з МАГАТЕ. В тексті, розміщеному на сайті Грінпісу, зазначається, що у вересні 2023 року Грінпіс попередив, що МАГАТЕ не може виконати свій мандат на станції через те, що Росатом і російські збройні сили блокують доступ до критично важливих частин станції, і що МАГАТЕ не повідомляє про порушення Росією принципів безпеки та захисту. “Як це можливо, що Росатом і російські збройні сили можуть розміщувати вибухонебезпечні боєприпаси на найбільшій в Європі атомній електростанції й це не є порушенням? Не може бути ніякої нормалізації абсолютної кризи в Запоріжжі з боку МАГАТЕ, в тому числі під приводом того, що Росія співпрацює з МАГАТЕ. Чим довше триває російська окупація і війна, тим вище ризик серйозної ядерної події. Необхідно чинити максимальний міжнародний тиск на “Росатом”, щоб припинити окупацію та порушення всіх стандартів ядерної безпеки, що означає застосування ефективних санкцій та припинення західними ядерними компаніями бізнесу з цією державною злочинною організацією”, – заявив Ян Ванде Путте, експерт з ядерної енергетики проєкту Грінпіс “Зелена реконструкція”.

– Продовжується обін інформаційними ударами між Міненерго і Енергоатомом та їх критиками, щодо будівництва 4 -х енергоблоків на ХАЕС, а також управління галуззю. Герман Галущенко заявив про інформаційну війну в енергетиці: Ворог веде масштабну інформаційну кампанію щодо українсько-американської співпраці в атомній галузі, бо бачить її реальні реальні успіхи, які завдають втрат російській атомній галузі. Натомість, опоненти відповіли розгорненим інтерв’ю ексзамміністра енергетики Миколи Штейнберга  та розбором функціонування Державної інспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ).

МІЖНАРОДКА

– Євросоюз має скоротити викиди на 90% до 2040 року. Європейська комісія рекомендувала країнам ЄС до 2040 року скоротити викиди парникових газів на 90% проти рівнів 1990 року. Рішення ухвалено 6 лютого. Щоб досягти поставлених Єврокомісією цілей, частка електроенергії в енергоспоживання має подвоїтися: з 25% у 2030 році до 50% у 2040 році. Це відбуватиметься переважно завдяки сонячній, вітровій, гідроенергетиці, а також низьковуглецевим технологіям. Рекомендації ЄК включають: ефективніше використання державного фінансування, щоб допомогти створити економічне обґрунтування для всіх нових чистих технологій; ️розвиток ланцюжків постачання сировини; ️забезпечення доступних цін на енергоносії; ️розвиток та розгортання необхідної інфраструктури.

– Швеція припинила розслідування вибухів на «Північному потоці». Шведська прокуратура заявила, що припиняє розслідування вибухів на газопроводах Nord Stream 1 та 2 і передає докази, виявлені під час розслідування, німецьким слідчим. 

ЦІНА НА АЗС

за матеріалами ЗМІ та огляду соціальних мереж, підготовлено проєктом ЕнергетикаUA та ЦДПГС для сайту ПолітКом

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я