додому Культура Архітектори успіху

Архітектори успіху

179

Олександр НИКИФОРЧАК

Частина 2

Антонін Пій

Антонін Пій почав своє правління з того, що надав божественні почесті своєму померлому попереднику Адріану. Зараз би сказали- канонізував. Але “крутіше”, не святим зробив, а одразу богом. Тоді була така “практика” в римлян, кидались в крайнощі, то обожествляли, то піддавали “Забуттю пам’яті”, коли все знищувалось, будь-яка згадка, будь-яке зображення. За цей вчинок Антоніну надали АГНОМЕН, прізвисько по-нашому, використовувався агномен як ім’я. Це PIUS- Благочестивий і надалі це “прізвисько” вже в формі титулу використовувалось наступними імператорами. Подивіться, будь ласка, на дуже красивий денарій Антоніна Пія з Благочестям на реверсі.

Марк Аврелій

Цей імператор правив тривалий час, 19 років. Час його правління вважається в античній історичній традиції Золотим віком. Марка Аврелія називають «філософом на троні». Він сповідував принципи стоїцизму, і головне в його записках – етичне вчення, оцінка життя з філософсько-етичної сторони і поради, як до нього ставитись.

Але період правління накладає свій відбиток і на будь-яку філософію та погляди. За внутрішнім спокоєм і благодаттю ховались війни та буремність на кордонах. Рим навіть і в цей час не полишав своєї сутності- це була агресивна імперія, що силу свою черпала в підкорених народах. Марк Аврелій був і воїном, навіть помер в поході проти германців. На денарії карбовано уособлення Перемоги Вікторію, на щиті, що вона тримає- VIC PAR, монета на честь перемог в Парфії.

Початок кінця

Всім людям властиво помилятись. І саме імператор-філософ, взірець правителя в працях античних істориків і дав початок майбутньому занепаду Риму. Як було сказано вище однією з головних причин розквіту Риму в даний період була передача влади авторитетним і знаним воєначальникам чи чиновникам, через всиновлення. У Марка Аврелія родинні стосунки виявилися пріоритетнішими. Він зробив спадкоємцем свого сина Коммода. Про “діяння” цього імператора можна говорити багато. Покажу Вам дупондій Коммода, на реверсі- атакуюча Мінерва.

Думаю ця монета добре характеризує цього “непутящого” сина видатного Марка Аврелія, на якого батько покладав стільки надій, але правління його все гіршало і гіршало… А вчинком, що переповнив чашу терпіння римської аристократії та призвів до вбивства Коммода в результаті змови ставйого виступ на арені Колізею в якості гладіатора. Так, фільм “Гладіатор” з Расселом Кроу мав реальну історичну основу. І імператор-гладіатор з фільму- Коммод, а його сестра- Луцилла, дочка Марка Аврелія, дружина співправителя батька- славного Луція Вера, який, на жаль для історії та розвитку подальших подій, помер молодим. Як п’ять хороших імператорів можна назвати архітекторами успіху, так Коммод заслуговує на титул архітектора занепаду.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я