додому Економіка «Бруно» напустив диму

«Бруно» напустив диму

105

Олесь Кириленко

Заборонений плід особливо солодкий. А найкращий спосіб змуситит дитину щось зробити, скзати їй: «не роби цього». Така людська натура. Тому заборонений до показу і розповсюдження комісією при Міністерстві культури та туризму (не плутати з нацкомісією по суспільній моралі) новий фільм Саші Барона Коена «Бруно» мав стати ще популярнішим. А після вчорашньої «підпільної прем’єри» з продовженням – тим паче. От тільки чи виправдана така популярність фільму і чи має він художню цінності не ясно.

Нагадаю, що офіційна прем’єра фільму, повна назва якого «Бруно: Чудова подорож по Америці з метою змусити гетеросексуальних самців відчувати себе дискомфортно у присутності гомосексуала-іноземця у футболці-сіточці (Bruno: Delicious Journeys Through America for the Purpose of Making Heterosexual Males Visibly Uncomfortable in the Presence of a Gay Foreigner in a Mesh T-Shirt)» мала відбутися 23 липня.

Фільм про “Бруно” став лідером північноамериканського кінопрокату, заробивши за вікенд 30,4 млн доларів. Він побив рекорд попереднього касового хіта, в якому знявся комік, – фільму “Борат”, що вийшов на екрани в 2006 році та зібрав у дебютний вікенд 26,5 млн доларів. Зйомки «Бруно» супроводжувалися різними скандалами і провокаціями, які влаштовував Коен. Актор в образі Бруно спробував узяти інтерв’ю у Арнольда Шварценеггера, розіграв Бена Аффлека, танцював в шортах в одному з канзаських аеропортів, взяв участь в мітингу супротивників одностатевих шлюбів та ледь не зірвав показ дизайнерській колекції в Мілані.

За висновками Експертної комісії з питань розповсюдження й демонстрування фільмів при Міністерстві культури і туризму України, фільм «Бруно» (Bruno) (режисер – Л. Чарльз) містить художньо невиправдану демонстрацію статевих органів та відносин, гомосексуальних статевих актів у відверто натуралістичній формі, показ гомосексуальних збочень, ненормативну лексику, прояви садизму, антисоціальної поведінки, що може завдати шкоди моральному вихованню громадян. При цьому навіть не всі члени комісії дивилися фільм. «Якщо чесно, то цього фільму я не дивився, але мені сказали, що там є епізоди, заборонені законодавством України», – член комісії Сергій Тримбач.

Аксинія Куріна, кінознавець теж член Експертної комісії, висловила своє незадоволення колективним висновком комісії: «Я глибоко обурена, що фільм “Бруно” заборонили. Ця стрічка вийшла у прокат навіть у таких пуританський країнах, як Великобританія та США. Якщо “Бруно” не пройшов навіть експертизи Мінкультури, тоді ці експерти просто не здатні відрізняти порнографію від мистецтва. Як кінознавець можу стверджувати, що цей фільм не є порнографією. Всі відверті сцени абсолютно виправдані, адже вони є авторським задумом: це сатира на сучасне суспільство, в якому всі ці явища постійно відбуваються»

Журналіст і блогер Дмитро Малюга також невдоволений забороною фільму запропонував у себе в жж влаштувати невеликий кіноперегляд. Ідея швидко набрала популярності і було вирішено влаштувати пресконференцію і запросити туди пресу, кінознавців, зірок шоу-бізнесу і т.д. І, відповідно, призначити її на дату офіційної прем’єри у Росії. Там, до речі, фільм не був заборонений, як його «попередник» – «Борат».

В маленький рестран-кінотеатр відвідувачі почали стікатися за пів години до заявленого о десятій початку прес-конференції. Офіційно на неї було акредитовано близько 120 журналістів, це не враховуючи «vip-гостей», зал просто не вмістив би всіх охочих. Серед присутніх можна було помітити локальних «зірок» шоу-бізнесу, видавців глянцевих журналів, режисерів, телеведучих і ішну богему. Взагалі це було радше схоже на гламурну тусовку, ніж на «десидентський кінопоказ», як його позиціонували. Ну, і анекдотів про Брежнєва чути не було. Також була присутня «опозиційна» член комісії Аксинія Куріна. Усі погодилися, що заборона до показу фільму не є нормальним в європейській країні. Позаяк у фільмі основною ідеєю є не демонстрація пеніса Саші Коена, а соціальна сатира. А тенденцію до заборони кінофільмів назвали впровадженням цензури на радянського штибу. У будь-якому випадку цей показ був приватним, а не публічним, хоча було видно, що приїзду міліції і організатори, і гості побоювалися.

Після короткої пресконференції було вирішено зробити перерву на десять хвилин і таки подивитися цей «порнографічний» фільм, але так швидко зробити цього не судилося. У залі щось глухо вибухнуло і почав валити сизий дим. Спочатку всі подумали, що це поламалося щось із обладнання, але згодом стало зрозуміло, що у приміщення через відкрите вікно було закинуто димову шашку. Усім довелося терміново евакуюватися, але розходитися народ не поспішав. Трохи вже п’яні «тусовщики-десиденти» охоче давали коментарі на телекамери і позували фотографам біля задимленої будівлі.

Для чого була зроблена ця провокація зрозуміло. Аби зірвати кінопоказ. А от хто це зробив — покищо не ясно. Самі ж організатори висунули дивне припущення, що до цього міг бути причетний радник мера з інформаційної політики Казбек Бектурсунов, який хотів також влашутвати таку «підпільну прем’єру», але Малюга і ко його випередили. Версія, чесно кажучи, не дуже схожа на правду. Інше припущення — це зробили люди, які щиро підтримують заборону таких «витворів мистецтва», можливо релігійні чи праві фанатики. Поки жодна з політичних сил, якій можна було б це приписати, відповідальності на себе не взяла.

Через деякий час, коли дим розвіявся і відновилася електрика, кінопоказ все ж відбувся, хоча і з меншою кількістю глядачів. І тут виявили зникнення значної суми грошей, ноутбуку та деяких особистих речей із задимленого приміщення, що у такій ситуації і не дивно.

Автор особливої художньої цінності, як і в «Бораті» в „Бруно” не побачив. Соціальна сатира — так. У фільмі дісталося і геям і гомофобам. Така позиція імпонує. Але навряд фільм став би таким популярним (а за сьогодні, впевнений, його скачала і подивилась величезна кількість людей), якби не заборона і цей інцедент. В історії вже були близькі за всіма ознакми випадки, коли кінематограф ще не був таким популярним. Тоді забороняли та палили книжки. І нічим добрим це не закінчилося, хоча, можливо, серед спалених і були не дуже розумні та корисні твори. А от людям, що закинули димову шашку пан Коен має бути щиро вдячний за зайвий піар.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я