додому Соціум Експеримент зі «знижкою» на сплату єдиного соціального внеску провалився

Експеримент зі «знижкою» на сплату єдиного соціального внеску провалився

262

Київ, 19 серпня 2015 року (socportal.info). Неоліберальний експеримент зі «знижкою» на сплату єдиного соціального внеску провалився. Розплачуватись за нього доведеться працівникам. Про це заявляють в оргкомітеті партії Соціальний рух.

Як зазначають активісти, з 2015 року роботодавці отримали можливість сплачувати ЄСВ у розмірі 60% при умові офіційного працевлаштування нових працівників. Скористатись дисконтом ніхто з не поспішав. Тому зниження розміру внеску обернулось зниженням надходжень до соціальних фондів, тоді як перспектива легалізації трудових відносин туманна. Очікувалось, що з 2016 року усі без виключення підприємці отримають знижку 40% при сплаті ЄСВ – тоді зарплати у конвертах зникнуть взагалі. Але це ліберальна теорія. 7 серпня 2015 р. Пенсійний фонд України розробив законопроект про зміни до закону про ЄСВ:

1) норма Прикінцевих положень про знижку в розмірі 40% ЄСВ для усіх роботодавців з 1 січня 2016 року виключається. ПФУ пояснює це тим, що втрати від застосування понижуючих коефіцієнтів складуть 65,6 млрд. грн. Відзначимо, що такі оцінки давались ще задовго до початку реформи. Тепер же знижка буде трохи меншою, але все ж буде. За рахунок працівників. З усіх ставок ЄСВ для власника «відмінусовано» 13%.

У деяких випадках це означає зниження у півтори рази: якщо роботодавець сплачував 36,8%, то з 2017 року платитиме буде лише 23,8%.

2) з 2017 року буде здійснено перерозподіл ЄСВ від роботодавця до працівника: відрахування із заробітної плати працівників підвищаться на 13% (з нинішніх 3,64% до 16,64%). Таку ідею пропонував ще В.Янукович у Програмі економічних реформа на 2010-2014 роки.

Майже тисяча піде державі. Якщо зарплата складатиме 3000 гривень, ви заплатите 499,2 гривень ЄСВ, а ще 450 гривень у якості ПДФО. А на решту можете дозволити собі оплатити комуналку та їжу на кілька днів.

3) з 1 січня 2017 року у зв’язку із запровадженням перерозподілу розміру ЄСВ здійснюється одночасне підвищення зарплати на 15%.

Але такого підвищення зарплати у адміністративному порядку не відбудеться, бо за відмову від нього не передбачено відповідальності. Більше того, якщо працівникам піднімуть зарплатню у такому розмірі, то в реформі взагалі не було б сенсу. Адже вона серед іншого має на меті зменшити навантаження на бізнес. Тому вимога про підвищення зарплати – декларативна.

Зрозуміло, що в цих умовах вже не роботодавці, а самі працівники задумаються, чи готові вони віддавати стільки державі. Але про цей випадок у ПФУ вже подбали, розробивши законопроект «щодо впорядкування оплати праці»:

4) запроваджується адміністративна відповідальність за виплату зарплати та інших доходів працівникам «без попереднього їх нарахування згідно з законом». Це тягне за собою солідарну відповідальність роботодавця та працівника у вигляді штрафу 1700 гривень окремо на кожного порушника.

В оргкомітеті зазначають, що все нове – добре забуте старе. «Ідею зробити працівників винними у проблемі тінізації праці пропонував ще екс-міністр соцполітики Сергій Тігіпко. Чи не бояться нинішні правителі, що терпінню народу може урватись терпець? У цьому питанні радимо вивчити їм досвід своїх попередників!», – сказано в повідомленні.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я