додому ПОЛІТИКА БРАЗИЛІЯ: ЛУЛА ВХОДИТЬ В ТРЕТЄ ПРЕЗИДЕНТСТВО НА ХВИЛІ МАСОВИХ ПРОТЕСТІВ

БРАЗИЛІЯ: ЛУЛА ВХОДИТЬ В ТРЕТЄ ПРЕЗИДЕНТСТВО НА ХВИЛІ МАСОВИХ ПРОТЕСТІВ

156

В результаті виборів президента Бразилії, які відбулися 30 жовтня, перемогу отримав Луїс Інасіу “Лула” да Сілва. У другому турі він здобув 50,87% голосів проти 49,13 % у Жаїра Болсонару. Лулі 77 років. Свій політичний шлях він починав в профспілках, як борець проти військової хунти. 

Результати виборів в Бразилії

Засновник найбільшої в Бразилії федерації профспілок CUT (Central Única dos Trabalhadores). Лідер Партії трудящих (ПТ). Він вже був двічі президентом з 2003 по 2011 рр. За останні 10 років встиг трохи відсидіти за корупцію і знову перемогти на виборах. 

Луїс Інасіу “Лула” да Сілва, 1986 рік

Так сталося, що я особисто спостерігав початок переможного шляху Лули до першого президентства. В 2001 році мені пощастило навіть попрацювати в виборчому штабі Марти Терези Сміт де Васконселос Суплісі, коли та йшла на мери Сан-Пауло від ПТ. Марта була мером з 2001 по 2004 рр. 

Марта Тереза Сміт де Васконселос Суплісі

Це був час розквіту лівих. Партія трудящих ініціювала бюджетні референдуми для розгляду громадських бюджетів у містах (не плутати з нашими імітаціями). Найбільш вдалим був проект в Сан-Пауло. В країні відбувся всесвітній Соціальний Форум, який залучив до підтримки ПТ багато лівих європейських інтелектуалів. 

В 2003 році вперше на виборчі дільниці прийшли жителі фавел та безземельні селяни, індіанці Амазонії та молодь. З 1994 по 2010 рік рівень бідності в країні впав на 67,3%, приблизно 50% від цього падіння припадають на роки президентства Лули. Уряд да Сильви розробив цілий комплекс соціальних програм допомоги, головна з яких — «сімейний пакет» (Bolsa Família)…

Так, це співпало в часі зі зростанням економіки Бразилії. Вже наприкінці президентства Лули ситуація суттєво погіршилася. І не в останню чергу через популістські рішення уряду, корупцію та відрив влади від свого виборця. 

З 2008 року в Бразилії почалися економічні проблеми. Ситуація увішла в піке в середині президентства наступниці Лули – Ділми Русеф.

Ділма Русеф

У свій час Ділма була зіркою спротиву хунті. Під час протетів її викрали військові. Її катували електрошокерами. Кулак в обличчя вибив зуби і призвів до вивиху щелепи, який залишився на все життя. Їй було лише 20 років. Попри шаленну популярність на початку каденції Ділма не змогла утримати владу.

Ділма Русеф на суді військової хунти

Партія трудящих почала колотися. В 2015 році з початком корупційного скандалу навколо Ділми Русеф, моя знайома Марта Суплісі порвала з ПТ і пішла до соціал-демократичної Solidariedade (SD). 

Саме президентство Русеф закінчилося масовими акціями протесту, звинуваченням в корупції та імпічментом в 2016 році. 

Акція протесту прихільників Болсонару

Декому здавалося, що ПТ остаточно програла і вже не підніметься. 

Проте, Лулі вдалося створити ефективну мобілізаційну машину. ПТ – це партія-федерація з різних дрібніших партій, профспілок, громадських рухів та організацій. У них ліво соціал-демократична основа, а “бойові” профспілки та соціальні рухи грають роль мобілізуючих сил. Сама ж партбюрократія ПТ міцно увійшла в місцеві та регіональні органи влади. Частина середнього та крупного бізнесу вступили в патрон-клієнтські відносини з командою Лули. Отже ПТ стала системною партію, яка не збирається надовго поступатися владою.

Тому, коли Болсонару сам потрапив у ряд корупційних скандалів і опинився в кроці від імпічменту, Лула знову очолив виборчу кампанію та висунув свою кандидатуру в президенти. Тільки він міг перемогти Болсонару від ПТ. 

Жаїр Болсонару

Власне це розуміли і праві. Лулу всіма силами намагалися запроторити до в’язниці. 2 липня 2017 року федеральний суддя засудив Лулу да Силву у справі про корупцію та відмивання грошей до 9,5 років ув’язнення. Звинувачення вдалося повністю зняти (що відкрило шлях до участі в виборах) лише 22 серпня 2021 року.

Ув’язнення Луїса Інасіу “Лула” да Сілва

Відразу зазначу: Лула не є а ні прокитайським, а ні проросійським. Він сповідує національний егоїзм. Не є він і заттятим “ліваком”. Його погляди цілком вписуються в картину світу сучасних західних лівих лібералів / альтерглобалістів, на зразок Габермаса чи Чомського: є “янкі”, з їх намаганням повернути однополярний світ, є їх “дубинка” НАТО, а є авторитарні режими, які кидають виклик Вашингтону. Вони (ці режими), звичайно, “курвині діти”, але з ними можна мати справу та робити власний ґешефт. 

Власне цим можна пояснити і травневу заяву Лули в інтерв’ю журналу “Time”: “Путін не повинен був вторгатися в Україну. Але [в цій війні] винен не лише Путін. Сполучені Штати і Євросоюз також винні… і президент України [Володимир Зеленський] так само несе відповідальність за цю війну, як і Путін”. На зауваження журналіста, що Зеленський не хотів війни, да Сілва заявив: “Він хотів війни. Якби не хотів, то домовлявся б активніше“.

Лула лише переказав нісенітниці, які в більш академічному тоні верзе той же Габермас, або якісь німецькі ліві соціал-демократи, чи соціалісти-демократи в США. 

Ставши знову президентом, Лула муситиме балансувати. Бразилія не може порвати зі США, відмовитися від співпраці з ЄС тощо. Попри те, що країна є членом БРІКС (сама організація виникла не в останню чергу через позицію Лули), Бразилія знаходиться в конкуретних стосунках з Китаєм та Росією. Вже під час другої президентської каденції да Силва досить чутливо реагував на зауваження Вашингтону і не дуже толерував вибрики Чавеса і Моралеса. Є підстави говорити, що так буде і зараз.

З іншого боку до 1 січня 2023 році Лулі потрібно ще витримати позицію переможця. Саме тоді він отримає реальні повноваження, а поки да Силва “електоральний президент”. 

Програвши вибори, Болсонару не визнав їх результату. Його прихільники розпочали акції протесту проти “червоного реваншу”. 

У понеділок прихильники Болсонару заблокували дороги в 23 штатах і столиці країни та обмежили доступ до міжнародного аеропорту Сан-Паулу. За даними поліції, в один момент було частково або повністю заблоковано 342 федеральні траси. Зазначається, що значною частиною протестувальників є водії вантажівок, які є одним із базових сегментів електорату Жаїра Болсонару. В деяких регіонах зводяться барикади та йдуть сутички з поліцією. 

Блокування доріг протестуючими

В муніципалітеті Сан-Хосе-До-Ду-Пресу одни з водіїї здійснив наїзд на протестувальників, щонайменше 16 людей отримали поранення.

Суддя Верховного суду Бразилії Александр де Мораєс наказав федеральній дорожній поліції розігнати протести, попередивши про штрафи в розмірі 19 306 доларів США за годину для одного транспортного засобу за участь в блокаді трас. Але це не надто впливає на протестуючих.

Бразилія розколоте суспільство. Частина бразильців вбачає в ПТ та Лулі історію “коли їм стало легше”, “коли вони змогли отримати соціалку”, “коли змогли звернутися до доступної медицини чи отримали освіту”. Інша – “корумповану комуністичну політичну силу, яка як мафія захоплює країну”. 

Перемога в 1-2% хоча й є розгромом для особисто Болсонару (про це я якось окремо розповім), але цього замало для “безкровного” транзиту влади. Вашинтон попереджав Болсонару, щоб той не перегинав з втручанням у виборчий процес. Скоріш за все діючий президент не ризикне піти на силове утримання влади. 

Порівняння: зарплата менше 5 доларів за годину

“Я знаю, що ви засмучені, і я не менш засмучений. Я також очікував іншого результату. Але мені потрібно тримати голову на плечах”, – сказав він під час трансляції в Twitter. Болсонару зазначив, що протести є спонтанними і він люди мають право виражати свою позицію, якщо це не порушує законів.

Результати виборів по штатам: червоне – Лула, синій – Болсонару

Хоча Бразилія й має довгу історію військових переворотів, на сьогодні збройні сили країни досить строкаті в частині політичних вподобань вищого та середнього командного складу. Багато генералів завдячують своїм кар’єрним ростом “соціальним ліфтам” Лули на початку нульових. 

Проте, Болсонару може спровокувати політичну кризу, яку буде важко вирішити в конституційний спосіб. Навіть, якщо він особисто поступиться і відійде, ситуацією скористаються інші ліберальні та право-консервативні політики, які будуть робити третє президентство Лулу нестерпним. База для цього є.

Віталій КУЛИК, мандрівний політолог

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я